Harun Farocki se potkává ve Futuře s Baladránem

juk
9. 2. 2015 15:57
Česko-německé videoeseje a filmové instalace vystavuje galerie Futura. Představuje tvorbu Haruna Farockého a Zbyňka Baladrána.
Foto: Futura

Praha - Německý videoumělec Harun Farocki a český výtvarník Zbyněk Baladrán spojili svou tvorbu na výstavě v pražské galerii Futura. Ve velkém dialogu obou autorů se Farockého replikou neplánovaně stala retrospektiva – před otevřením výstavy totiž slavný filmový tvůrce náhle zemřel.

„Osobně jsem Haruna Farockého nikdy nepotkal,“ popisuje kurátor galerie Michal Novotný. „Zemřel koncem července, týden poté, co jsem obdržel jeho souhlasný e-mail.“ Prvotní úvahy o zrušení celé přehlídky nakonec nahradila forma retrospektivního uspořádání. Komplexnější výstavu v Čechách ostatně Farocki, novojičínský rodák, ještě neměl.

Zbyněk Baladrán tak přijal těžkou roli partnera, který sekunduje průřezu celoživotní tvorby a zároveň zůstává rovnocenným aktérem komunikace. Takový byl i záměr kurátora – zprostředkovat vzájemné setkání obou umělců, nikoliv ukázat na společné body v jejich díle, přestože se Baladrán tvorbou Farockého volně inspiruje.

Styčné polohy navíc přirozeně vykrystalizovaly prolínající se instalací. Autoři spolu interagují i jednoduchým umístěním pláten proti sobě, které podtrhuje dialogičnost expozice.

„Farockého a Baladrána spojuje zaujetí pozice,“ vysvětluje kurátor. „Pozice, která je kritická, ale zároveň se neskrývá, nekličkuje, neuhýbá. Je jaksi poctivá, vzpřímená, pracná. Jakoby možná právě tady byl ten rozdíl mezi uměním a obrazem jako pouhou pornografií. Rozdíl dnes v současném umění možná ještě více aktuální.“

Podívejte se na část filmu Haruna Farockiho Serious Games.
Podívejte se na část filmu Haruna Farockiho Serious Games. | Video:

Harun Farocki patří k významným německým filmovým tvůrcům, za svůj život natočil více než devadesát experimentálních a dokumentárních snímků. Baladrán vystavuje v galerii Futura jako čerstvý držitel ceny Osobnost roku udělované za nejvýznamnější umělecký počin roku. Ocenění získal za sérii menších výstav, samostatně vloni vystavoval v Praze, Mnichově a ve francouzském Delme.

Videoeseje a filmové instalace, které zaplňují velké podzemní prostory smíchovské galerie, jsou přístupné do 22. března 2015. Současně výstavu doprovází Farockého expozice Paralela I–IV v Goethe-Institutu.

Harun Farocki, Zbyněk Baladrán. Do 22. března 2015. Galerie Futura, Holečkova 49, Praha 5. Kurátor: Michal Novotný.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Trump předčasně zveřejnil záznam rozhovoru s televizí CBS

Bílý dům dnes zveřejnil nesestříhaný záznam interview mezi prezidentem Donaldem Trumpem a reportérkou pořadu 60 Minutes (60 minut) Lesley Stahlovou, z něhož Trump při natáčení předčasně odešel kvůli údajné zaujatosti novinářky, které pohrozil blíže nespecifikovanou odvetou. Podle agentury Reuters tím prezidentská kancelář porušila dohodu s televizí CBS, podle níž měl rozhovor vyjít až o víkendu v rámci zvláštního předvolebního dílu, v němž bude také interview s demokratickým kandidátem Joem Bidenem.

"Podívejte se na tu zaujatost, nenávist a drzost, kterou předvádí (pořad) 60 minut a CBS," napsal Trump na twitteru. Dodal přitom, že moderátorka dnešní (páteční SELČ) druhé a poslední předvolební debaty s Bidenem Kristen Welkerová bude "daleko horší".

Trump sdílel v příspěvku odkaz na video, v němž je pouze jeden záběr na prezidenta. V záznamu jsou však slyšet otázky moderátorky a občas i dalších lidí v místnosti.

Zdroj: ČTK
Další zprávy