Galerie Středočeského kraje otevřela, láká na sochy i výstavu o Svobodovi

Galerie Středočeského kraje otevřela, láká na sochy i výstavu o Svobodovi
Na snímku je dílo Pták ráje od Lukáše Rittsteina, umístěné na zahradě.
Ještě jednou Pták ráje od Lukáše Rittsteina.
Práce Jiřího Středy se jmenuje Co víme.
Snímek z výstavy o scénografovi Josefu Svobodovi.
Foto: ČTK
ČTK ČTK
4. 5. 2021 18:50
Galerie Středočeského kraje v Kutné Hoře se v úterý po vynucené koronavirové pauze otevřela návštěvníkům. Nabízí prodlouženou výstavu o scénografovi Josefu Svobodovi, první zájemci si však prohlédli také nové expozice Alžběty Josefy, Jana Kubíčka, Petra Písaříka a Adély Součkové.

Podmínkou pro vstup je dodržení striktních hygienických pravidel. Na počty návštěvníků dohlížejí pokladní a produkční. "Ti si to samozřejmě hlídají," doplňuje ředitelka galerie Jana Šorfová.

K úterní prohlídce návštěvníky lákala především expozice uspořádaná u příležitosti 100. výročí narození světově uznávaného českého scénografa Josefa Svobody, jenž žil v letech 1920 až 2002. Kvůli pandemii byla dosud přístupná jenom krátce. Galerie ji proto prodloužila do konce srpna.

Rodák z nedaleké Čáslavi Svoboda se do divadelních dějin zapsal jako vizionář, který propojoval svět vědy a umění, byl také inovátorem co do použití světelných technologií. Výstava, připravená ve spolupráci s obecně prospěšnou společností zasvěcenou Svobodovu odkazu, obsahuje v chronologickém přehledu sled jeho divadelních prací. Doprovází je výběr kreseb, studií a maket z autorova archivu.

Expozice přibližuje klíčová témata Svobodovy scénografické tvorby: práci se světlem a zrcadly, fenomén schodiště nebo ve své době jedinečné novátorské využití moderních technologií.

Už v minulých dnech si návštěvníci galerie mohli prohlédnout také nově nainstalované sochy v zahradě. Podle ředitelky Šorfové vzbuzují kladné i záporné reakce veřejnosti na Facebooku, část lidí zajímalo i to, kolik za ně pořadatelé zaplatili. Šorfová zdůrazňuje, že galerie získala sochy od umělců buď zdarma, nebo jako zápůjčku.

Ve středních Čechách lze tento týden navštívit i další instituce, zatím bez skupinových prohlídek. Zájemci mohou zamířit například do Muzea Tomáše Garrigua Masaryka v Rakovníku, Muzea Mladoboleslavska nebo Muzea Českého krasu v Berouně.

V Hornickém muzeu Příbram byly otevřeny nejen trasy na Březových Horách, ale také pobočky Památník Vojna, skanzen Vysoký Chlumec, Muzeum zlata Nový Knín a Muzeum Špýchar Prostřední Lhota.

V Památníku Karla Čapka ve Staré Huti na Příbramsku je nově přístupná stálá expozice včetně zmodernizované části, od soboty tam bude možné zhlédnout také dočasnou výstavu Cesta do hlubin robotovy duše.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 55 minutami

V Čestlicích u Prahy hořela v noci na sobotu restaurace Mc Donald’s, škoda je asi 10 milionů korun

V Čestlicích u Prahy hořela dnes v noci restaurace Mc Donald’s, podle předběžného odhadu je škoda deset milionů korun.  Příčinou vzniku požáru je podle vyšetřovatele technická závada, řekl mluvčí středočeských hasičů Jaroslav Gabriel.

Hasiči na místo vyjížděli kolem půlnoci. "Původně to bylo hlášené jako požár elektroinstalace v okolí pojistkové skříně," uvedl Gabriel. Oheň se rozšířil až na střešní konstrukci.

Na místě zasahovalo několik jednotek hasičů z Prahy i Středočeského kraje včetně výškové techniky.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

SpaceX vypustila na oběžnou dráhu dalších 60 satelitů pro síť Starlink

Z floridského mysu Canaveral v neděli odletěla další série 60 satelitů společnosti SpaceX pro síť Starlink, jež má v budoucnu umožnit přístup k internetu odkudkoli na Zemi. První stupeň rakety Falcon 9 se po vynesení družic na oběžnou dráhu vrátil na Zemi, když přistál v Atlantickém oceánu na plující plošině SpaceX. Úspěšně tak završil svůj rekordní desátý let.

S posledními 60 aparáty celkový počet dosud vypuštěných družic Starlink překročil 1600. Tento údaj ale zahrnuje i prototypy, s nimiž se pro provoz sítě nepočítalo, nebo přístroje, jež selhaly. Funkčních satelitů by podle údajů webu Spaceflight Now mělo být už přes 1500.

Zdroj: ČTK
Další zprávy