Obrazem: Unikátní návrat v čase. Tady žil Bohuslav Reynek

Obrazem: Unikátní návrat v čase. Tady žil Bohuslav Reynek
Bohuslav Reynek s ovečkami, 1947.
Na výpravě za krásami statku Bohuslava Reynka s jeho vnučkou Veronikou.
V bývalém chlévě by mohlo vzniknou návštěvnické centrum s reprodukcemi grafik i obrazů Bohuslava Reynka.
Foto: Hana Rysová
Hana Rysová
15. 4. 2014 9:22
Podívejte se na fotografie Hany Rysové, které objevují tajemná zákoutí statku v Petrkově, kde žil a tvořil Bohuslav Reynek.

Fotogalerie - Po třech letech od předvánoční výstavy v domě U Kamenného zvonu se do pražské Valdštejnské jízdárny od 16.dubna s velkolepým marketingovým humbukem vrací kontemplativní svět malíře a básníka Bohuslava Reynka (1892-1971).

Reynek patřil ke generaci českých umělců, kteří smysl umění hledali v souladu osobního přesvědčení a víry s přirozeným řádem světa a jeho estetikou.

Téměř celý svůj život prožil na rodném statku v Petrkově na Havlíčkobrodsku. Právě zde nacházel inspiraci a mystická setkání pro svou tvorbu, v níž podrobně vylíčil pokornou lásku k Bohu, životu a ke všemu, co žije a trpí.

Reynek našel na statku v Petrkově ideální prostředí, i když do samoty, prostoty a chudoby jej uvrhnul bolševický režim.

Po komunistickém puči v roce 1948 byl statek zkonfiskován, ale rodině zde dovolili zůstat. Ovšem Bohuslav Reynek tam pracoval jako zemědělský dělník - pasák ovcí. Ovšem byla to právě tato pohnutá léta, kdy se v osamění mohl věnovat své tvorbě. Jiný byl Petrkov pro jeho vzdělanou a společenskou manželku Suzanne Renaud pocházející ze zámožných poměrů. Od počátku tu přežívala s velkým strádáním. Zůstala však až do své smrti v roce 1964.

"Současná výstava si vzala za své očistit Reynkovo dílo od nánosů, které se po desetiletí usazovaly na tvorbě Bohuslava Reynka, od představ před světem uzavřeného podivína ryjícího za ranního kuropění svoje desky. Představujeme ho v jeho navýsost lidské podobě, jako člověka žijícího v reálném světě, vášnivého, milujícího," říká malířova vnučka Veronika Reynková na oficiálním webu výstavy.

Podívejte se prostřednictvím fotografií Hany Rysové do statku, kde se krásně zastavil čas. Na rodinném sídle v Petrkově nyní žijí Daniel a Jiří, synové Bohuslava Reynka a Suzanne Renaud, i vnučka Veronika Reynková se synem Danielem. A je tu přítomno opravdu hodně neokázalých vzpomínek na Bohuslava Reynka.

Právě Veronika Reynková by ráda statek opravila a částečně i otevřela veřejnosti.

 

Právě se děje

před 8 minutami

GIBS nezjistila, že by informace z kauzy soudce Sováka vynášeli policisté. Prověřování odložila

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) odložila prověřování úniků informací v kauze soudce pražského vrchního soudu Zdeňka Sováka. Nezjistila, že se některý z policistů dopustil trestného činu. GIBS se záležitostí zabývala od poloviny prosince. Únik informací do médií kritizovala i ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO). Vinila z něj žalobce, což ale odmítla pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová.

"Vyhodnocením všech získaných materiálů a informací nebylo zjištěno podezření ze spáchání trestného činu ze strany příslušníka bezpečnostního sboru. Celá věc tak byla uložena ad acta," řekla mluvčí inspekce Ivana Nguyenová.

Benešová v lednu uvedla, že by se GIBS měla kauzou zabývat. Zároveň žádala Bradáčovou o prověření úniků. V případu soudce Sováka obviněného z korupce a ovlivňování soudních řízení podle ní některá média měla přístup k interním informacím.

Benešová také uvedla, že vzhledem k rozsahu a detailnosti informací je pravděpodobnější, že informace unikly záměrně od orgánů činných v trestním řízení. Pražské vrchní státní zastupitelství, jehož státní zástupce Sovákovu kauzu dozoruje, se proti kritice ohradilo. Únik ze spisů ze strany policie pak odmítl i šéf Národní centrály proti organizovanému zločinu Jiří Mazánek. Mazánek i Bradáčová poukázali na to, že k únikům došlo až poté, co příslušné dokumenty obdržely strany trestního řízení - tedy mimo jiné stíhaní lidé a jejich obhájci.

Soudce Sovák čelí obvinění kvůli tomu, že podle vyšetřovatelů ovlivňoval odvolací řízení a nerozhodoval nezávisle, spravedlivě a nestranně. Počínal si tak údajně zejména kvůli slibům protiplnění od svého přítele, spoluobviněného podnikatele Milana Bíby. Soudce tvrdí, že úplatky nebral.

Zdroj: ČTK
před 28 minutami

Skepse z pořádání olympijských her roste. Téměř 60 procent Japonců by je zrušilo

Téměř 60 procent Japonců si přeje zrušení letních olympijských a paralympijských her, ukázal průzkum, který zveřejnila japonská tisková agentura Kjódó. Čtvrtina dotázaných obyvatel pořadatelské země si myslí, že by se hry měly konat navzdory zhoršující se epidemické situaci, ale bez účasti diváků. Dalších 12,6 procenta respondentů se domnívá, že by alespoň omezený počet diváků měl mít přístup na sportoviště.

Výsledky průzkumu odrážejí narůstající skepsi z pořádání her, které již byly kvůli pandemii o rok odložené. V současnosti se ale Japonsko potýká se čtvrtou vlnou epidemie covidu-19 a bojuje s nakažlivějšími mutacemi koronaviru, připomíná Kjódó. Pořadatelé již dříve rozhodli, že se hry uskuteční bez účasti diváků ze zahraničí.

Olympijské hry mají začít 23. července. V Tokiu a dalších osmi prefekturách je až do 31. května vyhlášen stav nouze.

Zdroj: ČTK
Další zprávy