reklama
 
 

FOTO Hvězdný deník pronásleduje fyziku až na hranice poznání

14. 5. 2014 8:02
Instalace Richarda Loskota s názvem Působení neviditelného odstartovala doprovodný program Ceny Jindřicha Calupeckého s názvem 555. Pět finalistů během pěti měsíců navštíví pět měst.

Fotogalerie - Instalace Působení neviditelného tvoří světelná projekce doplněná ruchy a zvuky. Richard Loskot v ní odkryl deník člověka, který se rád pohybuje na pomezí umění a astrofyziky. Promítl ji v kopuli hvězdárny v pražské Stromovce.

"Šlo mi o optickou kulisu nebo scénografii k jakési osobní rozhlasové hře. Současná fyzika se totiž dostala na samou hranu chápání, kdy už vědci nevědí, kam dál. Začínají se tedy ptát po podstatě světa, podobně jako filozofové nebo teologové. Kdo dokáže například popsat, co se dělo před velkým třeskem?" říká Richard Loskot.

Do dvaadvaceti minut v úterý vtěsnal svůj život z uplynulých čtyř dnů a nocí. Halou prozářenou otáčející se noční oblohou zněly úvahy i postřehy k současnému světu.

Další finalista Ceny Jindřicha Chalupeckého Martin Kohout odkryje své inspirace v Brně, Lucia Sceranková v Ostravě, Tereza Velíková v Karlových Varech a Roman Štětina v Plzni.

Vítěz bude oznámen 20. listopadu ve Studiu Hrdinů ve Veletržním paláci v Praze.

autor: Vojtěch Marek | 14. 5. 2014 8:02

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama