Ikonické fotky i erotické komiksy. Výstava bratrů Saudkových pro velký zájem prodlužuje

Kultura Kultura
22. 1. 2016 18:12
Výstava, která zachycuje celoživotní tvorbu a život kontroverzních bratrů Saudkových, se díky zájmu návštěvníků prodlužuje. K vidění jsou téměř tři stovky děl od ikonických fotografií Jana Saudka až po lehce erotické komiksy jeho bratra Káji. Expozice je jednou z mála příležitostí vidět tvorbu obou autorů v takovém rozsahu na jednom místě. Výstava Saudci 80 bude v galerii GOAP do 14. února.
Jan Saudek
Jan Saudek | Foto: TV Barrandov

Praha - Výstava obrazů a fotografií, kterou galerie GOAP uspořádala u příležitosti 80. narozenin kontroverzních bratrů Saudkových, se pro velký zájem veřejnosti prodlužuje. Expozice je příležitostí zhlédnout tvorbu obou autorů v takovém rozsahu na jednom místě.

galerii je k vidění bezmála 300 děl z ateliérů obou dvojčat, ale i artefakty, které jejich tvorbu doprovázely. „Součástí je i přesná replika ateliéru Káji Saudka,“ upřesňuje galerista Zdeněk Kočík.

Jan Saudek pro jubilejní výstavu ze své tvorby vybral jak notoricky známé fotografie, tak i ty dosud nepublikované. „K vidění jsou klasické fotografie, jako je Život, emotivní dílo zachycující muže držícího novorozence, tak například Hey Joe a Hey Joe po třiceti letech, fotografie, které zobrazují stejné místo s rozdílem třiceti let,“ popisuje galerista a dodává: „Návštěvníci nebudou ochuzeni ani o kontroverzní portréty. Pomyslnou třešinkou je pak i replika slavného okna, které je známé z umělcových fotografií.“

Z tvorby Káji Saudka, který zemřel v loňském roce, je k vidění 160 kreseb a komiksových ilustrací, a to od raných 50. let až do let 90. „Snažili jsme se zachytit nejen známé komiksové kresby, ale i díla nepříliš známá,“ popisuje galerista a podnikatel Kočík s tím, že za zmínku stojí i malované titulky pro televizní pořad Vlaštovka a kresby, které se staly inspirací pro Janovy fotografie. Část prostoru je věnována i pikantní, lehce erotické komiksové tvorbě.

Retrospektivní expozice, která představuje průřez celoživotní tvorbou obou umělců, bude v galerii GOAP na Staroměstském náměstí k vidění do 14. února. Poté místo ní bude nainstalována nová reprezentativní kolekce děl Alfonse Muchy, která čítá více než 250 exponátů.

Jsem sobec, celý život jsem se rozdával, dělal přesčasy, aby manželky nemusely pracovat. Teď by bylo na čase, abych si trošku užil. Věřím, že život začíná v osmdesáti, konstatuje fotograf Jan Saudek. | Video: DVTV
 

Právě se děje

před 14 minutami

Lesy ČR dostaly výjimku na kácení v Boubínském pralese, ale odvolaly se. Nesouhlasí s podmínkami

Státní podnik Lesy České republiky se odvolal proti výjimce, kterou mu Správa CHKO Šumava stanovila možné těžební zásahy a asanaci kůrovcového dřeva v jihočeské národní přírodní rezervaci Boubínský prales. "S podmínkami vydané výjimky nesouhlasíme. Proto jsme se odvolali k ministerstvu životního prostředí," řekla mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová. K důvodům odvolání se nevyjádřila. Lesy žádaly o výjimku proto, aby mohly v rezervaci "efektivně zasahovat" proti kůrovci. 

Zdroj: ČTK
před 19 minutami

Ostravský Jánoš dostal za facku Součkovi třízápasový trest

Ostravský záložník Adam Jánoš dostal od disciplinární komise Ligové fotbalové asociace trest na tři soutěžní utkání za vyloučení po facce opavskému Filipu Součkovi v pátečním zápase 18. kola nejvyšší soutěže.

Souček při slezském derby (0:0) Jánoše ve 40. minutě kousek za polovinou hřiště složil na zem zápasnickým způsobem, ostravský hráč poté neudržel nervy a vleže soupeře udeřil do obličeje. Sudí Ondřej Berka nejprve Jánošovi udělil druhou žlutou kartu, ale po intervenci videorozhodčího a přezkoumání situace mu za facku ukázal rovnou červenou kartu.

Jánoš si už v letošním roce nezahraje. Ostravě bude chybět v ligových zápasech proti Bohemians 1905, dalšímu pražskému týmu Spartě a Slovácku, proti kterému Baník v únoru zahájí jarní část sezony.

Sparta dostala pokutu 50 tisíc korun za fanoušky, kteří v domácím utkání s Českými Budějovicemi používali pyrotechniku. Slavia za obdobné nesportovní chování svých příznivců v Olomouci zaplatí 25 tisíc korun.

Disciplinárka udělila druholigovému Brnu trest 70 tisíc korun za to, že fanoušci Zbrojovky v Pardubicích vedle používání pyrotechniky po zápase vnikli na hrací plochu. Východočeši za porušení povinností pořádajícího klubu zaplatí 40 tisíc korun.

Po čtvrté žluté kartě v ligové sezoně dostali automatický trest na jeden duel příbramský Soufiane Dramé, Adnan Džafič ze Zlína, slávista Josef Hušbauer, karvinský Gigli Ndefe a Tomáš Smola z Ostravy.

před 24 minutami

Američtí demokraté už připravují znění ústavní žaloby na Trumpa

Američtí demokraté zahajují přípravu konkrétního znění ústavní žaloby na prezidenta Donalda Trumpa. V projevu k národu to ve čtvrtek oznámila předsedkyně Sněmovny reprezentantů Kongresu USA Nancy Pelosiová. Její slova potvrzují spekulace médií, že Sněmovna by o impeachmentu mohla hlasovat ještě do konce roku. Verdikt by pak vynesl Senát ovládaný Trumpovými republikány. "Demokracie je v sázce," varovala Pelosiová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy