Gerhard Richter je opět nejvýznamnějším výtvarníkem světa

ČTK Kultura ČTK, Kultura
21. 3. 2014 16:59
Věhlasná německá anketa Kunstkompass 2014 na nejvyšší příčku mezi výtvarníky zařadila malíře a sochaře Gerharda Richtera. Hvězdy zítřka přicházejí z Asie.
Strýček Rudi
Strýček Rudi | Foto: Aktuálně.cz

Kolín nad Rýnem - Nejvýznamnějším současným výtvarným umělcem je podle vlivného žebříčku Kunstkompass 2014 německý malíř a sochař Gerhard Richter. Umělecké hvězdy budoucnosti však podle odborníků přicházejí z Asie.

Na nejvyšších příčkách se toho od loňského vyhlašování ankety příliš nezměnilo. Na druhém a třetím místě zůstávají Bruce Nauman a Rosemarie Trockel, dále je v žebříčku Georg Baselitz, Cindy Sherman a  Anselm Kiefer. Z deseti nejvlivnějších současných umělců jsou původem z Německa čtyři.

Nejdražsí Strýček Rudi

Obdobným žebříčkům z jiných zemí sice Němci nedominují tak výrazně, ale na významu Gerharda Richtera většinou panuje shoda. Richter, původem z Drážďan, emigroval v šedesátých letech do Západního Německa a dlouhou dobu působil na Akademii výtvarných umění v Düsseldorfu.

Gerhard Richter: Domplatz, Mailand
Gerhard Richter: Domplatz, Mailand | Foto: Sothebys

Jedenaosmdesátiletý výtvarník drží rekord v ceně zaplacené za dílo žijícího umělce. Jeho "fotomalba" Domplatz, Mailand (Katedrální náměstí, Milán) se loni v květnu prodala za 37,1 milionu dolarů. Richter (81) držel také předchozí rekord, když se jeho Abstraktes Bild (Abstraktní obraz) prodal za 21,3 milionu liber.

Gerhard Richter je také autorem zřejmě nejcennějšího obrazu současného umělce na územé České republiky. Lidická sbírka výtvarného umění vlastní jeho obraz Strýček Rudi, který Lidicím Richter věnoval v šedesátých letech, kdy ještě nebyl příliš známý. Nyní by se jenom jeho pojistná hodnota vyšplhala na osm milionů eur. Jenže mnozí místní jej podle kurátorky sbírky Luby Hédlové stále odmítají. Zobrazuje totiž německého vojáka v uniformě wehrmachtu.

Budoucnost je v Asii

Překvapení se letos objevila především v doprovodném žebříčku "Hvězdy zítřka". Velká část uměleckých nadějí totiž už nepochází z Evropy a USA, ale ze zemí jako je Čína, Vietnam, Pákistán nebo Gruzie. "Trend je jasný: umění se stává globálnějším," napsal německý Manager Magazin, který anketu každoročně zveřejňuje.

Jeden z dalších žebříčků uvádí také umělce, kteří mají největší vliv na vývoj současného umění, ačkoli jsou již po smrti. Tady se na prvních příčkách umístili Joseph Beuys, Andy Warhol nebo Louise Burgeois.

Žebříček Kunstkompass vydávaný od roku 1970 je považován za jeden z nejdůležitějších barometrů současného umění. Na hodnocení významu umělců se projeví hlavně výstavy v prestižních galeriích, vyznamenání a recenze v uměleckých časopisech. Prodejní ceny děl jednotlivých umělců naopak nehrají žádnou roli.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Základní část NHL se bude hrát až do poloviny května

Vedení NHL rozhodlo o prodloužení základní části soutěže až do 16. května. K tomuto kroku vedlo elitní ligu odložení hned osmi zápasů Vancouveru kvůli nákaze nemocí covid-19. NHL nicméně stále počítá s tím, že ve zkrácené sezoně odehraje každý z týmů v souladu s původním plánem všech 56 utkání dlouhodobé fáze. Zatím však není jasné, kdy začnou vyřazovací boje o Stanley Cup.

Přestože bylo ve zhuštěném programu základní části, při němž čeká za normálních okolností každý klub 82 zápasů, odloženo od začátku sezony z důvodu koronavirové pandemie 54 utkání a dalších pět kvůli potížím s počasím, nenabrala NHL zatím nijak dramatický skluz. Původně měla dlouhodobá fáze skončit 8. května, již dříve byla prodloužena do 11. května.

Tým Canucks byl v rozehrané soutěži zasažen nákazou dosud nejvýrazněji. Různé formy koronaviru byly diagnostikovány u 21 hráčů a čtyř dalších zaměstnanců klubu. Kanadský celek, který má odehráno nejméně utkání (37) v soutěži, hrál kvůli tomu naposledy 24. března. Dnes už ale může začít s tréninkem, do zápasového zatížení pak naskočí v pátek soubojem s Edmontonem.

O začátku play off nebylo zatím rozhodnuto. "NHL bude i nadále sledovat a pečlivě vyhodnocovat průběh základní části, teprve pak bude definitivně oznámeno datum, kdy se začne hrát o Stanley Cup. S posledními změnami a posunutým koncem základní části v Severní divizi je ale možné, že zápasy prvního kola play off začnou ve Východní, Centrální a Západní divizi o pár dnů dříve než v Severní divizi," uvedla liga v tiskové zprávě.

S prodloužením základní části NHL se však zmenšil časový prostor hráčům, kteří posílí národní týmy na mistrovství světa v Lotyšsku. Rovněž posunutý šampionát, jehož spolupořadatelem mělo být původně i Bělorusko, začne v pátek 21. května. Hned v jeho úvodní den půjdou do akce i čeští hokejisté, které čeká souboj s Ruskem. Finále turnaje je pak naplánováno na neděli 6. června.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pomohu republikánům příští rok vyhrát volby do Kongresu, přislíbil Trump

Bývalý americký prezident Donald Trump chce pomoci republikánům ve volbách do Kongresu v roce 2022. Řekl to v sobotním projevu k dárcům Celostátního výboru Republikánské strany (RNC). Zároveň však ostře zkritizoval lídra republikánské menšiny v Senátu Mitche McConnella a poznamenal, že je stále zklamaný z přístupu svého někdejšího viceprezidenta Mikea Pence. Informovala o tom agentura Reuters.

Trump k dárcům ve floridském Palm Beach promluvil na večeři ve svém letovisku Mar-a-Lago. Podle Reuters dal najevo, že jej stále trápí, že není prezidentem, přestože ho ve volbách 3. listopadu porazil demokrat Joe Biden, který je nynějším šéfem Bílého domu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy