Intimita jako vzdor. Národní galerie připravila výstavu se Centre Pompidou

ČTK ČTK
13. 6. 2022 18:40
Národní galerie Praha otevřela ve Veletržním paláci výstavu nazvanou Intimita jako vzdor, kterou připravila s pařížským Centre Pompidou. Vznikla u příležitosti francouzského a českého předsednictví Rady Evropské unie a představuje díla osmi umělců.

Centre Pompidou od roku 2017 pořádá festival Move, letos jej poprvé představuje v zahraničí. Tématem aktuálního ročníku je právě intimita a její "politický potenciál". Výstava v Praze potrvá do 9. října, recipročně budou čeští umělci na podzim hostovat v Paříži. Za českou stranu na přehlídce spolupracoval Michal Novotný, ředitel galerijní Sbírky moderního a současného umění.

"Je to projekt na pomezí různých žánrů a témat, je to i propojení mezi dvěma institucemi," říká Mathieu Potte-Bonneville ze Centre Pompidou, podle nějž Česko s Francií "sdílejí společný osud a společnou citlivost".

Tvůrci projektu mají za to, že intimita je přehlížený prostor. Mluví o jejím opaku, exhibici vlastního soukromí na sociálních sítích. "To, co mělo zůstat uvnitř a skryté, je nyní volně přístupné a vystavované bez ohledu na rizika, která představuje sledování státním aparátem i komercionalizace dat soukromými společnostmi," uvažují pořadatelé.

Umělci proto pracují se sděleními, u kterých je záměrně nejasná hranice mezi vynuceným či nevědomým odhalením, exhibicionismem nebo politickou proklamací. Zkoumají tak "možnosti využívání intimity jako aktu rezistence vůči různým způsobům útlaku".

Národní galerie rovněž připomíná, že koncem 60. let minulého století začaly umělkyně tematizovat svůj soukromý život, od milostných vztahů po vlastní tělo. "Intimita byla v patriarchální společnosti bagatelizována a odsouvána do soukromé sféry. Pro tehdejší feministické teorie však rozkrývání každodenní zkušenosti žen představovalo prostředek odhalování mechanismů dominance a rozvíjení kolektivního vědomí. V tomto ohledu je intimita nástrojem emancipace menšin," stojí v anotaci.

Diváci uvidí sochařská díla Julie Bénaové, Juliena Creuzeta a Mélanie Matrangaové propojující kresbu na podlaze a v prostoru, dále velkoformátová textilní plátna nebo sochy na pomezí umění a mobiliáře. Další díla vytvořili Marijke De Rooverová, Rory Pilgrim, Hannah Quinlanová s Rosie Hastingsovou nebo Mona Varichonová.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Britka Ghislaine Maxwellová byla dnes v USA odsouzena k 20 rokům vězení za napomáhání finančníkovi Jeffreymu Epsteinovi zneužívat náctileté dívky

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

O deset procent se od září navýší plat části zaměstnanců ve veřejném sektoru

Od 1. září by měli dostat o deset procent přidáno nepedagogičtí pracovníci či lidé, kteří pracují v resortech, jako je kultura. Jde zhruba o 300 tisíc lidí. Po jednání na úřadu vlády to novinářům řekli ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) a předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula. Konečnou shodu na růstu platů ve veřejném sektoru však předsedové vládních stran s odboráři nenalezli.

Před úterním jednáním odboráři požadovali přidání ve veřejném sektoru od července a uváděli, že se chtějí dohodnout na navýšení o 15 procent lidem se zmrazeným výdělkem a o 7,6 procenta ostatním. Devět odborových svazů veřejné sféry na podporu požadavků vstoupilo do stávkové pohotovosti, další čtyři je podporují. Koalice se s odboráři znovu sejde 19. července, kdy by podle Jurečky měla vzniknout dohoda nejen pro letošní rok, ale i pro rok 2023.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Trump věděl o zbraních v davu, který vyzval k pochodu na Kongres, řekla jeho někdejší asistentka

Někdejší prezident USA Donald Trump byl informován o přítomnosti zbraní v davu svých podporovatelů, které 6. ledna 2021 vyzval k pochodu na sídlo Kongresu bezprostředně před vypuknutím nepokojů. Před vyšetřovacím výborem Sněmovny reprezentantů to vypověděla někdejší asistentka Trumpova personálního šéfa Marka Meadowse. Rovněž uvedla, že Meadows se jí už 2. ledna svěřil s obavou, že den volební schůze Kongresu by mohl být "velmi, velmi špatný".

Sněmovní komise při narychlo svolaném slyšení předvolala Cassidy Hutchinsonovou, což byla podle médií Meadowsova pravá ruka, která se účastnila prakticky všech jeho aktivit. Důrazem na její svědectví se panel snaží ukázat, že Trumpův Bílý dům před událostmi 6. ledna dobře věděl o rizicích, přesto však pokračoval v kampani proti volebním výsledkům a v burcování stoupenců.

Zdroj: ČTK
Další zprávy