Ikonické fotky i erotické komiksy. Výstava bratrů Saudkových pro velký zájem prodlužuje

Kultura Kultura
22. 1. 2016 18:12
Výstava, která zachycuje celoživotní tvorbu a život kontroverzních bratrů Saudkových, se díky zájmu návštěvníků prodlužuje. K vidění jsou téměř tři stovky děl od ikonických fotografií Jana Saudka až po lehce erotické komiksy jeho bratra Káji. Expozice je jednou z mála příležitostí vidět tvorbu obou autorů v takovém rozsahu na jednom místě. Výstava Saudci 80 bude v galerii GOAP do 14. února.
Jan Saudek
Jan Saudek | Foto: TV Barrandov

Praha - Výstava obrazů a fotografií, kterou galerie GOAP uspořádala u příležitosti 80. narozenin kontroverzních bratrů Saudkových, se pro velký zájem veřejnosti prodlužuje. Expozice je příležitostí zhlédnout tvorbu obou autorů v takovém rozsahu na jednom místě.

galerii je k vidění bezmála 300 děl z ateliérů obou dvojčat, ale i artefakty, které jejich tvorbu doprovázely. „Součástí je i přesná replika ateliéru Káji Saudka,“ upřesňuje galerista Zdeněk Kočík.

Jan Saudek pro jubilejní výstavu ze své tvorby vybral jak notoricky známé fotografie, tak i ty dosud nepublikované. „K vidění jsou klasické fotografie, jako je Život, emotivní dílo zachycující muže držícího novorozence, tak například Hey Joe a Hey Joe po třiceti letech, fotografie, které zobrazují stejné místo s rozdílem třiceti let,“ popisuje galerista a dodává: „Návštěvníci nebudou ochuzeni ani o kontroverzní portréty. Pomyslnou třešinkou je pak i replika slavného okna, které je známé z umělcových fotografií.“

Z tvorby Káji Saudka, který zemřel v loňském roce, je k vidění 160 kreseb a komiksových ilustrací, a to od raných 50. let až do let 90. „Snažili jsme se zachytit nejen známé komiksové kresby, ale i díla nepříliš známá,“ popisuje galerista a podnikatel Kočík s tím, že za zmínku stojí i malované titulky pro televizní pořad Vlaštovka a kresby, které se staly inspirací pro Janovy fotografie. Část prostoru je věnována i pikantní, lehce erotické komiksové tvorbě.

Retrospektivní expozice, která představuje průřez celoživotní tvorbou obou umělců, bude v galerii GOAP na Staroměstském náměstí k vidění do 14. února. Poté místo ní bude nainstalována nová reprezentativní kolekce děl Alfonse Muchy, která čítá více než 250 exponátů.

Jsem sobec, celý život jsem se rozdával, dělal přesčasy, aby manželky nemusely pracovat. Teď by bylo na čase, abych si trošku užil. Věřím, že život začíná v osmdesáti, konstatuje fotograf Jan Saudek. | Video: DVTV
 

Právě se děje

před 30 minutami

Státní dluh v prvním čtvrtletí stoupl o 370,2 miliardy korun

Státní dluh stoupl v prvním čtvrtletí o 370,2 miliardy korun na 2,42 bilionu korun. Informovalo o tom v pátek ministerstvo financí. Za růstem dluhu je především vydávání státních dluhopisů ministerstvem financí s cílem zajistit splátky dluhopisů a pokrýt letošní schodek státního rozpočtu. Sněmovna zvýšila schodek v únoru kvůli dopadům šíření koronaviru a daňových změn z 320 na 500 miliard korun. Na každého Čecha tak hypoteticky připadá dluh 226 121 korun.

Ministerstvo informovalo, že v prvním čtvrtletí umístilo na domácím finančním trhu státní dluhopisy za 231,8 miliardy korun, a plně tak pokrylo korunové splátky státního dluhu v letošním roce a zároveň částečně předfinancovalo letošní schodek státního rozpočtu.

Státní dluh je tvořen dluhy vlády a vzniká především hromaděním schodků státního rozpočtu. Financován je pokladními poukázkami, státními dluhopisy, přímými půjčkami nebo půjčkami od Evropské investiční banky.

Zdroj: ČTK
před 49 minutami

Komise potvrdila, že bývalý šéf slovenské policie spáchal sebevraždu

Komise zřízená slovenskou ministryní spravedlnosti potvrdila, že vazebně stíhaný bývalý šéf slovenské policie Milan Lučanský zemřel na konci loňského roku po pokusu sebevraždu. Novinářům to řekl Tomáš Čitbaj, šéf komise, jejímiž členy byli i zástupci opozice či někdejší česká veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová. Lučanský byl ve vazbě kvůli obvinění z korupce.

"Komise nezjistila skutečnosti, které by zpochybnily informaci, že příčinou smrti bylo sebepoškození pana Lučanského, tedy pokus o sebevraždu," uvedl Čitbaj. Dodal, že tento závěr podpořilo při hlasování 14 členů komise, dva opoziční poslanci byli proti a jeden zákonodárce nehlasoval.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V nominaci osmnáctky jsou Jiříček a Svozil, do USA poletí i dva náhradníci

Celkem 27 hokejistů je v nominaci reprezentační osmnáctky na mistrovství světa, které uspořádají od 26. dubna do 6. května americká města Frisco a Plano. Ve výběru kouče Jakuba Petra jsou tři brankáři, osm obránců a 16 útočníků, nechybí zadáci David Jiříček se Stanislavem Svozilem či kvarteto krajánků z Finska a Švýcarska. Trenéři berou do zámoří i s ohledem na zdravotní rizika dva hráče navíc jako náhradníky.

Širší nominace českých hokejistů na MS hráčů do 18 let v USA:

Brankáři: Patrik Hamrla (Karlovy Vary), Tomáš Suchánek (Třinec), Oliver Šatný (Mladá Boleslav),

obránci: David Jiříček (Plzeň), David Moravec (Mladá Boleslav), Matěj Pinkas (Hradec Králové), Stanislav Svozil (Brno), Jakub Šedivý (Liberec), David Špaček (Litoměřice), Jiří Ticháček (Kladno), Tomáš Hamara (Tappara Tampere/Fin.),

útočníci: Petr Moravec, Lukáš Pajer, David Skuhrovec, Matyáš Šapovaliv (všichni Litoměřice), Jiří Kulich, Dominik Rymon (oba Karlovy Vary), Jakub Altrichter (Šumperk), Jakub Brabenec (Brno), Marcel Marcel (Plzeň), Matouš Menšík (Jihlava), Martin Ryšavý (Vítkovice), Šimon Slavíček (Slavia Praha), Gabriel Szturc (Mladá Boleslav), Jaroslav Chmelař (Jokerit Helsinky/Fin.), Jakub Kos (Ilves Tampere/Fin.), Šimon Marha (Ambri-Piotta/Švýc.).

před 1 hodinou

Koncert Stinga ve Slavkově byl potřetí odložen

Pořadatelé museli už potřetí odložit koncert britského hudebníka Stinga ve Slavkově u Brna, znovu o rok. Nový termín je 31. července 2022, dosud se počítalo s letošním 25. červencem. Důvodem pro odklad je stejně jako loni pandemie koronaviru. Vstupenky zůstávají v platnosti, oznámila agentura Live Nation.

Mnohonásobný držitel ceny Grammy měl v zámecké zahradě zahrát už předloni. Na poslední chvíli koncert zrušil ze zdravotních důvodů. Kvůli pandemii nového typu koronaviru pak nevyšlo ani loňské vystoupení a fanoušci Stinga budou zklamaní také letos.

Slavkovská zámecká zahrada měla být jednou ze zastávek prodlouženého turné s programem My Songs. Jako předkapela měli vystoupit Vojtěch Dyk s B-Side Bandem a Lenka Nová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy