Gerhard Richter je opět nejvýznamnějším výtvarníkem světa

ČTK Kultura ČTK, Kultura
21. 3. 2014 16:59
Věhlasná německá anketa Kunstkompass 2014 na nejvyšší příčku mezi výtvarníky zařadila malíře a sochaře Gerharda Richtera. Hvězdy zítřka přicházejí z Asie.
Strýček Rudi
Strýček Rudi | Foto: Aktuálně.cz

Kolín nad Rýnem - Nejvýznamnějším současným výtvarným umělcem je podle vlivného žebříčku Kunstkompass 2014 německý malíř a sochař Gerhard Richter. Umělecké hvězdy budoucnosti však podle odborníků přicházejí z Asie.

Na nejvyšších příčkách se toho od loňského vyhlašování ankety příliš nezměnilo. Na druhém a třetím místě zůstávají Bruce Nauman a Rosemarie Trockel, dále je v žebříčku Georg Baselitz, Cindy Sherman a  Anselm Kiefer. Z deseti nejvlivnějších současných umělců jsou původem z Německa čtyři.

Nejdražsí Strýček Rudi

Obdobným žebříčkům z jiných zemí sice Němci nedominují tak výrazně, ale na významu Gerharda Richtera většinou panuje shoda. Richter, původem z Drážďan, emigroval v šedesátých letech do Západního Německa a dlouhou dobu působil na Akademii výtvarných umění v Düsseldorfu.

Gerhard Richter: Domplatz, Mailand
Gerhard Richter: Domplatz, Mailand | Foto: Sothebys

Jedenaosmdesátiletý výtvarník drží rekord v ceně zaplacené za dílo žijícího umělce. Jeho "fotomalba" Domplatz, Mailand (Katedrální náměstí, Milán) se loni v květnu prodala za 37,1 milionu dolarů. Richter (81) držel také předchozí rekord, když se jeho Abstraktes Bild (Abstraktní obraz) prodal za 21,3 milionu liber.

Gerhard Richter je také autorem zřejmě nejcennějšího obrazu současného umělce na územé České republiky. Lidická sbírka výtvarného umění vlastní jeho obraz Strýček Rudi, který Lidicím Richter věnoval v šedesátých letech, kdy ještě nebyl příliš známý. Nyní by se jenom jeho pojistná hodnota vyšplhala na osm milionů eur. Jenže mnozí místní jej podle kurátorky sbírky Luby Hédlové stále odmítají. Zobrazuje totiž německého vojáka v uniformě wehrmachtu.

Budoucnost je v Asii

Překvapení se letos objevila především v doprovodném žebříčku "Hvězdy zítřka". Velká část uměleckých nadějí totiž už nepochází z Evropy a USA, ale ze zemí jako je Čína, Vietnam, Pákistán nebo Gruzie. "Trend je jasný: umění se stává globálnějším," napsal německý Manager Magazin, který anketu každoročně zveřejňuje.

Jeden z dalších žebříčků uvádí také umělce, kteří mají největší vliv na vývoj současného umění, ačkoli jsou již po smrti. Tady se na prvních příčkách umístili Joseph Beuys, Andy Warhol nebo Louise Burgeois.

Žebříček Kunstkompass vydávaný od roku 1970 je považován za jeden z nejdůležitějších barometrů současného umění. Na hodnocení významu umělců se projeví hlavně výstavy v prestižních galeriích, vyznamenání a recenze v uměleckých časopisech. Prodejní ceny děl jednotlivých umělců naopak nehrají žádnou roli.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 minutou

Sdruženář Pažout obsadil v Oberstdorfu životní 19. místo

Sdruženář Ondřej Pažout obsadil v závodě Světového poháru v Oberstdorfu 19. místo a nejlepší výsledek v kariéře mu vynesl první body v sezoně. Výbornou formu z poslední doby potvrdil dva týdny před začátkem mistrovství světa v Planici vítěz prestižní minisérie Seefeld Triple Johannes Lamparter, který si devátou výhrou v seriálu upevnil vedení v průběžném hodnocení.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pražští Piráti zahájili schvalování koaliční smlouvy se Spolu a STAN

Pražští Piráti zahájili schvalování koaliční smlouvy se Spolu (ODS, TOP 09, KDU-ČSL) a STAN pro pražskou radnici. Proces s diskusí členů krajského fóra ke znění dohody potrvá týden. Hlasování o vstupu do koalice zabere poslední dva dny, sdělili Piráti v tiskové zprávě. Pirátská strana má mít v radě čtyři zástupce.

Končící primátor Zdeněk Hřib by se měl stát prvním náměstkem primátora pro dopravu, zastupitelka Jana Komrsková náměstkyní pro životní prostředí a klimatický plán, zastupitel Daniel Mazur radním mimo jiné pro informační a komunikační technologie a pro vědu výzkum a inovace a dosavadní radní Adam Zábranský radním pro majetek, transparentnost a legislativu.

Ostatní strany budoucí koalice projednají smlouvu příští týden. V případě pirátského hlasování se pro vstup do koalice musí vyslovit nadpoloviční většina všech hlasujících. Proces vnitrostranického schvalování dohody je u Pirátů nejdelší. Strany Spolu ještě budou schvalovat i rozložení míst v radě města. Dohoda by měla být podepsaná před jednáním pražského zastupitelstva v polovině února, na kterém budou členové volit nové vedení hlavního města v čele s primátorem Bohuslavem Svobodou (ODS).

Zdroj: ČTK
Další zprávy