Znovu otevře Horácká galerie, ředitel Chalupa ji vede od roku 1978

ČTK ČTK
9. 5. 2020 11:57
Horácká galerie v Novém Městě na Moravě na Žďársku se po pauze způsobené koronavirem znovu otevře návštěvníkům v úterý 12. května. Pro dlouholetého ředitele Josefa Chalupu to může být poslední symbolické otevírání bran galerie, v září odchází do důchodu. V instituci pracoval od roku 1976, od roku 1978 jako ředitel.

Dnes osmašedesátiletý historik umění, rodák z Hodonína, do galerie nastoupil, když měla k dispozici čtyři místnosti novoměstského zámku a sbírkový fond čítající ani ne dvě stovky děl. Rok spával v ředitelně na lůžku vytvořeném ze sražených čalouněných stoliček, popisuje v rozhovoru.

Dnes má Horácká galerie, která je jednou ze tří výtvarných institucí zřizovaných Krajem Vysočina, přes 10 tisíc sbírkových předmětů, včetně 1200 obrazů, asi 3500 kreseb a grafik, téměř 2000 plastik a přes 3000 sklářských artefaktů.

Roční návštěvnost galerie je okolo 16 tisíc lidí. Má k dispozici zámek, který do roku 1948 patřil brněnské nadaci šlechtičen. Později v něm byly byty, lesní učiliště a v části galerie založená v roce 1964.

Původní omezené prostory se díky postupné rekonstrukci zámku a jeho hospodářských budov podařilo rozšířit. Přesto ještě asi polovina areálu na rekonstrukci čeká, říká Josef Chalupa.

Podle něj složitá a dlouhodobá rekonstrukce byla jedním z důvodů, proč o místo ředitele dlouhá léta nikdo neměl zájem, a přes nabídky nechtěl odejít ani sám Chalupa, aby neopouštěl nedokončenou práci. Na nástupci, kterého Kraj Vysočina vybere, by ocenil, kdyby na už udělané práce navázal.

Horácká galerie v Novém Městě na Moravě nabízí stálé expozice několika významných sochařů včetně Vincence Makovského, Jana Štursy nebo Josefa Mařatky. V loňském roce se stálá expozice rozšířila o díla Josefa Klimeše, který se narodil v nedalekém Měříně. Patřil mezi výtvarníky, kteří zazářili na výstavě Expo 58, je autorem plastiky Rovnováha stojící u pražského Barrandovského mostu.

Kvůli koronaviru galerie některé plánované výstavy zrušila. Odřekla také letní hudební workshop Slunohraní i hromadné akce pro děti. V místnosti, která obvykle slouží jako dílna, tak dostanou prostor díla Arnošta Košíka, sochaře a novoměstského rodáka, který by 13. května oslavil 100. narozeniny.

Ředitel galerie Josef Chalupa.
Ředitel galerie Josef Chalupa. | Foto: ČTK

Asi do poloviny června bude prodloužena výstava Výtvarná Vysočina, která měla skončit 26. dubna. Některé z plánovaných výstav galerie vůbec neinstalovala a nabídla jen virtuální prohlídku. K Velikonocům to měla být výstava Ikony - obrazy neviditelného světa.

Výpadek příjmů kvůli neprodaným vstupenkám odhaduje ředitel na 120 tisíc korun. Doufá, že se návštěvníci začnou pomalu vracet. Původně plánované zdražení vstupného na 50 korun ale Josef Chalupa raději zrušil. Za 40 korun je tak možné prohlédnout si rozsáhlé sbírky obrazů a především plastik. Podstatná část z nich pochází z pozůstalostí umělců.

 

Právě se děje

před 51 minutami

Komerční banka má zablokovanou elektronickou identifikaci, řeší bezpečnostní incident

Správa základních registrů dočasně zablokovala Komerční bance poskytování služeb elektronické identifikace, tady takzvané digitální občanky. Banka měla službu spustit toto pondělí. Podle serveru Seznam Zprávy je důvodem blokace bezpečnostní incident, při kterém byla pravděpodobně zaměněna identita. Banka společně se SZR analyzuje příčiny problému.

"V průběhu předprodukčního testování jsme odhalili technický problém, který vedl k preventivnímu a dočasnému zastavení možnosti autentizace klientů Komerční banky," sdělil mluvčí banky Michal Teubner. Masivní testování všech scénářů je podle něj důležité pro identifikaci a odstranění chyb, které se mohou v rámci ostrého provozu objevit.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Vláda schválila rozdělení EU peněz mezi programy

Vláda dnes schválila rozdělení evropských dotací pro ČR v programovém období 2021 až 2027 mezi operační programy, a to přes odpor koaliční ČSSD. Na twitteru o tom informovala ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). podle ní rozhodnutí znamená méně peněz pro rodiny s dětmi, seniory, na rekvalifikace a sociální služby.

Z materiálu, který má ČTK k dispozici, vyplývá, že celkově by v letech 2021 až 2027 mělo být rozděleno mezi většinu operačních programů 18,8 miliardy eur (zhruba 488,5 miliardy korun). Přitom na operační program ministerstva práce a sociálních věcí je v návrhu vyčleněno 1,4 miliardy eur (36,4 miliardy korun). Podle portálu k evropským dotacím bylo v období 2014 až 2020 vyčleněno na operační program zaměstnanost 2,15 miliardy eur.

Zdroj: ČTK
Další zprávy