Obrazem: František Skála v Brně vystavuje, co namaloval za dva roky prázdnin

Obrazem: František Skála v Brně vystavuje, co namaloval za dva roky prázdnin
Hodnostářská čepice od Františka Skály.
Obraz V kraji na okraji (2017) od Františka Skály.
Obraz Den poté (2018) od Františka Skály.
Štiavnické plátno (2016) od Františka Skály.
Foto: ČTK
ČTK ČTK
3. 3. 2020 13:30
Malby a další díla inspirovaná cestami po světě vystavuje František Skála v brněnské Fait Gallery. Rozsáhlou přehlídku nazvanou Dva roky prázdnin připravil kurátor Miroslav Ambroz, potrvá do 9. května.

Vzhledem k vysoké návštěvnosti dřívějších Skálových výstav v pražském Rudolfinu nebo Valdštejnské jízdárně lze také v Brně čekat mimořádný zájem.

"Příznivé okolnosti přály tomu, že jsem konečně po mnoha letech mohl dva roky téměř nerušeně malovat," vysvětluje vznik nových děl František Skála.

"Paradoxně k tomu přispěl i fakt, že jsme v rámci rekonstrukce bytu bydleli čtyři měsíce u sousedů. Malba samotná je nekonečné dobrodružství a spolu se dvěma velkými cestami do Kolumbie a Austrálie chápu toto šťastné období jako pobyt na pustém ostrově," dodává.

V sérii takzvaných Rezavých krajin čtyřiašedesátiletý výtvarník navazuje na svůj soubor Krajiny z bezčasí nebo cyklus grafik Obři, ve kterém je síla přírody personifikována do nadpřirozených bytostí. Apokalyptické scenérie podle autora zároveň oslavují přírodní pigment z lesního pramene v západních Čechách.

Obrazy, které vznikly při cestě po Kolumbii, jsou pokračováním zase jiné linie. Tu započalo velké plátno Matka země, vystavené v Rudolfinu roku 2004. "Vznikla potřeba namalovat něco velkého do 'Sálu ticha' a vynořila se postava centrálního božstva, která se v mojí práci objevuje v různých variantách," vzpomíná Skála.

Hodnostářská čepice od Františka Skály.
Hodnostářská čepice od Františka Skály. | Foto: ČTK

Inspirovat se nechal rovněž jeskynními malbami starými až 60 tisíc let, za nimiž jel do Austrálie. U ohně v buši trávil každý týden pět dnů. "Poprvé jsem viděl baobaby a eukalypty staré 800 let, existovaly tedy dávno před příchodem bílých. Přinesl jsem si spoustu nasbíraného materiálu a přírodní hlinky, se kterými maluji," poznamenává.

Plátna maloval na zemi za použití pigmentů přírodních odstínů nebo barevných okrů nasbíraných přímo v Austrálii. Tento způsob práce vyžaduje fyzický kontakt. "Někde jsou na obrazech otištěna moje chodidla," uvádí autor.

Na výstavu zařadil i jiné práce, třeba fotografie sochařských parků z australského Darwinu, malovaná domorodá pádla nebo série obrazů či objektů ve tvaru obálek.

František Skála si záměrně udržuje naivitu. "Vím, že mi informovanost k ničemu není," vysvětlil v nedávném podcastu Petra Viziny na Aktuálně.cz, kde o výstavě ve Fait Gallery hovořil. "Obracím se k archaickým kulturám, jako nedávno v Austrálii k té, která je 60 tisíc let stará. Potom je pojem aktuálnosti směšný."

Skála, který začal malovat jako student v 70. letech minulého století, dnes patří k nejvýraznějším výtvarníkům své generace. Vystudoval řezbářství a animovaný film, ilustroval přes 20 knih. Roku 1991 obdržel Cenu Jindřicha Chalupeckého, o dva roky později reprezentoval Česko na Benátském bienále, kam došel pěšky. Věnuje se také divadlu a hudbě.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 minutami

Prezident Zeman jmenoval novým ministrem školství Vladimíra Balaše

Novým ministrem školství se od července stane poslanec hnutí STAN a ústavní právník Vladimír Balaš. Do funkce ho ve středu na Pražském hradě jmenoval prezident Miloš Zeman. Balaš střídá v ministerském křesle Petra Gazdíka (STAN), který podal ke konci měsíce rezignaci kvůli svým kontaktům s obviněným podnikatelem Michalem Redlem z kauzy Dozimetr. Prezident jeho demisi v pondělí přijal.

Balaš v pondělí řekl, že jako ministr by chtěl školství reformovat způsobem, který v minulém volebním období tehdejší ministr Robert Plaga (ANO). Za správnou cestu označil posun od memorování k využívání dovedností. Za krátkodobý cíl považuje mimo jiné zajištění více peněz na mzdy nepedagogických pracovníků. Zabývat by se chtěl také nedostatkem míst na středních školách. Za akutní úkol označil začleňování dětí ukrajinských uprchlíků do škol.

Zdroj: ČTK
Další zprávy