Helenka v Dlouhé zase řekne, že komunisti jsou svině

Jitka Gráfová
16. 1. 2008 10:00
Pokračování Hrdého Budžese má divadelní premiéru
Divadlo v Dlouhé připravilo inscenaci o době, která ukradla maturantům mládí.
Divadlo v Dlouhé připravilo inscenaci o době, která ukradla maturantům mládí. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Komunisti jsou svině, ale nesmí se to říkat - marketingově slavná věta z knihy a divadelní hry Hrdý Budžes, která hlavní představitelce Báře Hrzánové vynesla několik trestních oznámení, bude mít pokračování. V Dlouhé chystají na sobotu premiéru inscenace Oněgin byl Rusák.

Stejnojmennou knihu normalizačních epizod, jež je volným pokračováním Budžese, Irena Dousková vydala před dvěma lety a je i autorkou její divadelní adaptace.

Diváci se znovu setkají s Helenou Součkovou, jen tentokrát už se píšou 80. léta a z obtloustlé holčičky se stala světaznalá a rádoby drsná teenagerka, která se přes kádrové škraloupy dostává na gymnázium v Praze.

Zatímco divadelní Hrdý Budžes bylo monodrama, které sama a na zisk Thálie utáhla Hrzánová, v Oněginovi se vystřídá dvaadvacet postav souboru, který si zakládá na akčním kolektivním nasazení.

Jan Vondráček a Martin Matějka hrají a zpívají Jasnou páku. Mimo jiné.
Jan Vondráček a Martin Matějka hrají a zpívají Jasnou páku. Mimo jiné. | Foto: Ondřej Besperát

Oněgin tak bude nejen autobiograficky laděný osobní příběh, ale i tragikomická mozaika doby. V roli Heleny nastoupí typově podobná Lenka Veliká a stejně jako v předloze tu hraje velkou roli hudba, podle které se tehdy sortovala mládež.

Tvůrci vybrali písně z třiaosmdesátého, ale kdo čeká sladké normalizační mámení, tedy songy od Haničky písničky, Heleny Vondráčkové nebo Michala Davida, bude zklamán.

"Nejdřív jsme koketovali s myšlenkou, že bychom tam ty popové srágory dali, ale zjistili jsme, že se nám ty hnusy ani nechtějí učit," říká režisér Jan Borna.

"A tak jsme vybrali to, co jsme v té době poslouchali, nebo to, co jsme slyšet nesměli jako Hutku a Kryla." Diváci uslyší i Jasnou páku, Pražský výběr, Mišíka nebo Doors.

Podle režiséra se lidé budou smát, ale na konci jim z toho může být smutno. "Těším se, jak se budou mladí řehtat, té starší generaci bude u toho spíše trnout."

Takové přirovnání sedí k Hřebejkovým Pelíškům i Pupendu: socialistické kulisy jsou tu zobrazeny celkem věrně, a přitom tak, aby to zajímalo všechny generace.

Výsledný tvar, který se blíží k muzikálu, má ale už kvůli divadelnímu prostoru syrovější vyznění; aspoň podle úterní zhlédnuté zkoušky. Ani v knize ostatně Dousková necelí jizvy a komunisty smířlivě neomlouvá.

Tragikomická tresť má podle Borny oživovat paměť, ale představení není zprávou o velkých dějinách. "Jde o určitý pokus ukázat to, jak jsme nedávno žili - a nedělat to přes velké hrdiny. Devadesát procent souboru maturovalo v době, kdy se děj odehrává. Proto si zavzpomínají na mládí, zatímco ti starší ztvární hrůzné učitelky a ředitele."

Nebude chybět ani oslava 1. máje, hesla ani mávátka, diváci se dočkají i postavy Gustava Husáka. Kostýmy měla na starosti manželka Arnošta Goldflama Petra Goldflamová-Štětinová, a kostymérky prý při stovce přestaly převleky počítat.

Scéna Jaroslava Milfajta má formu otáčivého jeviště. Diváci se dočkají dvou set dvaceti světelných změn a osmdesáti stěhování na pódiu. "Je to tak trochu film na jevišti," říká Milfajt.

Ve hře zaznějí i úryvky poezie. "Snažili jsme se, aby tam zůstal ironický pohled, který je pro autorku typický - nad tím příběhem se můžete dojmout a nemáte pocit, že jste sentimentální," míní režisér.

V dalších rolích diváci uvidí Ivanu Lokajovou, Martina Velikého, Jana Vondráčka, Pavla Tesaře, Ivu Klestilovou, Arnošta Goldflama, Martina Matějku nebo Michaelu Doležalovou.

Hru doprovodí i výstava fotografií nazvaná Z let, kdy Oněgin byl Rusák.

 

Právě se děje

před 8 minutami

"V Austrálii máme taky problémy." Desetitisíce Australanů protestovaly proti rasismu

Desítky tisíc lidí dnes přišly v australských městech vyjádřit podporu protestům, které se ve Spojených státech konají už více než týden v souvislosti s úmrtím černocha George Floyda při brutálním policejním zásahu. Agentura Reuters píše, že manifestace v Sydney se mohla uskutečnit poté, co soud zrušil zákaz shromažďování, jež platí kvůli pandemii nemoci covid-19.

Odvolací soud Nového Jižního Walesu, v němž Sydney leží, zákaz manifestace zrušil pouhých 12 minut před jejím plánovaným začátkem. Znamená to, že jejím účastníkům nehrozí zatčení. Policie ale vyzývá lidi, aby mezi sebou dodržovali rozestupy.

V Brisbane přišlo proti rasismu protestovat více než 10.000 lidí a nejen tam, ale i v Sydney upozorňovali na diskriminaci Austrálců. Domorodí obyvatelé se na australské populaci podílejí 2,4 procenty, nicméně tvoří více než čtvrtinu odsouzených v australských věznicích, uvedla na svých internetových stránkách americká televize CNN. Mezi lety 1980 a 2011 v policejní vazbě zemřelo 449 Austrálců, což odpovídá 24 procentům všech těchto případů úmrtí.

"Protesty tady jsou inspirovány tím, co se děje ve Spojených státech," řekl CNN australský novinář Angus Watson. "Tady v Austrálii ale také máme problémy," dodal.

Zdroj: ČTK
před 53 minutami

Polský premiér Morawiecki doufá, že Spojené státy část vojáků z Německa pošlou do Polska

Polský premiér Mateusz Morawiecki dnes v rozhovoru pro rádio RMF24 řekl, že doufá, že Spojené státy část z vojáků, které údajně plánují stáhnout z Německa, přesunou do Polska. Varšava patří mezi nejbližší spojence Washingtonu v Evropě. List The Wall Street Journal v pátek napsal, že americký prezident Donald Trump nařídil, aby z Německa odešlo 9500 ze stávajících 34.500 vojáků.

"Opravdu doufám, že jako výsledek mnoha jednání, která jsme měli (s USA) část těchto vojáků skutečně přijde do Polska," řekl Morawiecki. "Rozhodnutí je nyní na Spojených státech," dodal.

Americká velvyslankyně v Polku Georgette Mosbacherová minulý měsíc na okraj sporu o jaderné zbraně mezi Spojenými státy a Německem na Twitteru poznamenala, že "pokud chce Německo zmenšit jaderný potenciál NATO a oslabit alianci, pak příslušné síly a prostředky možná přijme Polsko, které alianční povinnosti plní vzorně, uvědomuje si rizika a je na východním křídle NATO".

Zdroj: ČTK
Další zprávy