Fulghum a Clarke přijedou na veletrh Svět knihy

Kultura ČTK Kultura, ČTK
2. 5. 2013 12:55
Čestným hostem veletrhu je Slovensko
Robert Fulghum
Robert Fulghum | Foto: Profimédia

Praha - Americký spisovatel, milovník českého piva a nejen proto častý návštěvník České republiky Robert Fulghum, ale i britský humorista Stephen Clarke budou vedle řady dalších hosty mezinárodního knižního veletrhu a literárního festivalu Svět knihy. Jeho 19. ročník se uskuteční od 16. do 19. května na holešovickém Výstavišti v Praze.

Tradiční akce nabídne výběr z produkce 339 vystavovatelů, 192 stánků a na sedm stovek účinkujících v literárních pořadech z téměř tří desítek zemí.

Hosté ze Slovenska

"Čestným hostem je Slovensko," řekla ředitelka veletrhu Dana Kalinová. Důvodem je dvacet let od rozdělení republiky, 100. výročí od narození spisovatele Dominika Tatarky a 1500 let od chvíle, co Cyril a Metoděj přinesli na Velkou Moravu základ jazyka, který Češi a Slováci dodnes používají.

Foto: Svět knihy

"Program Slovensko (po)čítajte s nami zahrne čtení slovenských autorů, výstavy, debaty i soutěže - přijedou čtyři desítky osobností slovenského literárního života," uvedla šéfka Literárně-informačního centra z Bratislavy Miroslava Vallová. Od loňska podle ní vyšlo česky dvacet knih slovenských autorů.

Veletrh bude zaměřen na poezii; záměrem pořadatelů ze Svazu českých knihkupců a nakladatelů a společnosti Svět knihy je uvést ji klasickou recitací, ale v audionahrávkách, fotografii, ilustraci i filmovými záznamy recitace českých i zahraničních básníků.

Téma zahájí 11. května v Café Fra od 14:00 hodin akce, na níž vystoupí desítky českých básníků. Předveletržní projekt zavítá i do holešovických kaváren Liberál a Divus a Domu čtení v Praze 10.

Zároveň se chystá na sobotu 18. května open air koncert Básníci v notách, kde vystoupí řada muzikantů, kteří zhudebňují poezii, včetně Vladimíra Mišíka, Zuzany Homolové, Ondřeje Škocha a Jana Buriana. K zakoupené vstupence na veletrh mohou moci zájemci na koncert bezplatně.

Výstava bestsellerů

Nakladatelé vytipují pro návštěvníky své bestsellery vydané za poslední dva roky a představí je na výstavě. Další téma zmapuje fenomén blogu a blogerů zaměřených na literaturu a knihy. I letos se veletrhu zúčastní antikváři v jediném "supermarketu" se stovkou metrů knih.

Cenu Jiřího Theinera udělí Svět knihy za šíření a propagaci české literatury v zahraničí kanadskému novináři, kritikovi a překladateli Paulu Wilsonovi. Do přehlídky Svět knihy na jevišti se zapojilo 15 divadel 27 inscenacemi.

Přehlídka Svět knihy ve filmu obnáší 17 projekcí uvedených od 13. do 19. května v kině Atlas a ve Slovenském a Francouzském institutu. Čestným hostem příštího ročníku bude Maďarsko.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Sněmovna lordů velkou většinou vyjádřila nesouhlas a politování nad zákonem o vnitřním trhu, který jde proti částem brexitové dohody

Sněmovna lordů, horní komora britského parlamentu, v úterý velkou většinou vyjádřila nesouhlas a politování nad zákonem o vnitřním trhu, který jde proti částem brexitové dohody. Proti kontroverznímu zákonu, který podle Evropské komise porušuje právně závaznou dohodu, hlasovalo 395 zákonodárců, opačný názor jich mělo 169. Sporným zákonem může vláda premiéra Borise Johnsona zrušit části rozvodové dohody mezi Británií a Evropskou unií.

Zdroj: ČTK
Další zprávy