Mimořádná zpráva

FOTO Hvězdný deník pronásleduje fyziku až na hranice poznání

Foto: Vojtěch Marek
Vojtěch Marek Vojtěch Marek
14. 5. 2014 8:02
Instalace Richarda Loskota s názvem Působení neviditelného odstartovala doprovodný program Ceny Jindřicha Calupeckého s názvem 555. Pět finalistů během pěti měsíců navštíví pět měst.

Fotogalerie - Instalace Působení neviditelného tvoří světelná projekce doplněná ruchy a zvuky. Richard Loskot v ní odkryl deník člověka, který se rád pohybuje na pomezí umění a astrofyziky. Promítl ji v kopuli hvězdárny v pražské Stromovce.

"Šlo mi o optickou kulisu nebo scénografii k jakési osobní rozhlasové hře. Současná fyzika se totiž dostala na samou hranu chápání, kdy už vědci nevědí, kam dál. Začínají se tedy ptát po podstatě světa, podobně jako filozofové nebo teologové. Kdo dokáže například popsat, co se dělo před velkým třeskem?" říká Richard Loskot.

Do dvaadvaceti minut v úterý vtěsnal svůj život z uplynulých čtyř dnů a nocí. Halou prozářenou otáčející se noční oblohou zněly úvahy i postřehy k současnému světu.

Další finalista Ceny Jindřicha Chalupeckého Martin Kohout odkryje své inspirace v Brně, Lucia Sceranková v Ostravě, Tereza Velíková v Karlových Varech a Roman Štětina v Plzni.

Vítěz bude oznámen 20. listopadu ve Studiu Hrdinů ve Veletržním paláci v Praze.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Část dálnice D3 Ševětín-Borek se otevře motoristům, řidiči se po ní projedou už odpoledne

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) v úterý zprovozní část dálnice D3 Ševětín-Borek dlouhou 10,7 kilometru. Řidiči by po ní měli poprvé projet kolem 15:00. Úsek staví firma Eurovia CS, náklady jsou zatím 1,27 miliardy Kč bez DPH, řekl mluvčí ŘSD Jan Rýdl. Otevření se zúčastní i ministr dopravy Vladimír Kremlík (za ANO).

Část Ševětín-Borek chtěl stát původně dokončit v březnu 2020. "Stavba není hotová, ale podle norem a zákonů unese bezpečný provoz, proto nebudeme čekat (se zprovozněním) na dokončení. Máme řidiče rádi, jakmile to jde, stavby zprovozňujeme," uvedl Rýdl.

Na úseku, který se staví od března 2017, vyvlastnil stát asi deset pozemků. V září tam silničáři zprovoznili 50 metrů dlouhou část, jejíž dostavbu blokovala žaloba majitele pozemku proti vyvlastnění, kterou soud zamítl v květnu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy