Galerie Rudolfinum se vrací pod Českou filharmonii

Kultura ČTK Kultura, ČTK
29. 12. 2011 17:47
Přesun měl chránit Nedomu před šéfem ČF Darjaninem
Foto: Jan Langer

Praha - Pražská Galerie Rudolfinum od počátku příštího roku po více než dvou letech znovu přechází pod správu České filharmonie. Před Vánoci tak rozhodlo ministerstvo kultury.

Změna má podle ředitele filharmonie Davida Marečka oživit program Rudolfina a budova se má díky spolupráci obou institucí více otevřít veřejnosti. Personální změny ve vedení galerie se nechystají, uvedl Mareček.

"Jedním z úkolů, které jsem si se vstupem do čela filharmonie předsevzal, bylo pracovat na oživení Rudolfina a na synergiích, které by jej posunuly dál. Je logické, aby obě instituce fungovaly pospolu," řekl. Změny ve fungování galerie zatím neplánuje, stejně jako ministerstvo kultury.

Čtěte také:
Ministr odvolal šéfa ČF. Neměl prý potřebné znalosti
Melouchář Darjanin válčí s ministerstvem kultury
Spojení Galerie Rudolfinum s UPM má obohatit obě strany

Ředitel Galerie Rudolfinum Petr Nedoma řekl, že se k věci vyjádří až v prvních dnech příštího roku. "To rozhodnutí nebylo nijak zběsilé. Ministerstvo s chystanými změnami seznámilo nejen mě, ale i pana Nedomu a také ředitelku Uměleckoprůmyslového muzea Helenu Koenigsmarkovou," doplnil Mareček. Nedoma stojí v čele galerie více než 15 let.

Současné rozhodnutí ministerstva stav vrací před rok 2009, kdy galerie spadala pod filharmonii, příspěvkovou organizaci ministerstva kultury, kdy ředitel galerie byl přímým podřízeným ředitele orchestru. Česká filharmonie i Galerie Rudolfinum, která vznikla v roce 1994, sídlí v novorenesanční budově Rudolfina na vltavském nábřeží.

Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Pod správu Uměleckoprůmyslového muzea přešla galerie zhruba před dvěma lety. O převodu majetku i správy a ukončení svazku galerie s Českou filharmonií rozhodl tehdejší ministr kultury Václav Riedlbauch, který tím chtěl uvolnit napjaté vztahy mezi Nedomou a tehdejším nově jmenovaným ředitelem České filharmonie Vladimírem Darjaninem.

Ten totiž krátce po příchodu do čela orchestru v polovině roku 2009 oznámil, že s Nedomou již v budoucnu v čele galerie nepočítá. Za dlouholetého ředitele a kurátora se ale tehdy postavily tisíce lidí z řad odborné i laické veřejnosti.

Kontroverzní manažer Darjanin, který ve funkci vystřídal právě Riedlbaucha, vedl nejznámější tuzemské hudební těleso pouze necelý rok. Jeho předchůdce a ministr úřednické vlády ho odvolal v květnu 2010, tři týdny před parlamentními volbami.

Podle tehdejšího vyjádření Darjanin neměl "potřebné znalosti pro řízení státní příspěvkové organizace - nejen v oblasti organizační, ale i ekonomické". Ministerstvu se nelíbil audit České filharmonie, který nechal její šéf udělat. Úřadu už dřív vadilo i to, že Darjanin "vykonával funkci generálního ředitele této významné instituce jako melouch a dál podnikal".

Darjanin se ohradil, že "hospodaření a finanční situace ČF se ocitly ve velmi vážném stavu právě v době, kdy ve funkci generálního ředitele působil jako jeho předchůdce právě pan Riedelbauch".

 

 

Právě se děje

před 7 minutami

Škodě Auto za devět měsíců klesl provozní zisk o 60 procent

Automobilce Škoda Auto za prvních devět měsíců letošního roku klesl provozní zisk o 60 procent na 469 milionů eur (12,9 miliardy Kč). Negativní dopad na hospodaření měl zejména nižší objem prodeje způsobený epidemií nemoci covid-19, vývoj směnných kurzů a také mimořádné výdaje spojené s emisemi. Tyto dopady částečně kompenzovaly nižší fixní náklady a náklady na vývoj a optimalizace nákladů na produkty. Oznámil to dnes mateřský koncern Volkswagen.

Tržby mladoboleslavské automobilce klesly o 25,9 procenta na 12 miliard eur (329 miliard Kč). Odbyt se snížil o 25,9 procenta na 596.000 vozů. Mezi nejoblíbenější modely patřily Scala, Kamiq a Octavia Combi.

Zdroj: ČTK
před 47 minutami

Dva teroristy, kteří spáchali útok v Bamaku, odsoudil malijský soud k trestu smrti

Malijský soud odsoudil dva islamisty k smrti za účast v útocích mířených proti cizincům v metropoli Bamaku v roce 2015, informuje server BBC. Březnový útok na noční klub La Terrasse a listopadové přepadení hotelu Radisson Blu si vyžádaly dohromady nejméně 25 obětí. Jeden z obviněných před soudem řekl, že je na teroristické činy, k nimž se přihlásilo islamistické uskupení Murábitún, hrdý.

V Mali, které čelí od roku 2012 islamistickému povstání, nejsou soudy s džihádisty časté, připomíná BBC. Malijské armádě se i přes podporu od mise OSN a francouzských vojsk nedaří působení islamistů v zemi zastavit.

Jeden z odsouzených, Mauritánec Fawaz Ould Ahmeida, uvedl, že na klub La Terrasse zaútočil, aby se pomstil za komiksy s prorokem Mohamedem, které otiskl francouzský týdeník Charlie Hebdo. Při tomto útoku zemřeli tři Malijci, Belgičan a Francouz. Kvůli účasti v útoku byl odsouzen k smrti také Sadou Chaka, druhý obviněný.

Ahmeidu zároveň soud shledal vinným za organizaci útoku na hotel Radisson Blu. Ozbrojenci drželi devět hodin 170 hotelových hostů a zaměstnanců jako rukojmí a nejméně 20 z nich usmrtili, než kontrolu nad budovou převzaly bezpečnostní síly. Mezi oběťmi bylo nejméně 13 cizinců pěti různých národností.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V Mexiku objevili masové hroby s 59 těly, nejspíš oběťmi drogových gangů

V tajných masových hrobech ve státě Guanajuato ve středním Mexiku byly nalezeny pozůstatky těl 59 lidí. Oblastí v posledních letech zmítá násilí drogových gangů, informovala s odvoláním na mexické úřady agentura Reuters.

Většina těl patřila velmi mladým lidem, či dokonce nezletilým, nejméně deset z nich byly ženy, řekla ve středu novinářům předsedkyně národní komise pro pohřešované osoby Karla Quintanaová. Jedná se o dosud největší odhalení tajných masových hrobů v Guanajuatu, dodala s tím, že pátrání iniciovali příbuzní zmizelých.

Pochmurný nález učinily úřady v okresu Salvatierra, kde se v poslední době zvýšil počet vražd v důsledku války znepřátelených drogových kartelů. V celém Guanajuatu s necelými šesti miliony obyvatel bylo mezi letošním lednem a srpnem evidováno 2250 vražd, což představuje nárůst o čtvrtinu v porovnání se stejným obdobím v předchozím roce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy