FOTO Hvězdný deník pronásleduje fyziku až na hranice poznání

FOTO Hvězdný deník pronásleduje fyziku až na hranice poznání
První událost z doprovodného programu 555
Jejím aktérem je umělec Richard Loskot.
Světelná projekce doplněná ruchy a zvuky bude promítnuta v kopuli hvězdárny pouze jednou.
Projekci uvádí výkonná ředitelka Společnosti Jindřicha Chalupeckého Lenka Lindaurová.
Foto: Vojtěch Marek
Vojtěch Marek Vojtěch Marek
14. 5. 2014 8:02
Instalace Richarda Loskota s názvem Působení neviditelného odstartovala doprovodný program Ceny Jindřicha Calupeckého s názvem 555. Pět finalistů během pěti měsíců navštíví pět měst.

Fotogalerie - Instalace Působení neviditelného tvoří světelná projekce doplněná ruchy a zvuky. Richard Loskot v ní odkryl deník člověka, který se rád pohybuje na pomezí umění a astrofyziky. Promítl ji v kopuli hvězdárny v pražské Stromovce.

"Šlo mi o optickou kulisu nebo scénografii k jakési osobní rozhlasové hře. Současná fyzika se totiž dostala na samou hranu chápání, kdy už vědci nevědí, kam dál. Začínají se tedy ptát po podstatě světa, podobně jako filozofové nebo teologové. Kdo dokáže například popsat, co se dělo před velkým třeskem?" říká Richard Loskot.

Do dvaadvaceti minut v úterý vtěsnal svůj život z uplynulých čtyř dnů a nocí. Halou prozářenou otáčející se noční oblohou zněly úvahy i postřehy k současnému světu.

Další finalista Ceny Jindřicha Chalupeckého Martin Kohout odkryje své inspirace v Brně, Lucia Sceranková v Ostravě, Tereza Velíková v Karlových Varech a Roman Štětina v Plzni.

Vítěz bude oznámen 20. listopadu ve Studiu Hrdinů ve Veletržním paláci v Praze.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Linka pražského metra A mezi Želivského a Depo Hostivař stojí

Provoz metra na lince A mezi stanicemi Želivského a Depo Hostivař se v pondělí brzo ráno zastavil kvůli střetu soupravy s člověkem. Cestující mají v tomto úseku využít povrchovou dopravu. Pražský dopravní podnik kvůli tomu upravil linky některých tramvají a autobusů, vyplývá z informací na jeho webu.

Tramvajová linka 7 je prodloužena do zastávky Ústřední dílny DP, Linka 13 je ve směru z centra odkloněna od Vozovny Strašnice na Strašnickou a Nádraží Strašnice. Autobusové linky končící v zastávkách Skalka a Depo Hostivař jezdí až do zastávky Strašnická, linky 163, 208 a 223 jsou ze zastávky Depo Hostivař prodlouženy na Želivského.

Zdroj: ČTK
Další zprávy