I příští sezonu se bude v Česku chodit do Metropolitní

Jitka Gráfová
3. 5. 2008 11:00
Zájem je v kinech nejen o přenosy, ale i záznamy
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Když se začínaly loni přenášet opery z newyorské Metropolitní opery do jednoho pražského kina, málokdo takový zájem tušil. V příští sezoně už bude v Česku takových míst pět, nejnověji se přidalo brněnské Mahenovo divadlo.

"Musím přiznat, že k projektu MET in HD live  jsme ze začátku přistupovali s mírnou skepsí, o to více nás překvapil extrémní divácký zájem.  Atmosféra v sále při přenosech byla jedinečná," hodnotí uplynulou sezonu programový ředitel kina Aero Ivo Andrle.
 
V uplynulé sezoně zařadila Metropolitní do projektu Live in HD osm představení - Romea a Julii, Perníkovou chaloupku, Macbeth, Manon Lescaut, Petera Grimese, Tristana a Isoldu, Bohému a Dceru pluku.

Od počátku vzbudily zájem,  narůstal i počet kin. Přenosy viděli nakonec diváci v pěti městech: v Praze, v Hradci a Žatci od března, v Chotěboři a Znojmě od dubna.

Foto: Aktuálně.cz

"Mimořádný zájem naznačuje, že existuje poptávka i po dalších programech podobného druhu. Časem bychom se tak mohli dočkat i jiných uměleckých forem, například baletu," dodává iniciátor projektu Martin Cikánek.

Do příští sezóny se domácí sestava změní - kromě Aera a stávajícího Hradce budou MET diváci sledovat ve Zlíně (Velké kino), Karlových Varech (kino Panasonic) a Brně (Mahenovo divadlo).

"V jednání je ale ještě dalších dvanáct subjektů, kin nebo festivalů, které o přenosy či záznamy z MET projevily zájem," informují organizátoři.

Foto: Aktuálně.cz
Čtěte také:
Zažije Aero excelentní operu, nebo přímý přenos bučení?
Aero zve poprvé do neworské opery s pivem v ruce
Lístky na pražské operní přenosy z MET už zmizely

Jako majitelé licence můžou poskytnout sublicence i do dalších zemí - jako Polsko, Slovensko, Maďarsko. Nemají ale vliv na cenu vstupenky, kterou určuje Metropolitní opera. I nadále bude stát lístek 300 kroun.

Ačkoliv přenosy skončily už v dubnu, v současné době se v Aeru pokračuje cyklem Přidáváme! - tedy projekcemi záznamů třinácti operních představení MET. Prodáno je už přes dva a půl tisíce lístků a dvě představení jsou už opět již- Evžen Oněgin a Bohéma.

Foto: Oficiální stránky autora

Přímé přenosy z Metropolitní opery, které navzují na nějkdejší rozhlasové, se už staly globálním fenoménem a de facto i novým žánrem na pomezí filmu a dokumentu o opeře.  Všechny jsou přenášeny a promítány ve HD rozlišení s pětikanálovým zvukem.

"Můžete vidět víc, než kdybyste byli přímo v MET. Přenosy nabízejí pohledy do zákulisí i rozhovory s hlavními protagonisty o přestávkách mezi dějstvími," láká generální ředitel Metropolitní opery Peter Gelb.

Nejúspěšnějším přenosem byla v Česku Bohéma Franca Zeffirelliho, kterou sledovalo dohromady v pěti kinech 900 diváků. Pro srovnání: v celém světě se na toto představení prodalo 150 tisíc lístků.

 

Právě se děje

před 25 minutami

Obránce Jurčina bude v hokejové Spartě pokračovat, Ďaloga končí

Obránce Milan Jurčina uspěl na zkoušce v hokejové Spartě a v klubu bude hrát do konce sezony. V týmu naopak končí jiný slovenský obránce Marek Ďaloga. Pražané o něho měli zájem, ale slovenský reprezentant nabídku na prodloužení spolupráce odmítl.

Šestatřicetiletý Jurčina přišel do Sparty v polovině října a v sedmi extraligových zápasech nasbíral pět bodů za dvě branky a tři asistence. "Během zkoušky prokázal naplno své kvality. Spolu s trenéry jsme z něj nadšení a jsme moc rádi, že jsme se domluvili. Naše obranné řady pozvedl svým důrazem, mladší hráči se od něj mohou spoustu věcí naučit," uvedl sportovní ředitel vedoucího týmu extraligy Petr Ton na klubovém webu.

O šest let mladší Ďaloga posílil Spartu, za kterou již v minulosti hrál, krátce před začátkem sezony a podepsal smlouvu do začátku listopadové reprezentační přestávky. Vedení pražského klubu mělo o jeho služby zájem i nadále, účastník loňských olympijských her a pěti světových šampionátů se ale rozhodl odejít.

před 43 minutami

Na českých dálnicích hrozí 40kilometrové kolony. Dopravci vozy registrují příliš pomalu

Do nového mýta bylo zatím přihlášeno 196 000 vozů, tedy 43 procent z celkového počtu. Po prosincovém spuštění systému se na jednotky bude čekat desítky hodin. Na dálnicích tak hrozí kolony dlouhé až 40 kilometrů.

před 52 minutami

Kreuzigerova stáj mění z Dimension Data název na NTT

Tým Dimension Data, za který jezdí český cyklista Roman Kreuziger, změní od příští sezony název. Jihoafrická stáj ponese podle titulárního sponzora jméno NTT Pro Cycling a změní barvy.

Nový dres a název dnes představily osobnosti týmu Edvald Boasson Hagen či Michael Valgren v sídle japonské komunikační společnosti NTT v Tokiu. Místo zelenobílých dresů nyní budou jezdit cyklisté týmu v černomodrých, které mírně připomínají barvy bývalé stáje Sky.

Další zprávy