Galerie Rudolfinum se vrací pod Českou filharmonii

Kultura ČTK Kultura, ČTK
29. 12. 2011 17:47
Přesun měl chránit Nedomu před šéfem ČF Darjaninem
Foto: Jan Langer

Praha - Pražská Galerie Rudolfinum od počátku příštího roku po více než dvou letech znovu přechází pod správu České filharmonie. Před Vánoci tak rozhodlo ministerstvo kultury.

Změna má podle ředitele filharmonie Davida Marečka oživit program Rudolfina a budova se má díky spolupráci obou institucí více otevřít veřejnosti. Personální změny ve vedení galerie se nechystají, uvedl Mareček.

"Jedním z úkolů, které jsem si se vstupem do čela filharmonie předsevzal, bylo pracovat na oživení Rudolfina a na synergiích, které by jej posunuly dál. Je logické, aby obě instituce fungovaly pospolu," řekl. Změny ve fungování galerie zatím neplánuje, stejně jako ministerstvo kultury.

Čtěte také:
Ministr odvolal šéfa ČF. Neměl prý potřebné znalosti
Melouchář Darjanin válčí s ministerstvem kultury
Spojení Galerie Rudolfinum s UPM má obohatit obě strany

Ředitel Galerie Rudolfinum Petr Nedoma řekl, že se k věci vyjádří až v prvních dnech příštího roku. "To rozhodnutí nebylo nijak zběsilé. Ministerstvo s chystanými změnami seznámilo nejen mě, ale i pana Nedomu a také ředitelku Uměleckoprůmyslového muzea Helenu Koenigsmarkovou," doplnil Mareček. Nedoma stojí v čele galerie více než 15 let.

Současné rozhodnutí ministerstva stav vrací před rok 2009, kdy galerie spadala pod filharmonii, příspěvkovou organizaci ministerstva kultury, kdy ředitel galerie byl přímým podřízeným ředitele orchestru. Česká filharmonie i Galerie Rudolfinum, která vznikla v roce 1994, sídlí v novorenesanční budově Rudolfina na vltavském nábřeží.

Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Pod správu Uměleckoprůmyslového muzea přešla galerie zhruba před dvěma lety. O převodu majetku i správy a ukončení svazku galerie s Českou filharmonií rozhodl tehdejší ministr kultury Václav Riedlbauch, který tím chtěl uvolnit napjaté vztahy mezi Nedomou a tehdejším nově jmenovaným ředitelem České filharmonie Vladimírem Darjaninem.

Ten totiž krátce po příchodu do čela orchestru v polovině roku 2009 oznámil, že s Nedomou již v budoucnu v čele galerie nepočítá. Za dlouholetého ředitele a kurátora se ale tehdy postavily tisíce lidí z řad odborné i laické veřejnosti.

Kontroverzní manažer Darjanin, který ve funkci vystřídal právě Riedlbaucha, vedl nejznámější tuzemské hudební těleso pouze necelý rok. Jeho předchůdce a ministr úřednické vlády ho odvolal v květnu 2010, tři týdny před parlamentními volbami.

Podle tehdejšího vyjádření Darjanin neměl "potřebné znalosti pro řízení státní příspěvkové organizace - nejen v oblasti organizační, ale i ekonomické". Ministerstvu se nelíbil audit České filharmonie, který nechal její šéf udělat. Úřadu už dřív vadilo i to, že Darjanin "vykonával funkci generálního ředitele této významné instituce jako melouch a dál podnikal".

Darjanin se ohradil, že "hospodaření a finanční situace ČF se ocitly ve velmi vážném stavu právě v době, kdy ve funkci generálního ředitele působil jako jeho předchůdce právě pan Riedelbauch".

 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 minutami

Polský výrobce léčiv Polpharma chce převzít českou Zentivu, píše Reuters

Největší polský výrobce léčiv Polpharma pracuje na nabídce na převzetí českého rivala Zentiva za čtyři miliardy dolarů. Uvedly to zdroje agentury Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy