Jeruzalém - Německý spisovatel Günter Grass, který má za své postoje zakázaný vstup do Izraele, ve svém novém díle oslavuje izraelského špiona Mordechaje Vanunua. Za to, že vyzradil informace o izraelském jaderném programu, byl Vanunu v Izraeli 18 let vězněn.

Grass ho ve své nové knize básní Eintagsfliegen (Jepice) označuje za hrdinu, jelikož měl odvahu sdělit veřejnosti pravdu. Vanunu pracoval jako technik v jaderném reaktoru Dimona a roku 1986 vyzradil informace o tamním provozu britskému listu The Sunday Times. V Izraeli byl pak odsouzen za špionáž.

Grass, jehož nová sbírka vyšla v sobotu v Německu, jeho příběh zasadil do básně s názvem Hrdina našich dnů. Vanunu je v ní označen za model hodný následování, protože umožnil veřejnosti dovědět se pravdu.

Izrael má v Dimoně jaderný reaktor, v němž štěpí plutonim. Podle odhadů ho měl v roce 2000 dost na 200 atomových bomb. Vzdušný prostor nad Dimonou je uzavřen a celý objekt je přísně střežen.

Grassovi bude v říjnu 85 let. V dubnu zveřejnil báseň nazvanou Co musí být řečeno. Obvinil v ní Izrael z toho, že ohrožuje světový mír svými spory s Íránem, nehlásí se ke svému jadernému arzenálu a přijímá německé zbrojní dodávky. Izrael kvůli básni prohlásil Grasse za nežádoucí osobu a zakázal mu vstup do země. Premiér Benjamin Netanjahu řekl, že Grass převrací fakta a dělá útočníka z někoho, kdo je naopak nucen se před útokem bránit. Grass byl v roce 1999 oceněn Nobelovou cenou za literaturu.

před 27 minutami

Ottawa vyhrála v NHL venku po téměř dvou měsících

Hokejisté Ottawy zvítězili v úterním utkání NHL na ledě Buffala 5:2 a venku si připsali výhru poprvé od 4. prosince. Rozdílový gól dali při vyloučení domácího hráče Michaela Frolíka. Calgary, jehož brankář David Rittich zůstal po vystoupení na Utkání hvězd na střídačce, podlehlo doma St. Louis 4:5 po samostatných nájezdech.

Ottawa vstupovala do utkání s nejhorším využitím přesilových her v této sezoně NHL, ale v Buffalu jí početní výhody vycházely. Z této herní situace se ujala vedení 1:0, 2:1 a ve 49. minutě potrestal faul a hrubost Frolíka za stavu 2:2 Mike Reilly. Kanadský klub, který venku prohrál v předchozích sedmi zápasech, stvrdil výhru dvěma zásahy v závěrečné powerplay. Domácím se deset minut před koncem zranil gólman Linus Ullmark.

Vedení se v Calgary několikrát překlopilo ze strany na stranu. St. Louis dalo rychle první gól utkání, ale v 16. minutě už prohrávalo, protože domácí využili dvě přesilové hry. Obhájce titulu ale kontroval ještě v první třetině dvěma zásahy.

Kanadskému klubu patřilo prostřední dějství a skóre opět otočilo i díky Seanu Monahanovu, který se v zápase trefil dvakrát. Hosté ale v úvodní minutě třetí třetiny vyrovnali a v rozstřelu bylo hotovo už po druhé sérii. Rozhodující nájezd proměnil David Perron.