FOTO Snapshoty jsou punk. V Rudolfinu jsou ale jen ty dobré

FOTO Snapshoty jsou punk. V Rudolfinu jsou ale jen ty dobré
William Eggleston
Untitled
Ca 1975
Dye-transfer print
52.1 x 76.2 cm
© Eggleston Artistic Trust
Courtesy of the artist and Cheim & Read, New York
Luigi Ghirri 
Lido di Volano 1988, 2008. 
C-print from original negative, 30 x 40 cm
The Estate of Luigi Ghirri
William Eggleston 
Untitled (Two Girls, Memphis, TN), 1974 
Dye-transfer print
52.1 x 76.2 cm.
© Eggleston Artistic Trust
Courtesy the artist and Cheim & Read, New York
Walter Pfeiffer
Untitled
1973 (2007)
B&W print, Ed. 1/5 (+ 2 AP)
49 x 41 cm
© Walter Pfeiffer, courtesy Galerie Bob van Orsow, Zurich
Foto: Aktuálně.cz
Kultura Kultura
24. 1. 2014 12:48
Galerie Rudolfinum vystavuje momentky od amatérů i profesionálů. Na fotkách se objevuje i mladičká Kate Moss, autory jsou Nan Golding, William Eggleston či Gus Van Sant.

Praha - Spontánní zachycení všedního okamžiku bez dlouhého přemítání o kompozici. Momentky neboli snapshots jako svébytný styl představuje výstava v pražské Galerii Rudolfinum. Název Only The Good Ones odkazuje k relativnosti posuzování momentek jen jako dobrých nebo špatných.

„Výstava se jmenuje podle klasické série otázek z minilabu – lesk nebo mat? 9x13? Všechny nebo jenom dobrý?“ vysvětluje kurátor Michal Nanoru. „Dobrý většinou znamenalo ty, kde byl hlavní předmět ostrý, ty, kde byl vůbec nějaký hlavní předmět, kde to nebyl gigantický růžový palec fotografa v objektivu nebo kde nešlo třeba o barevnou plochu první fotky při zakládání filmu.“

Stejnou selekcí jako laborant podrobil kurátor i výběr fotografií na výstavu – nečekané efekty ale naopak zachoval. Expozice odráží současný světový zájem o snapshoty a prezentuje čtyřicet převážně amerických fotografů.

Snapshotová estetika má kořeny už v počátcích 20. století – však také nejstarší fotografie v Rudolfinu pochází z roku 1919. Výstava sleduje více než stoletý vývoj momentek, které se objevovaly v několika vlnách. Výrazným obdobím byla 60. až 80. léta, která později definovala vzhled let devadesátých. Zatím poslední vlnou je pak současný trend sociálních sítí a tisíce nezkušených majitelů kompaktů a chytrých telefonů.

Všemi časovými úseky prostupuje intimita, autenticita a mizivý ohled na uměleckou nebo žurnalistickou konvenci. „Platí tu punkový předpoklad, že k působivé tvorbě není potřeba zvláštní technologie, rozpočtu nebo vzdělání,“ zdůrazňuje kurátor. „Naopak, vyjadřovat se je možné s minimálními prostředky.“

Období 60. let zastupují na výstavě Stephen Shore, Joel Sternfeld nebo William Eggleston, podle mnohých jeden z nejdůležitějších fotografů minulého století. V jejich éře začaly do americké umělecké fotografie pronikat barvy a banalita amatérských momentek odrážela poválečnou konzumní americkou kulturu. Výrazným tématem byl i život na okrajích společnosti zobrazovaný ve dvou úhlech – uměleckou výpovědí (Larry Clark) nebo aranžovaným dokumentem (Jacob Holdt).

Oběma přístupy se inspirovala časopisecká a reklamní fotografie hledající po vyumělkovaných aranžích 80. let přímočařejší vztah s realitou. Našla ho právě v momentkách a zdánlivě spontánním pohledem britské fotografky Corinny Day se světu představila třeba čtrnáctiletá Kate Moss. V populární kultuře našly snapshots místo i v dokumentech (Richard Billingham, Ari Marcopoulos) a nezávislém filmu (Harmony Korine, Gus Van Sant).

Současnou polohu snapshots reprezentují Ryan McGinley, Mike Brodie, JH Engeström či Lee Friedlander. Ten vybrousil k dokonalosti symbol současných momentek – selfies, vlastnoručně vyfocené autoportréty. Fotografie s nataženou rukou nebo odrazem v zrcadle zaplavily sociální sítě a selfie se na Oxford Dictionaries stalo dokonce slovem minulého roku.

Snapshots jedinečně propojují svět profesionálů a amatérů, přebíhají přes hranice záměru a bezelstnosti, režie a spontaneity. Friedlander shrnul filosofii nekonvenčnosti momentek do prosté věty: „Potěšení z dobrých fotografií je potěšení z dobrých fotografií bez ohledu na jejich make-up.“.

Výstava v Galerii Rudolfinum trvá do 6. dubna 2014.

Only The Good Ones: The Snapshot Aestetic Revisited. Galerie Rudolfinum, Alšovo nábřeží 12, Praha 1. Kurátor: Michal Nanoru. Vystavující autoři: Nobuyoshi Araki, Tim Barber, Richard Billingham, Mike Brodie, Larry Clark, Barbara Crane, Bill Dane, Corinne Day, William Eggleston, JH Engström, Walker Evans, Lee Friedlander, Luigi Ghirri, Nan Goldin, Jacob Holdt, Jerry Hsu, William Christenberry, William Klein, Jacques-Henri Lartigue, Ari Marcopoulos, Ryan McGinley, Joel Meyerowitz, Slava Mogutin, Daido Moriyama, Mark Morrisroe, Ed Panar, Tod Papageorge, Walter Pfeiffer, Jack Pierson, Stephen Shore, Dash Snow, Joel Sternfeld, Gus Van Sant, Jürgen Teller, Andy Warhol, Henry Wessel, Garry Winogrand.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Schůzka ruského prezidenta Putina a jeho amerického protějška Bidena, chystaná na červen, se může uskutečnit ve Švýcarsku, uvedl ruský list Kommersant

Moskva dosud oficiálně nepotvrdila, že se schůzka uskuteční. Ještě hodně záleží na tom, jak dopadnou jednání šéfů diplomacií obou zemí Sergeje Lavrova a Antonyho Blinkena, naplánovaná na 19. a 20. května na Islandu, připomněl Kommersant.

Biden navrhl Putinovi schůzku během telefonického rozhovoru v polovině dubna. Přesný termín nebyl uveden. Bílý dům jako místo setkání navrhl třetí zemi. Kreml uvedl, že nedal oficiální odpověď ohledně schůzky a Moskva návrh studuje. Podle zdrojů Kommersantu Biden navrhl, že by se mohl s Putinem sejít v jedné z evropských zemí 15.-16. června.

před 5 hodinami

Mexický prezident se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů

Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů ve městě Torreón. Masového vraždění, které López Obrador označil za malou genocidu, se dopustily oddíly hlásící se k mexické revoluci, uvedla agentura AP. Během tří dnů bylo zavražděno 303 osob, což byla zhruba polovina tehdejší čínské komunity v Torreónu.

"Musím se smutkem říct, že i po této malé genocidě pokračovaly beztrestný útlak a vraždění členů čínské komunity, ať už kvůli rasismu nebo z úmyslu je okrást," uvedl López Obrador. Podle něj diskriminace byla založena na rozšířených stereotypech, kterým Číňané v té době čelili.

Mexický prezident také řekl, že jeho země je vděčná za bratrství, které Čína prokázala během epidemie covidu-19. Mexiko, které vykazuje čtvrtý nejvyšší počet úmrtí v souvislosti s covidem-19, si v Pekingu objednalo zhruba 29 milionů dávek vakcíny proti covidu-19, z nichž zatím dostalo deset milionů.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Do španělského autonomního města Ceuty, jež leží na africkém kontinentě, v pondělí nelegálně vstoupilo nejméně 2700 lidí a mezi nimi stovky nezletilců

Španělské úřady uvedly, že se jedná o druhý početnější příchod migrantů za poslední měsíc. Na konci dubna do Ceuty doplavalo z Maroka přes 150 lidí. Občas se migranti, hlavně ve větších skupinách, snaží překonat pevninskou přísně hlídanou hranici. Na její zhruba osmikilometrové délce stojí také deset metrů vysoký plot. Dnešní hojnější přeplavání hranice, které začalo od ranních hodin, podle policie usnadnil také nízký příliv. Kapacity pro přijetí migrantů ve městě jsou v současnosti přeplněné, uvedla stanice RTVE.

Zdroj: ČTK
Další zprávy