Helenka v Dlouhé zase řekne, že komunisti jsou svině

Jitka Gráfová
16. 1. 2008 10:00
Pokračování Hrdého Budžese má divadelní premiéru
Divadlo v Dlouhé připravilo inscenaci o době, která ukradla maturantům mládí.
Divadlo v Dlouhé připravilo inscenaci o době, která ukradla maturantům mládí. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Komunisti jsou svině, ale nesmí se to říkat - marketingově slavná věta z knihy a divadelní hry Hrdý Budžes, která hlavní představitelce Báře Hrzánové vynesla několik trestních oznámení, bude mít pokračování. V Dlouhé chystají na sobotu premiéru inscenace Oněgin byl Rusák.

Stejnojmennou knihu normalizačních epizod, jež je volným pokračováním Budžese, Irena Dousková vydala před dvěma lety a je i autorkou její divadelní adaptace.

Diváci se znovu setkají s Helenou Součkovou, jen tentokrát už se píšou 80. léta a z obtloustlé holčičky se stala světaznalá a rádoby drsná teenagerka, která se přes kádrové škraloupy dostává na gymnázium v Praze.

Zatímco divadelní Hrdý Budžes bylo monodrama, které sama a na zisk Thálie utáhla Hrzánová, v Oněginovi se vystřídá dvaadvacet postav souboru, který si zakládá na akčním kolektivním nasazení.

Jan Vondráček a Martin Matějka hrají a zpívají Jasnou páku. Mimo jiné.
Jan Vondráček a Martin Matějka hrají a zpívají Jasnou páku. Mimo jiné. | Foto: Ondřej Besperát

Oněgin tak bude nejen autobiograficky laděný osobní příběh, ale i tragikomická mozaika doby. V roli Heleny nastoupí typově podobná Lenka Veliká a stejně jako v předloze tu hraje velkou roli hudba, podle které se tehdy sortovala mládež.

Tvůrci vybrali písně z třiaosmdesátého, ale kdo čeká sladké normalizační mámení, tedy songy od Haničky písničky, Heleny Vondráčkové nebo Michala Davida, bude zklamán.

"Nejdřív jsme koketovali s myšlenkou, že bychom tam ty popové srágory dali, ale zjistili jsme, že se nám ty hnusy ani nechtějí učit," říká režisér Jan Borna.

"A tak jsme vybrali to, co jsme v té době poslouchali, nebo to, co jsme slyšet nesměli jako Hutku a Kryla." Diváci uslyší i Jasnou páku, Pražský výběr, Mišíka nebo Doors.

Podle režiséra se lidé budou smát, ale na konci jim z toho může být smutno. "Těším se, jak se budou mladí řehtat, té starší generaci bude u toho spíše trnout."

Takové přirovnání sedí k Hřebejkovým Pelíškům i Pupendu: socialistické kulisy jsou tu zobrazeny celkem věrně, a přitom tak, aby to zajímalo všechny generace.

Výsledný tvar, který se blíží k muzikálu, má ale už kvůli divadelnímu prostoru syrovější vyznění; aspoň podle úterní zhlédnuté zkoušky. Ani v knize ostatně Dousková necelí jizvy a komunisty smířlivě neomlouvá.

Tragikomická tresť má podle Borny oživovat paměť, ale představení není zprávou o velkých dějinách. "Jde o určitý pokus ukázat to, jak jsme nedávno žili - a nedělat to přes velké hrdiny. Devadesát procent souboru maturovalo v době, kdy se děj odehrává. Proto si zavzpomínají na mládí, zatímco ti starší ztvární hrůzné učitelky a ředitele."

Nebude chybět ani oslava 1. máje, hesla ani mávátka, diváci se dočkají i postavy Gustava Husáka. Kostýmy měla na starosti manželka Arnošta Goldflama Petra Goldflamová-Štětinová, a kostymérky prý při stovce přestaly převleky počítat.

Scéna Jaroslava Milfajta má formu otáčivého jeviště. Diváci se dočkají dvou set dvaceti světelných změn a osmdesáti stěhování na pódiu. "Je to tak trochu film na jevišti," říká Milfajt.

Ve hře zaznějí i úryvky poezie. "Snažili jsme se, aby tam zůstal ironický pohled, který je pro autorku typický - nad tím příběhem se můžete dojmout a nemáte pocit, že jste sentimentální," míní režisér.

V dalších rolích diváci uvidí Ivanu Lokajovou, Martina Velikého, Jana Vondráčka, Pavla Tesaře, Ivu Klestilovou, Arnošta Goldflama, Martina Matějku nebo Michaelu Doležalovou.

Hru doprovodí i výstava fotografií nazvaná Z let, kdy Oněgin byl Rusák.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 3 hodinami

Merkelová a Biden vyzvali Rusko, aby stáhlo vojáky od ukrajinských hranic

Německá kancléřka Angela Merkelová a americký prezident Joe Biden ve středu vyzvali Rusko, aby stáhlo své vojáky od ukrajinských hranic a snížilo tak napětí v regionu. Uvedl to mluvčí německé vlády. Americký ministr obrany Lloyd Austin uvedl, že Spojené státy chtějí nadále Ukrajině poskytovat materiální pomoc, píše agentura Reuters.

Vyhrocenou situaci mezi Ruskem a Ukrajinou ve středu Biden a Merkelová probrali při telefonickém hovoru. "Kancléřka a prezident se shodli, že by Rusko mělo snížit počty armádních sil, aby situaci uklidnilo," uvedl mluvčí německého kabinetu Steffen Seibert.

Rusko na východě Ukrajiny v oblastech ovládaných proruskými separatisty a na Krymu v poslední době shromáždilo velké armádní síly. Kyjev varuje, že soustřeďování ruských vojsk u hranic s Ukrajinou znamená riziko ruské ozbrojené agrese, Moskva se však brání, že jen chrání svou bezpečnost. Při obnovených bojích zemřelo podle ukrajinské strany několik vojáků.

Austin, který je společně se šéfem americké diplomacie Antonym Blinkenem v Bruselu, dnes na tiskové konferenci prohlásil, že Washington je připraven Ukrajině pomoci se bránit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy