Galerie Kodl draží díla Toyen či Kubišty za 25 milionů, k vidění jsou na výstavě

Galerie Kodl draží díla Toyen či Kubišty za 25 milionů, k vidění jsou na výstavě
Bohumil Kubišta: Staropražský motiv, olej na plátně, 1911, sign. na rubu, 98 × 84 cm, rám, vyvolávací cena 25 milionů korun.
Josef Šíma: Na náspu, zármutek světla II, olej na plátně, 1969, 100 x 81 cm, vyvolávací cena 6 milionů korun.
Emil Filla: Pohled na Gruž, olej na kartonu, 1908, 66 x 50 cm, vyvolávací cena 3,5 milionu korun.
Cyprián Majerník: Hlídka, olej na plátně, 1940, 81 x 65 cm, vyvolávací cena 5 milionů korun.
Foto: Galerie Kodl
ČTK ČTK
17. 5. 2022 15:11
Za vyvolávací cenu 25 milionů korun bude Galerie Kodl koncem května dražit obrazy výtvarníků Toyen a Bohumila Kubišty. Nejspíš několik milionů korun sběratelé zaplatí za díla Josefa Šímy, Jakuba Schikanedera, Josefa Čapka či Emila Filly. Všechna jsou k vidění na předaukční výstavě na pražské Národní třídě.

Aukce se uskuteční 29. května na Žofíně. Zájemci budou mít příležitost dražit i online na portálu Artslimit.com, oznámila za aukční síň Terezie Kaslová. Výstavu je možné spatřit rovněž ve virtuální podobě.

Nabízený obraz Toyen se jmenuje Samotáři a vznikl roku 1934. Volně stojící ženské torzo kopíruje autorčinu tehdejší oblast zájmu. V díle navíc propojila dosavadní poznatky a východiska, jež se stala klíčovými i pro zbytek její tvorby.

Za stejnou cenu, tedy 25 milionů korun, Galerie Kodl nabídne malbu Staropražský motiv od modernisty Bohumila Kubišty. Kubistický pohled na Prahu s Karlovým mostem z roku 1911 dle pořadatelů patří mezi výtvarníkova formálně i myšlenkově nejpropracovanější díla. Černobílý obraz se zvláštní světelností pochází z doby, kdy autor po návratu z Paříže a vstřebání tamních vlivů hledal svoji cestu a kdy duchovní či ideové podloží tvorby vnímal coby neodlučitelné od procesu malby. Dílo úzce navázané na francouzský kubismus představuje sběratelskou raritu.

Sekce starého umění v aukci zahrnuje více než 70 obrazů předních českých umělců převážně z 19. století, tradičně doplněných malíři zahraničními, tentokrát převážně francouzskými. Nejstarší v nabídce je práce neznámého autora s námětem Adama a Evy, dojde ale také na vesměs holandské malíře 17. století jako Claese Pietersze nebo Dircka Verhaerta.

K mání budou práce takzvané generace Národního divadla, k níž patří třeba Vojtěch Hynais a Mikoláš Aleš. Jiná generace spojená s 90. lety 19. století je zastoupena žáky Julia Mařáka a díly Antonína Slavíčka, Oty Bubeníčka, Františka Kavána či Josefa Ullmanna. Symbolistní tendence konce 19. století mají práce Františka Kupky, Jaroslava Panušky či Maxmiliána Pirnera. Další položky v aukci vytvořili čeští Pařížané z přelomu 19. a 20. století jako Luděk Marold a Jan Šafařík.

Jakub Schikaneder: Podskalí, olej na plátně, 1900 až 1910, 90 x 101 cm, vyvolávací cena 5 milionů korun.
Jakub Schikaneder: Podskalí, olej na plátně, 1900 až 1910, 90 x 101 cm, vyvolávací cena 5 milionů korun. | Foto: Galerie Kodl

Dlouhé 19. století reprezentují práce solitérních českých výtvarníků s přesahem do 20. století. Patří sem Jakub Schikaneder, Alfons Mucha, Vojtěch Preissig, Oldřich Blažíček, Jaroslav Horejc, Hugo Boettinger, Ludvík Kuba nebo Karel Špillar.

Několika díly je v nabídce zastoupen Emil Filla. Nejranější z nabízených prací se jmenuje Pohled na Gruž a pochází z roku 1908. Následuje několik zátiší, například s ovocem a lahví, jež Filla vytvořil v návaznosti na lyrický kubismus. Nového majitele ale mohou najít také dvě práce tuší z roku 1938 - Théseus nesoucí krétského býka či Žena se psem.

Od Josefa Čapka galerie nabídne tři práce. Sociální aspekt v jeho tvorbě zastupuje plátno Chlapec z ulice, Myslivci v polích pak zájem o loveckou tematiku a obraz Touha z roku 1939 je již jen tichým zastavením nad dalším osudem lidstva, popisují pořadatelé.

Současné umění na aukci otevře sítotisk mezinárodně známého a sběrateli oblíbeného britského umělce Banksyho. Jedno z jeho nejznámějších děl Napalm komentuje hrůzu války ve Vietnamu a varuje před jejím dopadem na společnost, zejména na děti. Barevný sítotisk z roku 2007 se bude vyvolávat za 800 tisíc korun. Dražitelé budou moci získat také práce Jiřího George Dokoupila, Stefana Milkova a Jaroslava Róny ze skupiny Tvrdohlaví nebo Jana Kalába, Šárky Koudelové či Pasty Onera.

Část výtěžku z prodeje děl Ivana Pinkavy, Viktora Pivovarova či Jakuba Špaňhela galerie věnuje neziskové organizaci Centrum Paraple.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Fotbalistky do 19 let zakončily domácí ME bez gólu, podlehly i Itálii

České fotbalové reprezentantky do 19 let prohrály na domácím mistrovství Evropy i třetí duel. Svěřenkyně trenéra Jana Navrátila utrpěly ve Frýdku-Místku debakl 0:4 s Italkami.

Češky zakončily skupinu A s celkovým skóre 0:12. V úvodním utkáním na turnaji mladé reprezentantky podlehly obhájkyním titulu Francouzkám 0:3 a následně 0:5 Španělkám.

Italky poslala ve Frýdku-Místku do vedení už ve třetí minutě Arcangeliová, ve 20. minutě na ni navázala Beccariová. Také po změně stran přidaly hostující hráčky dvě branky. Po necelé hodině hry se znovu prosadila Arcangeliová a v nastavení stanovila konečný výsledek střídající Della Perutaová.

"Utkání hodnotím velmi pozitivně, i když jsme prohráli 0:4 a vypadá to, že jsme znovu podlehli jednoznačně. Ale nebojím se říct, že to byl nejspíš náš nejlepší zápas, hlavně směrem do útočné fáze. Musím všem holkám moc poděkovat, protože nechaly na hřišti všechno," citoval Navrátila web FAČR.

Italkám však ani vysoká výhra k postupu do semifinále nestačila, na jejich úkor šly dál Španělky a Francouzky. Šampionát devatenáctek hostí Moravskoslezský kraj. Druhou skupinu tvoří Anglie, Německo, Norsko a Švédsko. Finále se odehraje 9. července.

Mistrovství Evropy fotbalistek do 19 let v Česku:

Skupina A:

Česko - Itálie 0:4 (0:2)

Branky: 3. a 59. Arcangeliová, 20. Beccariová, 90.+4 Della Perutaová.

Sestava Česka: Beránková - Huvarová, Ohlídalová (62. Trčková), Jelínková, Pavlíčková - Pouvová (52. Tenkrátová), Jonášová (81. Kochanová) - Ducháčková, Černá, Hlouchová (46. Bendová) - Švíbková (46. Střížová). Trenér: Navrátil.

Španělsko - Francie 1:1 (1:1).

Konečná tabulka:

1. Španělsko 3 2 1 0 9:2 7
2. Francie 3 1 2 0 6:3 5
3. Itálie 3 1 1 1 7:5 4
4. Česko 3 0 0 3 0:12 0

Skupina B:

20:00 Norsko - Švédsko (Opava), Německo - Anglie (Karviná).

před 2 hodinami

Zemřel ruský vědec Dmitrij Kolker, kterého na Sibiři zadržela tajná služba

Zemřel ruský vědec Dmitrij Kolker, kterého tento týden na Sibiři zadržela ruská tajná služba FSB a odvezla do Moskvy, přestože byl v posledním stadiu rakoviny. Kolkerův právní zástupce to dnes řekl agentuře Reuters. Vědce FSB podezírala z vlastizrady.

"Zemřel  v sobotu. Zítra kvůli jeho zadržení podáme stížnost," řekl právní zástupce čtyřiapadesátiletého vědce Alexander Fedurov.

Kolkerova rodina ruskému serveru Tajga.info už dříve sdělila, že vědec trpí rakovinou slinivky břišní. FSB jej podle nich odvezla do moskevské vazební věznice Lefortovo ze soukromé kliniky, ačkoliv byl na infúzi. Tajná služba ho podezírala, že spolupracoval s bezpečnostními službami v Číně, uvedla rodina. Podle ní byl Kolker nevinný.

Fyzik a matematik Kolker byl vedoucím Laboratoře kvantových optických technologií na Novosibirské státní univerzitě.

Agentura TASS v sobotu informovala, že FSB na Sibiři zadržela Anatolije Maslova, což je další vědec, kterého rovněž podezírá z vlastizrady. I on byl převezen do Moskvy, podezřelý je podle zdroje blízkého vyšetřování z poskytování dat, která jsou státním tajemstvím.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Policisté zadrželi u Tuchoměřic sedm migrantů z Afghánistánu a Indie, osmý utekl

Policisté v neděli odpoledne v Tuchoměřicích u Prahy zadrželi sedm migrantů, čtyři z Afghánistánu a tři z Indie. Jeden utekl, policie po něm pátrá. Cizinci byli v odstaveném kamionu, řekla v neděli mluvčí středočeské policie Vlasta Suchánková.

"Na linku 158 jsme přijali hlášení od náhodné svědkyně, která oznámila, že viděla, jak někdo párá plachtu na návěsu odstaveného kamionu, z něj vyskákali lidé a šli směrem na Tuchoměřice," řekla Suchánková. Řidič v autě podle ní nebyl, policisté ho zadrželi později, je z Bulharska. "Jedna osoba se dala na útěk, stále po ni pátráme," doplnila.

Migranti by podle ní mohli mít kožní onemocnění. "Nejprve se musí podrobit vyšetření a pak budou následovat další kroky," řekla Suchánková.

Zdroj: ČTK
Další zprávy