Přátelé přátel jsou zvaní na vernisáž. Pražské galerie chystají víc než festival

Magdalena Čechlovská Magdalena Čechlovská
24. 8. 2019 16:30
Jsou kamarádi, i když si občas konkurují. „Třeba když se hlásíme na veletrh, ale to bereme čistě profesionálně. Dokážeme jít spolu na pivo,“ říká pražská galeristka Lucie Drdová a na mysli má dalších přibližně deset kolegyň a kolegů, kteří také zastupují vybrané české umělce.
Berlínskej model (na snímku) je jednou z pražských galerií, které se účastní akce Friend of a Friend Prague 2019.
Berlínskej model (na snímku) je jednou z pražských galerií, které se účastní akce Friend of a Friend Prague 2019. | Foto: FOAF

Jezdí je propagovat na zahraniční veletrhy, vydávají katalogy, vystavují je ve svých galeriích. "Je nás velmi málo, ale přáli bychom si, aby zahraniční kolegové viděli, že i český trh se současným uměním je stejně profesionální," dodává Drdová.

Galeristka Lucie Drdová.
Galeristka Lucie Drdová. | Foto: Hynek Alt

Loni proto uspořádali Berlínský model, festival, při kterém do svých výstavních prostor pozvali zajímavé berlínské galerie, respektive "jejich" umělce. Program měl úspěch, a tak galeristé letos zkoušejí širší záběr: už se nezaměřují jen na instituce jednoho města. V sedmi soukromých a dvou nekomerčních pražských galeriích se od příštího pátku představí galerie působící v evropských, amerických i asijských městech. Program proto mění i název: na Friend of a Friend, zkráceně FOAF.

Devět hostících institucí tvoří pražské galerie Svit, Centrum a Nadace současného umění Praha, Hunt Kastner, Drdova Gallery, Lítost, Polansky, Stone projects, Berlínskej model a Zahorian & Van Espen.

U nich se v průběhu akce Friend of a Friend představí 34 zahraničních i českých umělců, mezi nimi Hynek Alt, John Baldessari, Karolina Bielawska, Nadira Husain, Zhanna Kadyrova, Martin Kohout, Gizela Mickiewicz nebo Jaro Varga.

Nadšení z Varšavy

Pražským galeristům se nejprve líbil londýnský formát Condo, který vyrostl jako alternativní mezinárodní síť privátních galerií. "Ale nechtěli jsme pořadatele žádat o záštitu, dnes je to už franšíza, která je drahá, a navíc Condo se koná v metropolích jako Londýn, New York, Mexico City. Vedle nich nemá Praha moc logiku. Máme ale blízko k polské scéně, tam existuje alternativa Friend of a Friend," vysvětluje Lucie Drdová.

Hunt Kastner Gallery na pražském Žižkově.
Hunt Kastner Gallery na pražském Žižkově. | Foto: FOAF

Možnost zažít atmosféru varšavského Friend of a Friend měli minulý rok Michal Mánek se svou galerií Svit a Katherine Kastnerová s Camille Huntovou, jejichž galerie Hunt Kastner byla do Polska také pozvána.

"Všichni tři byli nadšení, a tak jsme organizátory požádali, jestli by nás pod svou značku nezahrnuli. Druhou lokalitou je Berlín a vedle něj a Varšavy se Praha dobře hodí. Určitě je to lepší, než kdybychom dělali něco sami," konstatuje Lucie Drdová a doufá, že tak to zůstane i v příštích letech.

Učitel lásky z Bruselu

Devět pražských galerií chystá program ve spolupráci se dvanácti zahraničními institucemi. Například s bruselskou galerií Damien and The Love Guru, s Future Gallery, jež sídlí v Berlíně a Mexico City, s varšavskou Galerií Stereo, tokijským prostorem XYZ collective nebo s galerií z kosovské Prištiny nazvanou LambdaLambdaLambda.

"Součástí FOAF Praha budou nejčastěji skupinové výstavy. Je to dobře, protože se tak může představit i umělec domovské galerie," říká galeristka Drdová.

Chystaný program přesáhne třídenní festival, většina výstav potrvá až do října. To nejpodstatnější se však odehraje od pátku do neděle, chystají se vernisáže, kurátorské prohlídky a například také páteční performance francouzské umělkyně Julie Béna v galerii Polansky a sobotní přednáška londýnského kurátora Georgea Vaseyho v Centru současného umění Praha.

Centrum a Nadace pro současné umění Praha.
Centrum a Nadace pro současné umění Praha. | Foto: FOAF

O víkendu budou mít návštěvníci možnost na místě potkat zahraniční galeristy a umělce.

"Na víkendový program zveme širokou veřejnost, ale pozvali jsme i zahraniční odborníky, přijede například kurátorka Dina Akhmadeeva z Tate Modern nebo novináři z Artforum nebo ArtReview," vypočítává Lucie Drdová. Podle ní zahraniční hosty čeká také speciální kurátorská prohlídka v Národní galerii a Galerii hlavního města Prahy.

"Když přivezeme hosty na Friend of a Friend, samozřejmě je seznámíme i s řediteli místních institucí. Já jsem také ráda, když ředitel Petr Nedoma otevře v Rudolfinu mezinárodní výstavu a přijedou sem zástupci galerií, jako je White Cube. Hosty pak můžeme pozvat, aby přišli k nám na naše výstavy. To je kolegiální a užitečné," míní Drdová.

Začátek nové lítosti

Program akce Friend of a Friend zahrnuje i jednu premiéru. Galerie Lítost v pátek otevře prostor na nové, žižkovské adrese. Výstavou, na níž spolupracuje s londýnským Flat Time House, začíná i novou etapu.

Dosud Lítost sídlila na Letné a profilovala se striktně nekomerčně. "Založili ji před rokem a půl dva kurátoři Jan Petýrek a Miloslav Vorlíček, kteří studovali a dlouhou dobu žili v Londýně. Nyní mění profil, budou zastupovat umělce, například Radka Brousila, stávají se tedy komerční galerií," objasňuje Lucie Drdová.

Galerie Lítost se z Letné přesouvá na Žižkov.
Galerie Lítost se z Letné přesouvá na Žižkov. | Foto: FOAF

Podle ní podobný vývoj není výjimečný. "Je to české specifikum, že když někdo otevře instituci, která má vysokou ambici, přitáhne umělce. Poptávka po tom, mít svou galerii, která by je zastupovala, je obrovská. Je nás málo. Je tedy přirozené, že kurátorské galerie nakonec podlehnou tlaku a začnou někoho zastupovat."

S Friend of a Friend se zároveň v roli pořadatele poprvé představuje nové sdružení pražských soukromých galerií. Jmenuje se Aliance galerií současného umění a má mít širší náplň.

"Vznikla i s ohledem na aktuální témata. Mezi umělci se například hodně diskutuje, jestli se má brát zřetel na to, kdo podporuje umělecké instituce a odkud pocházejí jejich peníze vzhledem ke klimatickým změnám a sociální krizi. I moji umělci se o to zajímají a ptají se mě na názor. Právě k takovým věcem se budeme v alianci vyjadřovat společně," dodává galeristka Lucie Drdová, jež je předsedkyní nového sdružení.

To se však zatím soustředí hlavně na Friend of a Friend Prague 2019. Pořadatelé by byli rádi, kdyby pražská odnož získala evropské renomé stejně jako švýcarský Art Basel nebo londýnské Condo. "O varšavském Friend of a Friend se už ví, sběratelé v Bruselu mi říkali, že tam jezdí a byli nadšení," uzavírá Lucie Drdová.

Drdova Gallery sídlí na pražském Žižkově.
Drdova Gallery sídlí na pražském Žižkově. | Foto: FOAF
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Ski Tour skončila absolutním triumfem Norů, Bolšunov vyhořel

Premiérová severská Ski Tour skončila absolutním triumfem norských běžců na lyžích. Vítězství v miniseriálu vybojovali Paal Golberg a suverénní Therese Johaugová, jejich krajané obsadili v Trondheimu i zbylá místa na stupních vítězů. Mužům dokonce patřilo prvních šest příček. Seveřané odsunuli v závěrečném stíhacím závodě na 30 km klasicky na sedmé místo průběžného lídra a vedoucího muže Světového poháru Alexandra Bolšunova z Ruska. Michal Novák, který figuroval na 39. pozici, do poslední etapy nenastoupil.

Johaugová průběžné vedení hravě udržela a stíhačku vyhrála s naprostou převahou. Vedoucí závodnice SP dorazila do cíle s náskokem tří minut a 40 sekund před Heidi Wengovou, třetí skončila Ingvild Flugstad Östbergová.

Jednatřicetiletá Johaugová byla ve finále Ski Tour i při výrazném vstupním náskoku podle očekávání nejrychlejší ženou na trati. Nejvíce se k ní časem přiblížila další Norka Astrid Uhrenholdt Jacobsenová, jež byla o 44,8 sekundy pomalejší a cílem proběhla jako pátá za Švédkou Ebbou Anderssonovou. Jediná česká účastnice v ženské kategorii Kateřina Janatová Ski Tour plánovaně ukončila po 21. místě v úterním sprintu v Aare.

Bolšunov měl na startu stíhačky náskok 34 sekund na Golberga, ale už po čtyřech kilometrech bylo pořadí opačné. Ruský favorit evidentně promazal a v cíli měl ztrátu téměř minutu a tři čtvrtě. Před Bolšunova se postupně dostali i další medailisté Simen Hegstad Krüger a Hans Christer Holund a také Emil Iversen, Martin Löwström Nyenget a Johannes Hösflot Klaebo.

Iversen, který měl na startu stíhačky na Bolšunova bez dvou sekund tříminutovou ztrátu, dosáhl nejrychlejšího času. Golberg se díky třísetbodové porci za vítězství v seriálu posunul v hodnocení SP ze šestého místa na třetí za Klaeba. Bolšunov dál vede s komfortním náskokem přes 400 bodů.

SP v běhu na lyžích v Trondheimu (Norsko):

Muži - stíhací závod 30 km klasicky a konečné pořadí Ski Tour:

1. Golberg 1:23:51,6, 2. Krüger -28,9, 3. Holund -30,1, 4. Iversen -32,3, 5. Nyenget -32,9, 6. Klaebo (všichni Nor.) -34,2, 7. Bolšunov (Rus.) -1:41,0, 8. Niskanen (Fin.) -1:48,2, 9. Röthe (Nor.) -25,8, 10. Cologna (Švýc.) -3:00,8.

Průběžné pořadí SP (po 29 z 40 závodů): 1. Bolšunov 1948 b., 2. Klaebo 1531, 3. Golberg 1202, 4. Röthe 1124, 5. Krüger 1123, 6. Niskanen 1047, …60. Novák 71, 100. Pechoušek 21, 128. Černý 5, 131. Knop 5, 134. Fellner (všichni ČR) 5.

Ženy - stíhací závod 15 km klasicky a konečné pořadí Ski Tour:

1. Johaugová 41:13,8, 2. H. Wengová -3:40,8, 3. Östbergová (všechny Nor.) -3:41,5, 4. Anderssenová (Švéd.) -5:54,3, 5. Jacobsenová (Nor.) -6:14,8, 6. Digginsová (USA) -8:40,1, 7. Pärmäkoskiová (Fin.) -9:12,4, 8. T. Wengová (Nor.) -9:14,5, 9. Ribomová (Švéd.) -9:32,1, 10. Maubetová Bjornsenová (USA) -9:43,8.

Průběžné pořadí SP (po 29 z 40 závodů): 1. Johaugová 2268 b., 2. H. Wengová 1611, 3. Něprjajevová (Rus.) 1260, 4. Jacobsenová 1202, 5. Digginsová 1074, 6. Östbergová 1065, …27. Razýmová 255, 39. Janatová 119, 55. Nováková 67, 81. Beranová (všechny ČR) 15.

před 1 hodinou

Na Karlovarsku spadl strom na autobus, lehce zraněni byli dva lidé

V Krásném Jezu na Karlovarsku spadl vinou silného větru strom na autobus v zastávce u železniční stanice. Lehce zraněni byli dva lidé, řekl krajský policejní mluvčí Jakub Kopřiva. Záchranáři je ošetřili na místě.

Muž údajně upadl ve vozidle a na ženu spadla větev při vystupování z vozidla. "Autobus stál v zastávce. Místo na silnici I/20 (hlavní tah z Plzně na Karlovy Vary) je průjezdné," dodal.

Další zprávy