Internetové Oscary má Björk i Will Farrell za Bushe

Karel Veselý
6. 5. 2012 13:22
Webby Awards získala i Pandora, Spotify či Instagram
Foto: Aktuálně.cz

New York - Žijeme v éře sociálních sítí a digitální interakce a nově to potvrzují i čerstvě zveřejněné výsledky šestnáctého ročníku ankety Webby Awards, jež každoročně oceňuje přelomové internetové projekty. Cenu pro webový počin, který pozitivně přispívá k změně společnosti získal Facebook, a to i za svoji aktivní úlohu při organizování protestů tzv. arabského jara.

Oceněná byla také sociální síť Pinterest umožňující snadné sdílení fotografií nebo fotografická aplikace Instagram, která se stala nejlepším novým projektem roku. Porota odměnila i aplikaci HBO Connect, díky níž mohou diváci televizní stanice komentovat děj pořadů. Cenu umělec roku obdrží islandská hudebnice Björk za desku Biophilia, první album vydané s pomocí interaktivních aplikací.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Webby Awards se udílí ve více než stovce kategorií, které pokrývají celé spektrum internetu - od nejlepších webových stránek v mnoha oborech přes interaktivní reklamu, hry a mobilní aplikace až po blogy, magazíny a on line filmy a pořady, které vznikají přímo pro web.

Klání pořádá International Academy of Digital Arts and Sciences, o držitelích rozhoduje porota, ve které zasedá přes 700 internetových expertů, mezi nimiž jsou i spoluzakladatel Twitteru Biz Stone nebo vynálezce mobilního telefonu Martin Cooper. V každé kategorii udělují cenu i lidé hlasující na internetu. Letos jich bylo rekordních 1,5 milionu z dvaceti zemí.

Nejvíce ocenění - pět - získal satiristický web The Onion vysílající na internetu parodické zpravodajství, které je tak věrné, že z něho občas citují i pomýlení politici. Čtyřikrát zvítězil software na sdílení souborů Dropbox a také reklamní kampaň na nového Brouka společnosti Volkswagen.

Foto: Aktuálně.cz

Cenu pro nejinovativnější projekt roku si odnáší „internetový jukebox" Spotify, který pomáhá na nohy hudebnímu průmyslu. Z hudebních kategorií stojí za zmínku také vítězství internetového rádia Pandora, které na podobném principu umožňuje pohodlné poslouchání hudby přes internet navíc s možností doporučování nových interpretů. Nejlepší webovou stránkou o hudbě je pak Pitchfork.

Internetovou osobností roku je mexicko-americký komik Louis CK, který vloni přes svoji webou stránku distribuoval pořad Live at the Beach Theater. Fanouškům ho nabídl za lidovou cenu pět dolarů, přesto za několik měsíců vydělal přes milion dolarů a spustil lavinu podobných projektů.

Ocenění si odnesl například i jeho kolega Will Farrell za roli bývalého prezidenta Bushe ve webovém komediálním kraťasu Bush reaguje na smrt Bin Ladina a britští komediální herci Simon Pegg a Nick Frost přehrávající scénku z Hvězdných válek jako reklamu na svůj film Paul.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Vítězi 16. ročníku přivezmou ceny 21. května v New Yorku na ceremoniálu, který bude uvádět stand-up komik Patton Oswalt a který se bude pochopitelně také vysílat na webu. Protože mezi nejvýraznější znaky internetu patří rychlost, tradiční specialitou ceremoniálu je omezení, že výherci mají povolenou děkovací řeč o maximálně pěti slovech. Mezi ty nejznámější patří „proslov" šéfky eBay („Nabídka začíná na 99 centech") nebo Al Gorea ("Prosím, nepřepočítávejte už tohle hlasování.") a Beastie Boys ("Může někdo opravit můj počítač?").

 

Právě se děje

před 10 minutami

Policie v Berlíně zadržela Syřana kvůli přípravě atentátu. Koupil už chemikálie na bombu

Německá policie zadržela v úterý v Berlíně muže, kterého podezřívá z přípravy teroristického útoku. Sedmatřicetiletý Syřan hledal na internetu informace o tom, jak sestrojit bombu. Nakoupil si už i chemikálie, které se při výrobě výbušnin používají, informovala s odvoláním na prokuraturu agentura DPA.

Muže v německém hlavním městě zadržela speciální policejní jednotka, která zároveň prohledala jeho byt. Případem se zabývá generální státní zastupitelství v Karlsruhe, které má na starosti mimo jiné právě vyšetřování terorismu. Podle něj Syřan komunikoval od počátku tohoto roku s dalšími lidmi na islamistickém chatu za účelem "přípravy teroristického útoku". 

Zdroj: ČTK
před 50 minutami

Soud EU: Poláci musí ověřit nezávislost orgánu, který rozhoduje o penzionování soudců

Polský nejvyšší soud musí ověřit nezávislost svého nového kárného orgánu, který má rozhodovat o penzionování soudců. Stanovil to v úterý Soudní dvůr Evropské unie, na který se s žádostí o stanovisko obrátila polská justice.

Nové kolegium rozhoduje spory týkající se snížení důchodového věku soudců polského nejvyššího soudu. Soud EU v červnu konstatoval, že zákon stanovující jejich odchod do penze na 65 let je v rozporu s unijním právem. Varšava již loni zákon částečně upravila a někteří penzionovaní soudci se vrátili do práce. Část z nich však zpět přijata nebyla a o jejich sporech rozhoduje právě kárné kolegium.

Zdroj: ČTK
Další zprávy