Fulghum a Clarke přijedou na veletrh Svět knihy

Kultura ČTK Kultura, ČTK
2. 5. 2013 12:55
Čestným hostem veletrhu je Slovensko
Robert Fulghum
Robert Fulghum | Foto: Profimédia

Praha - Americký spisovatel, milovník českého piva a nejen proto častý návštěvník České republiky Robert Fulghum, ale i britský humorista Stephen Clarke budou vedle řady dalších hosty mezinárodního knižního veletrhu a literárního festivalu Svět knihy. Jeho 19. ročník se uskuteční od 16. do 19. května na holešovickém Výstavišti v Praze.

Tradiční akce nabídne výběr z produkce 339 vystavovatelů, 192 stánků a na sedm stovek účinkujících v literárních pořadech z téměř tří desítek zemí.

Hosté ze Slovenska

"Čestným hostem je Slovensko," řekla ředitelka veletrhu Dana Kalinová. Důvodem je dvacet let od rozdělení republiky, 100. výročí od narození spisovatele Dominika Tatarky a 1500 let od chvíle, co Cyril a Metoděj přinesli na Velkou Moravu základ jazyka, který Češi a Slováci dodnes používají.

Foto: Svět knihy

"Program Slovensko (po)čítajte s nami zahrne čtení slovenských autorů, výstavy, debaty i soutěže - přijedou čtyři desítky osobností slovenského literárního života," uvedla šéfka Literárně-informačního centra z Bratislavy Miroslava Vallová. Od loňska podle ní vyšlo česky dvacet knih slovenských autorů.

Veletrh bude zaměřen na poezii; záměrem pořadatelů ze Svazu českých knihkupců a nakladatelů a společnosti Svět knihy je uvést ji klasickou recitací, ale v audionahrávkách, fotografii, ilustraci i filmovými záznamy recitace českých i zahraničních básníků.

Téma zahájí 11. května v Café Fra od 14:00 hodin akce, na níž vystoupí desítky českých básníků. Předveletržní projekt zavítá i do holešovických kaváren Liberál a Divus a Domu čtení v Praze 10.

Zároveň se chystá na sobotu 18. května open air koncert Básníci v notách, kde vystoupí řada muzikantů, kteří zhudebňují poezii, včetně Vladimíra Mišíka, Zuzany Homolové, Ondřeje Škocha a Jana Buriana. K zakoupené vstupence na veletrh mohou moci zájemci na koncert bezplatně.

Výstava bestsellerů

Nakladatelé vytipují pro návštěvníky své bestsellery vydané za poslední dva roky a představí je na výstavě. Další téma zmapuje fenomén blogu a blogerů zaměřených na literaturu a knihy. I letos se veletrhu zúčastní antikváři v jediném "supermarketu" se stovkou metrů knih.

Cenu Jiřího Theinera udělí Svět knihy za šíření a propagaci české literatury v zahraničí kanadskému novináři, kritikovi a překladateli Paulu Wilsonovi. Do přehlídky Svět knihy na jevišti se zapojilo 15 divadel 27 inscenacemi.

Přehlídka Svět knihy ve filmu obnáší 17 projekcí uvedených od 13. do 19. května v kině Atlas a ve Slovenském a Francouzském institutu. Čestným hostem příštího ročníku bude Maďarsko.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Festival Malá inventura začal udílením cen České divadelní DNA

Asociace nezávislých divadel Českých republiky, režisér Jakub Čermák za inscenaci souboru Depresivní děti touží po penězích a Divadlo X10 se stali držiteli cen Česká divadelní DNA za mimořádný počin na poli nového divadla. Ocenění za dlouhodobý přínos, rozvoj a podporu nového divadla získal časopis Svět a divadlo, cenu za podporu a prezentaci české kultury v zahraničí obdržela předsedkyně občanského sdružení Tanec Praha Yvona Kreuzmannová. Předáním cen ve čtvrtek večer v pražském divadle Studio Hrdinů začal 18. ročník festivalu Malá inventura. Ten na více než 20 místech v Praze nabídne pět desítek inscenací, potrvá 10 dnů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Irský premiér Leo Varadkar podal demisi

Irský premiér Leo Varadkar ve čtvrtek podal demisi. V čele vlády nicméně zůstane do doby, než se podaří zvolit jeho nástupce. V Irsku se na počátku února konaly předčasné parlamentní volby. Tři velké strany získaly zhruba stejný počet mandátů a cesta k vytvoření nové vlády je vzhledem k jejich vzájemné nevraživosti složitá. Kvůli rozložení sil není vyloučené ani to, že se budou konat další předčasné volby.

Poslanci takzvaného Dáilu, tedy dolní komory irského parlamentu, se ve čtvrtek sešli na ustavující schůzi. Podle očekávání se žádné ze tří velkých stran nepodařilo získat dostatek hlasů, aby byl její kandidát zvolen novým premiérem.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Tesla může vykácet část lesa na pozemku pro továrnu u Berlína, rozhodl soud

Americký výrobce elektromobilů Tesla může pokračovat v kácení lesa na pozemku nedaleko Berlína, kde chce vybudovat první továrnu v Evropě. Rozhodl o tom dnes berlínský vrchní správní soud, který zamítl stížnosti dvou ekologických organizací. Proti rozhodnutí se nelze odvolat, informovala agentura DPA.

Přípravu pozemku na výstavbu továrny v braniborské obci Grünheide, která leží několik kilometrů jihovýchodně od německé metropole, pozastavil vrchní správní soud v pondělí, aby mohl posoudit stížnosti ochránců přírody. Dnes rozhodl, že americká firma splnila všechny zákonné požadavky nutné ke kácení lesa. Před začátkem vegetačního období hodlá Tesla vykácet borovicový les na rozloze 90 hektarů.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Nové Mexiko žaluje internetovou společnost Google, firma prý sbírala osobní údaje školáků

Generální prokurátor Nového Mexika Hector Balderas zažaloval americkou internetovou společnost Google. Tvrdí, že firma v tomto státě získala osobní údaje školáků, čímž porušila jejich právo na soukromí. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Google podle Balderase využil řadu svých produktů, jako je například e-mailová služba Gmail, ke sběru informací o studentech ve věku do 13 let, a to bez souhlasu jejich rodičů.

Balderas již předloni podal podobnou žalobu na Google a několik dalších technologických podniků, ve které firmy obvinil z nezákonného sběru údajů z mobilních aplikací určených dětem. Firmy pochybení popírají, na rozhodnutí soudu se stále čeká.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 3 hodinami

Bývalý poradce prezidenta USA Trumpa byl odsouzen na 40 měsíců do vězení

Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa byl odsouzen ke 40 měsícům vězení. Roger Stone byl loni shledán vinným v sedmi bodech obžaloby včetně lhaní Kongresu, ovlivňování svědka a maření vyšetřování. Prokuratura původně požadovala trest v rozmezí sedmi až devíti let.

Trump navržený trest kritizoval jako příliš přísný a ministr spravedlnosti William Barr doporučil nižší trest.

Podle dnešního rozsudku dostal Stone 18 měsíců za ovlivňování svědka, 12 měsíců za lhaní a 40 měsíců za maření vyšetřování. Tresty si bude odpykávat souběžně. K verdiktu patří ještě pokuta 20 tisíc dolarů (465 tisíc korun).

Trump na rozsudek reagoval sdělením, že bude případ sledovat a v určité chvíli učiní patřičné rozhodnutí. Stone má podle něj velkou šanci na "naprosté očištění".

Zdroj: ČTK
Další zprávy