Herecký výkon sezony předvedl František Němec

Pavel Kroulík, red kul
11. 10. 2008 10:24
Cen Divadelních novin se udílely poosmé
Foto: Národní divadlo

Praha - V čase, kdy Václav Havel přebíral Cenu Jaroslava Seiferta mimo jiné za své Odcházení, soutěžila inscenace jeho nejnovější hry na osmém udělování Cen Sazky a Divadelních novin v Praze za tvůrčí počiny v uplynulé sezoně.

Nakonec ale představení z pražské Archy vyšlo naprázdno. Cenu nemá ani režisér David Radok ani herečka Zuzana Stivínová.

Trofeje se udělují na základě hlasování kritiků a divadelních publicistů. Cenu za herecký výkon bez ohledu na žánr od nich získal František Němec za roli Cecila v inscenaci hry Ledňáček v pražském Divadle Ungelt. Příběh Williama Douglase Homea o přiznání lásky po 50 letech tam nastudoval režisér Ladislav Smoček z Činoherního klubu.

Jeho domovská scéna získala činoherní cenu: Ondřej Sokol ji dostal za režii Syngovy hry Hrdina západu, která tu měla před rokem premiéru.

Čtěte také: Odcházení se uchází o Cenu Divadelních novin

V kategorii Hudební divadlo byli oceněni Aleš Březina a Jiří Nekvasil za spoluautorství opery Zítra se bude...  Dílo o procesu s Miladou Horákovou mělo premiéru na jaře v Divadle Kolowrat. Za tento projekt byla v nominacích i pěvkyně Soňa Červená.

Počinem sezony v oboru tance a baletu byla vyhlášena choreografie Václava Kuneše Small Hour, realizovaná souborem 420 People v pražském Divadle Archa.

Kategorii alternativní divadlo vyhrál David Prachař, který kritiky oslovil „kreativním hereckým přístupem" v inscenaci Neúplný sen v produkci Studia Damúza v NoD/Roxy v Praze.

Ceny Sazky a Divadelních novin se udílejí od roku 2001 pod záštitou ministra kultury. Jsou spojeny s částkou 150 tisíc korun, vítěz kategorie za herecký výkon sezony získá o 50 tisíc víc. Autorem ceny je sochař Stefan Milkov.

Záznam ceremoniálu uvede ČT2 18. října od 21.45 hodin.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 18 minutami

Merkelová se po 16 letech loučí, ocenila práci lékařů a popřála úspěch Scholzovi

Německá armáda se ve čtvrtek večer slavnostní ceremonií zvanou velké čepobití rozloučila s konzervativní kancléřkou Angelou Merkelovou, která Německo vede 16 let. Merkelová v děkovném projevu ocenila nejen práci vojáků a mezinárodních organizací, ale vyjádřila úctu také lékařům a zdravotníkům bojujícím s pandemií nemoci covid-19. Popřála též úspěch svému sociálnědemokratickému nástupci Olafu Scholzovi, kterého Spolkový sněm zvolí kancléřem 8. prosince.

"Když dnes večer před vámi stojím, cítím radost i pokoru," řekla Merkelová. V projevu prohlásila, že uplynulých 16 let bylo plných událostí a výzev. "Politických i lidských," řekla. "Nyní bude na nastupující vládě, aby na tyto výzvy hledala odpovědi," uvedla. Scholzovi popřála nejen úspěch a šťastnou ruku, ale také práci s radostí v srdci.

Velké čepobití je v Německu největší pocta, kterou se armáda loučí s nejvyššími ústavními činiteli. Právo na takovéto rozloučení s vojenskými poctami je u civilních osob vyhrazeno jen pro kancléře, prezidenty a ministry obrany.

Vojenská kapela za svitu loučí zahrála Merkelové na její přání tři písně. Kancléřka si zvolila píseň Du hast den Farbfilm vergessen (Zapomněl jsi na barevný film), což byl největší hit extravagantní a punkové zpěvačky Niny Hagenové v době jejího působení v někdejší Německé demokratické republice (NDR), dále duchovní skladbu Großer Gott, wir loben dich (Velký bože, chválíme tebe) a píseň Für mich soll's rote Rosen regnen (Pro mě mají pršet rudé růže) od německo-americké zpěvačky Hildegard Knefové.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Sídlo OSN v New Yorku bylo uzavřeno, policie vyjednává s ozbrojeným mužem

Sídlo OSN na newyorském Manhattanu bylo dnes uzavřeno kvůli patrně ozbrojenému muži před budovou. Podle videí z místa si muž zřejmě zbraní mířil na krk. Policie později uvedla, že veřejnost není v ohrožení.

Na aktuálních záběrech je vidět mnoho policejních aut v okolí sídla OSN. Před plotem u vstupu do objektu přechází podle videozáznamů muž sem a tam a patrně má přiložené ústí hlavně ke krku. Policie uvedla, že se s bělochem ve věku kolem 60 let snaží navázat dialog, uvedla agentura Reuters.

Do okolních ulic přijelo velké množství policejních aut i sanitky. Policie zároveň uvedla, že v okolí odklonila dopravu.

Incident podle nejnovějšího sdělení policie v tuto chvíli pro veřejnost nepředstavuje žádnou hrozbu.

"Nemáme absolutně žádné informace o tom, že by tato osoba byla zaměstnancem nebo bývalým zaměstnancem nebo jakýmkoliv způsobem napojena na OSN," uvedl mluvčí OSN Stéphane Dujarric.

Zdroj: ČTK
Další zprávy