Helenka bude v Dlouhé vzpomínat na normalizační hity

Jitka Gráfová
21. 9. 2007 17:35
Pražské divadlo se vrátí k socialismu a k analýze nevěry
Bára Hrzánová v inscenaci Hrdý Budžes
Bára Hrzánová v inscenaci Hrdý Budžes | Foto: www.ceskatelevize.cz

Praha - Když se v roce 2003 na divadelní prkna dostala adaptace knihy Hrdý Budžes, málokdo tušil, že z inscenace s  Bárou Hrzánovou bude takový divácký hit. Její volné pokračování Oněgin byl Rusák nevzejde z Divadla Příbram, slibuje ho Divadlo v Dlouhé. Premiéra se chystá na půli ledna.

Hrdý Budžes, kteří přinesl jeho autorce Ireně Douskové velkou oblibu, servíroval čtenářům popis normalizace pohledem obtloustlé žákyně 2. třídy základní školy v Ničíně. S humorem i nostalgií po vlastním dětství - ztraceném ráji, který byl přece tak nádherný navzdory režimu.

Spisovatelka ho ale ani neidealizovala. "Rusové a komunisti jsou svině, ale nesmí se to říkat," praví Helenka. Když Hrzánová za její postavu přebírala divadelní Thálii, zopakovala tu větu v Národním s dodatkem, že teď už se to říkat může.

V Oněginovi příběh školačky v podání Lenky Veliké dospěje po stupíncích československého socialistického vzdělávacího systému až na gymnázium Nad štolou. Z Helenky je nabroušená teenagerka, která všechno patřičně komentuje.

Recenzenti sice namítali, že sedmnáctiletá dívka by takové soudy z úst nevypustila a že je tam Dousková občas vpašovala až "dodatečně". Ale jinak její čtenářsky vstřícný pokus o generační pohled na konec socialismu v Čechách přijali vlídně.

Masochista Goldflam
Masochista Goldflam | Foto: Petr Frančan

Některé nadpisy kapitol knize jsou názvy písniček autorů, kteří v té době byli alespoň částečně na indexu. A není divu, hudba byla tenkrát vnímána mnohem silněji a vycházelo z ní i striktní sortování mládeže, které Dousková připomíná.

Vděčné téma určitě neopomene ani v dramatizaci, kterou sama připravila. Režie se ujme Jan Borna a prakticky celý soubor zavzpomíná na své studentské časy v 80. letech.  Kolektivní duch Dlouhé, věk herců i jejich zájem o hudbu napovídá, jak by mohl výsledek vypadat.

"Vzpomínky jsou plné hudby a písniček - jak upadlé popmusic, tak potajmu ze šustících magneťáků poslouchaných písničkářů a zapovězených rockových legend. Živé vzpomínky s živou hudbou," potvrzuje mluvčí divadla Karola Štěpánová.

Diváci dále uvidí Ivanu Lokajovou, Jana Vondráčka, Ivu Klestilovou či Arnošta Goldflama.

Další částí premiérového trojlístku nadcházejí sezony pražského divadla bude v březnu nové nastudování hry Pierre de Marivauxe Experiment v režii Hany Burešové.

Východiskem hry je otázka, zda byl první nevěrný muž, či žena. K rozřešení sporu Knížete s Kněžnou diváci sledují laboratorní pokus: dva chlapci a dvě dívky, kteří byli dosud vychováváni v izolaci, jsou poprvé konfrontováni nejprve sami se sebou  a posléze i se sebou navzájem.

Foto: www.ceskatelevize.cz

Soupis premiér by měla uzavřít hra Vějíř s broskvovými květy v režií J. A. Pitínského, který se tak do Dlouhé vrací po deseti letech. Adaptace čínské je milostným příběhem mladého vzdělance jménem Chou a nevěstky Li.

Divadlo v Dlouhé i příští rok na jaře bude pořádat festival Dítě v Dlouhé. Pro starší se chystají samostatnou přehlídku 13+.  Nultý ročník se koná od 17. do 21. listopadu.

"Vedle pratchettovských inscenací Divadla v Dlouhé  uvedeme Tajný deník Adriana Molea z královéhradeckého Divadla DRAK a Tři sestry ostravského Divadla Petra Bezruče. Budeme hrát dopoledne pro školy, odpoledne pro Klub mladého diváka a večer pro veřejnost," představuje projekt mluvčí.

 

Právě se děje

před 46 minutami

Tři čtvrtiny lidí chtějí místo stravenek dostávat peníze, ukázal průzkum. Ministerstvo navrhuje stravenkový paušál.

Až tři čtvrtiny zaměstnanců, kteří dnes dostávají stravenky, by raději přešly na peněžní stravenkový paušál. Většina z nich by přitom své stravovací návyky nezměnila. 

Čtyři pětiny restaurací by zase přivítaly, kdyby u nich méně lidí platilo stravenkami. Vyplývá to z průzkumu, který pro ministerstvo financí uskutečnila agentura Median mezi 1212 respondenty. 

"Dnešní režim zachováváme a nijak jej neomezujeme. Pouze ke stravenkám a firemním jídelnám přidáme třetí možnost, díky které mohou zaměstnanci dostat nezdaněný příspěvek na stravování rovnou v penězích. Kdo chce, pojede stále ve stejném režimu a nic se pro něho nezmění," uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).

Návrh je součástí připravovaného daňového balíčku na rok 2021. Návrh v tuto chvíli projednávají ministerstva. Jeho účinnost je navržena od 1. ledna 2021. 

Zdroj: ČTK
před 47 minutami

V severní Itálii ve městě Padova zemřel osmasedmdesátiletý muž pozitivně testovaný na koronavirus. Jde o prvního Evropana, který nákaze podlehl.

 Úmrtí v pátek pozdě večer oznámil italský ministr zdravotnictví Roberto Speranza.

Muž byl jedním ze dvou starších pacientů v oblasti Veneto, u kterých bylo podezření na nemoc COVID-19, kterou nový typ koronaviru způsobuje. V nemocnici ležel podle italských médií 14 dní a přijat byl s jiným druhem onemocnění.

Zdroj: ČTK
před 54 minutami

V palivových nádržích tří desítek letadel značky Boeing 737 MAX objevil výrobce zbytky materiálu, mohly ohrozit bezpečnost strojů.

Během kontroly zatím nepředaných strojů výrobce objevil podobný problém u 35 z nich, potvrdil mluvčí firmy. Podle informací agentury Reuters se jednalo o víc než polovinu zkontrolovaných letounů. 

Firma uvedla, že v nádržích se našly zbytky cizích předmětů, což je termín, který se používá pro nejrůznější materiál, jako jsou hadry, nástroje, kovové třísky a další. Většinou zůstává po zaměstnancích, kteří se podílejí na výrobním procesu. Podobný problém už měla firma také u jiných letadel, například u tankovacích letounů KC-46, upozornila agentura Reuters. Tyto předměty zvyšují riziko elektrického zkratu a požáru.

Letadla 737 MAX jsou už téměř rok odstavena z provozu, nová čekají zaparkovaná na své dodání aerolinkám. Zákaz přišel loni v březnu po dvou smrtelných nehodách. 

Zdroj: Reuters , ČTK
před 2 hodinami

Nákaza koronavirem v Číně polevuje, její nárůst hlásí Jižní Korea. Nakažených je celkem přes 76 tisíc.

Nemoci způsobené novým typem koronaviru v pevninské Číně podlehlo již celkem 2345 lidí. Během pátku jich zemřelo 109, o devět méně než ve čtvrtek. Nakažených je přes 76 tisíc. Počet nově onemocnělých se v pátek výrazně snížil na 397 ze čtvrtečních 889. Informovala o tom v sobotu odvoláním na čínské zdravotnické úřady agentura Reuters. Výrazný nárůst nových případů hlásí Jižní Korea.

Epicentrum epidemie, provincie Chu-pej, hlásí za pátek výrazně nižší počet nových případů onemocnění i mírně nižší počet nových úmrtí. Počet nových nemocných klesl na 366 ze čtvrtečních 631. Počet mrtvých v této nejvíce zasažené čínské provincii činil v pátek 106, zatímco ve čtvrtek to ještě bylo 115. Celkem v Chu-pej již zemřelo 2250 lidí a celkový počet nakažených tam byl k pátku 63 tisíc.

Zdroj: ČTK
Další zprávy