Hrad na čas ovládl nejlepší český filmař

Irena Hejdová Irena Hejdová
15. 2. 2008 8:00
Císařská konírna představí Zápasy Františka Vláčila
František Vláčil: Magda Vašáryová jako Marketa Lazarová
František Vláčil: Magda Vašáryová jako Marketa Lazarová | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Den před druhým kolem zápasu o nového českého prezidenta ovládly Pražský hrad Zápasy Františka Vláčila. Výstava představuje život a dílo režiséra, který je považován za jednu z nejvýraznějších postav české kinematografie i kultury.

"František Vláčil byl velmi jemný člověk a vše, co v životě podstoupil, byl vždy zápas," říká kurátor výstavy Pavel Jiras. "Ať s komunistickou mocí, která mu komplikovala tvůrčí činnost, nebo s filmem samotným, kde se snažil o naprostou dokonalost."

Další zápas prožíval známý perfekcionista s alkoholem, který si vybíral svoji daň. "Někdy se mu podařilo situaci ustát, někdy ne. Pořád svým způsobem zápasil, byl v něm určitý rozpor."

Vláčil zemřel v nedožitých pětasedmdesáti v roce 1999. Jeho tvorba zahrnuje téměř třicítku snímků, mimo jiné Údolí včel, Adelheid a Ďáblova past, je i autorem netradičních dětských snímků. Pasáček z doliny, Sírius či Stín kapradiny.

Jeho nejslavnějším dílem zůstává Marketa Lazarová, balada o lásce mezi dívkou předurčenou pro klášter a násilnickým Mikolášem. Filmovými odborníky je označována za vůbec nejlepší český film.

František Vláčil
František Vláčil | Foto: Aktuálně.cz

K jeho snímkům se pojí i nejlepší česká filmová hudba, jejímž autorem je Zdeněk Liška.

"Že je Marketa Lazarová jeden z nejlepších světových historických filmů, jsem se poprvé dozvěděla ve Filmovém ústavu v San Franciscu," vzpomíná Magda Vašáryová, představitelka filmové Markety.

"V roce 1980 jsem tam jela na zkoušky pro Sophiinu volbu. Ukázali mi tam fotky a všechny studie, které o filmu napsali. Udivilo mě to. Markéta byla pro nás přece ztracená."

Vašáryová je jednou z kmoter výstavy, dalšími jsou herci Jan Kačer a Vlastimil Harapes, scénárista Vladimír Körner či Vláčilův dvorní kameraman František Uldrich, který vzpomíná: "Výstavu beru jako uznání jeho výjimečné  filmové práce, estetického cítění a vnímání života."

Kmotři se zúčastní i zahájení výstavy, kterou má otevřít krom kurátora Jirase a ředitele Barrandov Studia Vladimíra Kuby i Václav Klaus.

Multimediální expozice chce přiblížit tajemnou  a pochmurnou atmosféru, příznačnou pro řadu snímků slavného režiséra. "Vláčilovy filmy jsou doslova studnicí lidství. Hodnoty, které zobrazují, jsou trvalé dodnes,"  říká kurátor Pavel Jiras.

Expozice nabídne řadu unikátních materiálů - dosud nezveřejněné fotografie z Vláčilových filmů, pracovní snímky z natáčení a fotografie z režisérova soukromého života.

Na fotografiích je sestava vynikajících herců, kteří propůjčili Vláčilovým postavám své tváře - kromě Magdy Vašáryové i Josef Kemr, Vladimír Menšík, Věra Galatíková či Petr Čepek.

Výstava zahrnuje i pojekce fragmentů Vláčilových filmů. "Chceme, aby se lidé oprostili od běžných starostí a užívali si krásy filmového obrazu," říká kurátor Jiras.

Netradičním artefaktem má být multimediální strom, z jehož kmene zní hlas Františka Vláčila. Jiným prvkem architektury je umístění fotografických výjevů do několikametrových stropních lunet sálu. V závěrečné části se nachází Vláčilova pracovna.

Výstava trvá do 31. května v prostorách Císařské konírny. Pořádá ji Barrandov Studio ve spolupráci se Správou Pražského hradu. Otevřena je denně od 10 do 18 hodin.

Po Vláčilovi chce Barrandov podobně prezentovat Miloše Formana, Karla Kachyňu nebo Gustava Machatého.

 

Právě se děje

před 25 minutami

Čeští ekologové se mohou odvolat proti rozšíření dolu Turów, čas mají do 17. března

Do Česka oficiálně dorazil z Polska překlad souhlasu k rozšíření polského dolu Turów, takže se proti němu nyní mohou čeští ekologové odvolat. V tiskové zprávě to oznámilo ministerstvo životního prostředí. Na odvolání mají ekologické organizace čas do 17. března. Samo ministerstvo už dříve vydalo k rozšíření hnědouhelného dolu Turów u česko-polské hranice nesouhlasné stanovisko. Proti rozšíření se staví i Liberecký kraj a dotčené české obce. Česko se obává, že rozšíření může mít negativní dopad na zásobování části Liberecka pitnou vodou.

V lednu vydalo polské Regionální ředitelství pro ochranu životního prostředí ve Vratislavi rozhodnutí v procesu EIA (vyhodnocení vlivů na životní prostředí), kterým souhlasilo se záměrem na rozšíření dolu Turów i přes námitky české strany. Zároveň vydalo stanovisko o okamžité vykonavatelnosti rozhodnutí.

"Ministerstvo životního prostředí rozhodnutí polského úřadu zveřejnilo v plném znění a v českém jazyce na svých stránkách. Česká veřejnost má podle polského práva možnost se proti rozhodnutí polského úřadu odvolat výhradně prostřednictvím ekologických organizací," sdělila mluvčí ministerstva Petra Roubíčková.

před 1 hodinou

Syrský prezident Asad: Boje v Sýrii budou pokračovat až do osvobození celé země

Současná ofenziva syrské a ruské armády proti povstalcům na severu Sýrie nesignalizuje konec syrského konfliktu. Řekl to syrský prezident Bašár Asad. Boje podle něj budou pokračovat. Syrské armádě se s pomocí Ruska podařilo o víkendu získat další města v okolí někdejšího průmyslového centra země Aleppa. Tento týden má být obnovený provoz na tamním letišti, které bylo zavřené od roku 2012.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Varům bude chybět zraněný kapitán Skuhravý

Hokejisté extraligových Karlových Varů se budou muset v závěru základní části obejít bez pomoci kapitána Václava Skuhravého. Jedenačtyřicetiletý útočník utrpěl v nedělním zápase na ledě Sparty blíže nespecifikované zranění v dolní části těla a bude mimo hru dva až tři týdny. Energie o tom informovala na svém klubovém webu.

Skuhravý odehrál na Spartě dvě třetiny, ve třetí části už stál na střídačce jen v civilu a pomáhal trenérům. Západočeši v O2 areně prohráli 3:6.

Odchovanec Kladna odehrál v této sezoně za Karlovy Vary 40 zápasů, vstřelil čtyři branky a přidal 17 asistencí. Energie je šest kol před koncem základní části soutěže sedmá a bojuje o 6. místo a přímý postup do čtvrtfinále play off. Na jedenácté Vítkovice má k dobru 12 bodů, takže by ve vyřazovací části neměla chybět.

Zdroj: ČTK
Další zprávy