Hrad na čas ovládl nejlepší český filmař

Irena Hejdová Irena Hejdová
15. 2. 2008 8:00
Císařská konírna představí Zápasy Františka Vláčila
František Vláčil: Magda Vašáryová jako Marketa Lazarová
František Vláčil: Magda Vašáryová jako Marketa Lazarová | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Den před druhým kolem zápasu o nového českého prezidenta ovládly Pražský hrad Zápasy Františka Vláčila. Výstava představuje život a dílo režiséra, který je považován za jednu z nejvýraznějších postav české kinematografie i kultury.

"František Vláčil byl velmi jemný člověk a vše, co v životě podstoupil, byl vždy zápas," říká kurátor výstavy Pavel Jiras. "Ať s komunistickou mocí, která mu komplikovala tvůrčí činnost, nebo s filmem samotným, kde se snažil o naprostou dokonalost."

Další zápas prožíval známý perfekcionista s alkoholem, který si vybíral svoji daň. "Někdy se mu podařilo situaci ustát, někdy ne. Pořád svým způsobem zápasil, byl v něm určitý rozpor."

Vláčil zemřel v nedožitých pětasedmdesáti v roce 1999. Jeho tvorba zahrnuje téměř třicítku snímků, mimo jiné Údolí včel, Adelheid a Ďáblova past, je i autorem netradičních dětských snímků. Pasáček z doliny, Sírius či Stín kapradiny.

Jeho nejslavnějším dílem zůstává Marketa Lazarová, balada o lásce mezi dívkou předurčenou pro klášter a násilnickým Mikolášem. Filmovými odborníky je označována za vůbec nejlepší český film.

František Vláčil
František Vláčil | Foto: Aktuálně.cz

K jeho snímkům se pojí i nejlepší česká filmová hudba, jejímž autorem je Zdeněk Liška.

"Že je Marketa Lazarová jeden z nejlepších světových historických filmů, jsem se poprvé dozvěděla ve Filmovém ústavu v San Franciscu," vzpomíná Magda Vašáryová, představitelka filmové Markety.

"V roce 1980 jsem tam jela na zkoušky pro Sophiinu volbu. Ukázali mi tam fotky a všechny studie, které o filmu napsali. Udivilo mě to. Markéta byla pro nás přece ztracená."

Vašáryová je jednou z kmoter výstavy, dalšími jsou herci Jan Kačer a Vlastimil Harapes, scénárista Vladimír Körner či Vláčilův dvorní kameraman František Uldrich, který vzpomíná: "Výstavu beru jako uznání jeho výjimečné  filmové práce, estetického cítění a vnímání života."

Kmotři se zúčastní i zahájení výstavy, kterou má otevřít krom kurátora Jirase a ředitele Barrandov Studia Vladimíra Kuby i Václav Klaus.

Multimediální expozice chce přiblížit tajemnou  a pochmurnou atmosféru, příznačnou pro řadu snímků slavného režiséra. "Vláčilovy filmy jsou doslova studnicí lidství. Hodnoty, které zobrazují, jsou trvalé dodnes,"  říká kurátor Pavel Jiras.

Expozice nabídne řadu unikátních materiálů - dosud nezveřejněné fotografie z Vláčilových filmů, pracovní snímky z natáčení a fotografie z režisérova soukromého života.

Na fotografiích je sestava vynikajících herců, kteří propůjčili Vláčilovým postavám své tváře - kromě Magdy Vašáryové i Josef Kemr, Vladimír Menšík, Věra Galatíková či Petr Čepek.

Výstava zahrnuje i pojekce fragmentů Vláčilových filmů. "Chceme, aby se lidé oprostili od běžných starostí a užívali si krásy filmového obrazu," říká kurátor Jiras.

Netradičním artefaktem má být multimediální strom, z jehož kmene zní hlas Františka Vláčila. Jiným prvkem architektury je umístění fotografických výjevů do několikametrových stropních lunet sálu. V závěrečné části se nachází Vláčilova pracovna.

Výstava trvá do 31. května v prostorách Císařské konírny. Pořádá ji Barrandov Studio ve spolupráci se Správou Pražského hradu. Otevřena je denně od 10 do 18 hodin.

Po Vláčilovi chce Barrandov podobně prezentovat Miloše Formana, Karla Kachyňu nebo Gustava Machatého.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Francouzský obránce Varane odchází z Realu do Manchesteru United

Fotbalový mistr světa Raphaël Varane odchází z Realu Madrid do Manchesteru United. Podle britských médií se oba kluby dohodly na transferu, odstupné by mělo činit 50 milionů eur (zhruba 1,3 miliardy korun) a bonusy. Varane měl v Madridu smlouvu ještě na nadcházející sezonu, španělský klub původně požadoval údajně 80 milionů eur.

Osmadvacetiletý Varane přišel do Realu v roce 2011 z Lensu, nastoupil od té doby do 350 utkání a získal s "Bílým baletem" tři španělské tituly a čtyři trofeje v Lize mistrů. S francouzskou reprezentací vyhrál v roce 2018 titul mistra světa, na letošním evropském šampionátu odehrál všechny čtyři zápasy do vyřazení od Švýcarska v osmifinále. V Manchesteru je pro něj připravená pětiletá smlouva.

před 6 hodinami

Američané do konce roku ukončí bojovou misi v Iráku, působí tam přes 18 let

Americký prezident Joe Biden s iráckým premiérem Mustafou Kázimím v pondělí ve Washingtonu formálně uzavřel dohodu o ukončení americké bojové mise v Iráku do konce letošního roku, píše agentura Reuters. Děje se tak více než 18 let poté, co USA své vojáky do Iráku vyslaly.

Spojené státy mají v Iráku nyní asi 2500 příslušníků ozbrojených sil, kteří se soustředí na potírání zbytků teroristické organizace Islámský stát (IS). Už v dubnu se obě země dohodly, že USA bojové operace v Iráku ukončí a mise pak bude pokračovat jako výcviková a poradní. Tehdy ale nebyl dohodnut rozvrh stažení.

Biden se v pondělí s Kázimím setkal v Oválné pracovně Bílého domu. Šlo o jejich první osobní jednání v rámci strategického dialogu mezi USA a Irákem. Americký prezident řekl, že USA budou v Iráku nadále k dispozici a budou poskytovat výcvik i pomoc při potírání radikálů z IS. Zdůraznil však, americké síly přestanou do konce letošního roku v Iráku působit v bojových zónách.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

U Libye se převrátila loď, zemřelo nejméně 57 migrantů

Na západě Libye, nedaleko od města Chums, se v neděli převrátila loď s nejméně 75 migranty na palubě. Při neštěstí jich přinejmenším 57 zahynulo a dalších 18 lidí zachránili rybáři a libyjská pobřežní hlídka, uvedla Mezinárodní organizace pro migraci (IOM). Ta již delší dobu varuje, že počet migrantů, kteří letos zahynuli při cestě přes Středozemní moře do Evropy, se výrazně zvýšil.

Podle přeživších se plavidlo muselo zastavit v moři, mělo problém s motorem. Kvůli silným vlnám a špatnému počasí se převrátilo. Podle jejich svědectví mezi je oběťmi nejméně 20 žen a dvě děti.

Podle IOM se počet migrantů, kteří zahynuli ve Středozemním moři, ve srovnání s loňským rokem více než zdvojnásobil. Vloni podle údajů IOM zahynulo ve Středozemním moři 427 osob, letos jich už nyní je přes 1100. Podle údajů Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky letos přes Středozemní moře doplulo do států Evropské unie přes 44 000 uprchlíků. Počet se výrazně zvýšil od května, kdy se zlepšilo počasí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy