Harun Farocki se potkává ve Futuře s Baladránem

juk
9. 2. 2015 15:57
Česko-německé videoeseje a filmové instalace vystavuje galerie Futura. Představuje tvorbu Haruna Farockého a Zbyňka Baladrána.
Foto: Futura

Praha - Německý videoumělec Harun Farocki a český výtvarník Zbyněk Baladrán spojili svou tvorbu na výstavě v pražské galerii Futura. Ve velkém dialogu obou autorů se Farockého replikou neplánovaně stala retrospektiva – před otevřením výstavy totiž slavný filmový tvůrce náhle zemřel.

„Osobně jsem Haruna Farockého nikdy nepotkal,“ popisuje kurátor galerie Michal Novotný. „Zemřel koncem července, týden poté, co jsem obdržel jeho souhlasný e-mail.“ Prvotní úvahy o zrušení celé přehlídky nakonec nahradila forma retrospektivního uspořádání. Komplexnější výstavu v Čechách ostatně Farocki, novojičínský rodák, ještě neměl.

Zbyněk Baladrán tak přijal těžkou roli partnera, který sekunduje průřezu celoživotní tvorby a zároveň zůstává rovnocenným aktérem komunikace. Takový byl i záměr kurátora – zprostředkovat vzájemné setkání obou umělců, nikoliv ukázat na společné body v jejich díle, přestože se Baladrán tvorbou Farockého volně inspiruje.

Styčné polohy navíc přirozeně vykrystalizovaly prolínající se instalací. Autoři spolu interagují i jednoduchým umístěním pláten proti sobě, které podtrhuje dialogičnost expozice.

„Farockého a Baladrána spojuje zaujetí pozice,“ vysvětluje kurátor. „Pozice, která je kritická, ale zároveň se neskrývá, nekličkuje, neuhýbá. Je jaksi poctivá, vzpřímená, pracná. Jakoby možná právě tady byl ten rozdíl mezi uměním a obrazem jako pouhou pornografií. Rozdíl dnes v současném umění možná ještě více aktuální.“

Podívejte se na část filmu Haruna Farockiho Serious Games.
Podívejte se na část filmu Haruna Farockiho Serious Games. | Video:

Harun Farocki patří k významným německým filmovým tvůrcům, za svůj život natočil více než devadesát experimentálních a dokumentárních snímků. Baladrán vystavuje v galerii Futura jako čerstvý držitel ceny Osobnost roku udělované za nejvýznamnější umělecký počin roku. Ocenění získal za sérii menších výstav, samostatně vloni vystavoval v Praze, Mnichově a ve francouzském Delme.

Videoeseje a filmové instalace, které zaplňují velké podzemní prostory smíchovské galerie, jsou přístupné do 22. března 2015. Současně výstavu doprovází Farockého expozice Paralela I–IV v Goethe-Institutu.

Harun Farocki, Zbyněk Baladrán. Do 22. března 2015. Galerie Futura, Holečkova 49, Praha 5. Kurátor: Michal Novotný.

 

Právě se děje

před 2 minutami

Právo na první hokejovou ligu získaly Šumperk, Vrchlabí a Kolín

Hokejisté Šumperku, Vrchlabí a Kolína získali právo účasti v první lize. Po předčasném ukončení sezony kvůli pandemii koronaviru rozhodl o postupu nejlepších týmů základní části jednotlivých skupin druhé ligy Východ, Sever a Střed výkonný výbor Českého hokeje.

V případě, že využije možnosti hrát druhou nejvyšší soutěž celé trio i všechny další kluby, rozšíří se první liga z dosavadních 16 na 19 účastníků. Původně měla mít v sezoně 2020/21 první liga 17 týmů. Postup si měl zajistit nejlepší z trojice vítězů jednotlivých skupin druhé ligy z play off. Druhá liga ale byla ukončena po třetích duelech předkola play off.

"Výkonný výbor současně rozhodl, že kluby, které získaly právo účasti postupem z nižší soutěže v předčasně ukončené sezoně, ho nemohou postoupit jinému zájemci. Pokud klub práva účasti ve vyšší soutěži nevyužije, zůstává mu zachováno právo účasti v soutěži, v níž nastupoval v sezoně 2019/20," uvedl tiskový mluvčí svazu Zdeněk Zikmund.

Přihlášky mohou kluby podávat do 22. května. "Po podání přihlášek rozhodne výkonný výbor o herním systému soutěží pro sezonu 2020/21 včetně postupu a sestupu tak, aby byly v nejbližším následujícím ročníku dosaženy počty účastníků stanovené jeho rozhodnutím z 19. prosince 2019. Na základě tohoto rozhodnutí bude v sezoně 2021/22 nastupovat v první lize šestnáct účastníků," doplnil Zikmund.

Od sezony 2022/23 bude mít první liga podle prosincového rozhodnutí výkonného výboru 14 týmů. Přímé postupy a sestupy mezi jednotlivými soutěžemi budou sjednoceny.

Šumperk ovládl základní část skupiny Východ se 103 body ze 40 zápasů a měl náskok 35 bodů před druhou Opavou. Do první ligy se může vrátit poprvé od sezony 2015/16.

Vrchlabí ve skupině Sever nasbíralo také 103 bodů ze 40 duelů a druhý Dvůr Králové nad Labem za ním zaostal o 18 bodů. V druhé nejvyšší soutěži hrálo naposledy v ročníku 2010/11, po kterém ze soutěže odstoupilo. Po dvou sezonách v Královéhradecké krajské lize působilo v druhé lize. V uplynulé sezoně za Vrchlabí hráli například útočníci Jaroslav Bednář, Jan Hlaváč, Petr Sýkora a před návratem do Pardubic i Tomáš Rolinek.

Kolín ve skupině Střed nasbíral 93 bodů z 42 utkání a měl osmibodový náskok před druhým Táborem i třetí Příbramí. V druhé nejvyšší soutěži hrál naposledy v sezoně 1982/83.

Právo účasti ve druhé lize získaly na základě výsledků před ukončením soutěží Frýdek-Místek B, Pelhřimov, Rakovník, Moravská Třebová, Cheb, Jičín, TNP Praha, Klášterec nad Ohří, Velké Meziříčí a Nový Bydžov. Postup do nejvyšší juniorské soutěže si zajistil AZ Havířov 2010.

Zdroj: ČTK
před 49 minutami

Bulharsko se přihlásí do "čekárny na euro" koncem dubna

Bulharsko se přihlásí do "čekárny na euro", tedy do mechanismu směnných kurzů ERM-2, koncem dubna. V pátek to uvedl bulharský premiér Bojko Borisov. Podle něj současná koronavirová krize ukazuje, že členské státy eurozóny a ty země, které jsou už do ERM-2 zařazeny, budou mít po odeznění pandemie k dispozici miliardy eur na oživení ekonomiky, zatímco ostatní si budou muset půjčovat za vyšší úrok.

Země původně předpokládala, že k ERM-2, kde musí vydržet dva roky před přijetím eura, a k bankovní unii se připojí letos v červenci. V posledních týdnech se pak zdálo, že globální krize vyvolaná šířením koronaviru Sofii přiměje plán odsunout až na příští rok.

Borisov ale dnes vysvětlil, že se jeho vláda rozhodla po konzultacích se šéfkou Evropské centrální banky (ECB) Christine Lagardeovou a s vysoce postavenými úředníky ECB přípravy naopak urychlit. Dodal také, že je přesvědčen, že jak jeho země, tak Chorvatsko do eurozóny přijaty budou.

Zdroj: ČTK
Další zprávy