FOTO Nejlepší mladí malíři? Cenu kritiky má Jan Poupě

Jan Poupě získal Cenu kritiky pro mladé malíře do 30 let.
Marta Fišerová: It´s easy to forget about a machine, Fontana, 2013, linen, plátno
Monika Žáková: Lomena, 2012, olej a olejový pastel na papíře na plátně
Michal Drozen: Míša č.6,19 a 21, 2013, olej na plátně
Jaroslava Kadlecová: Klávesy,2014, akryl, plast, epoxid
Foto: Ceny kritiky
ČTK Kultura ČTK, Kultura
15. 2. 2014 11:21
Díla devíti finalistů Ceny kritiky lze vidět v Paláci Adria. Podívejte se na ukázky.

Fotogalerie - Sedmým laureátem Ceny kritiky udělované mladým malířům se stal šestadvacetiletý Jan Poupě, student pražské Akademie výtvarných umění. Druhou cenu má o rok starší Marta Fišerová, která vystudovala Fakultu výtvarných umění na brněnském VUT.

Porota z devíti finalistů vybrala ještě dva držitele třetí ceny, dostali ji sedmadvacetiletá absolventka pražské AVU Monika Žáková a Michal Drozen, který se narodil v roce 1989 a vystudoval také AVU.

Vítězné práce spolu s díly dalších pěti finalistů jsou do 9. března k vidění v Galerii kritiků v pražském Paláci Adria. Galerii provozuje Sdružení výtvarných kritiků a teoretiků, které ceny uděluje.

Porotu letošní ročník Ceny kritiky překvapil vysokým počtem uchazečů a především kvalitou jejich prací. Přihlášeno bylo 70 autorů, většinou se přihlásili sami, další nominovali třeba učitelé, kritici a galeristé. "Porota si při výběru finalistů všímala nejen vnějších proměn výrazových forem, tedy efektu novosti a deklarované změny v tom, jak dílo vypadá, ale zohlednila také vnitřní motivace k experimentu a smysl pro změnu a aktualizaci obrazu, který se odehrává v mnohem jemnějších finesách," říká předseda poroty Petr Vaňous.

Kategorie tradičního obrazu se podle něj poněkud rozplývá, obraz se "rozšiřuje" i mimo svou tradiční formu. Autoři vztah k realitě potom hledají experimentem s různými výrazovými postupy, které kombinují a skládají, či dokonce opouštějí obrazový formát a dekonstruují ho jinými prostředky.

Cena kritiky slouží především k hledání nových přístupů k malířské tvorbě, jejich medializaci a vytváření dalších výstavních příležitostí pro mladou malbu. Věkový limit soutěžících do 30 let vyjadřuje záměr podpořit tvorbu mladých umělců nejvyšších ročníků vysokých škol nebo čerstvých absolventů pro jejich vstup na profesionální uměleckou scénu. Pořadatelé vytvářejí depozit oceněných děl.

V soutěži se hodnotí první tři pořadí a laureát může uspořádat samostatnou autorskou výstavu ke konci kalendářního roku v Galerii kritiků. Z okruhu oceněných umělců zvolí svého kandidáta také Česká centra pro týdenní rezidenční stáž a prezentaci ve své zahraniční síti. Diváci vyberou vítěze Ceny sympatie.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Při sebevražedném útoku v Somálsku zemřelo nejméně sedm lidí

Nejméně sedm lidí v sobotu zemřelo při sebevražedném útoku nedaleko prezidentské rezidence v somálské metropoli Mogadišo, informovala agentura Reuters s odvoláním na místního představitele. Osm lidí je po výbuchu zraněných., dalších osm je zraněnýc

Bomba nastražená v autě explodovala ve chvíli, kdy byl vůz na křižovatce. Svědek agentuře Reuters popsal, že viděl sedm zničených automobilů a tři rikši. Celá křižovatka byla podle něj potřísněna krví.

Kdo za útokem stojí, zatím není zřejmé. Podobné útoky nicméně často provádí islamistické hnutí Šabáb, které je napojeno na teroristickou síť Al-Káida. Šabáb chce v africké zemi svrhnout vládu a prosadit svůj přísný výklad islámského práva.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Kanadská katolická církev se omluvila za utrpení, které musely snášet domorodé děti v internátních školách

Kanadská katolická církev se veřejně omluvila za utrpení, které musely snášet statisíce domorodých dětí v internátních školách, kde se usilovalo o jejich násilnou asimilaci. Biskupové v prohlášení napsali, že cítí hlubokou lítost a upřímně se omlouvají za to, že se církev podílela na systému, jehož cílem bylo vymazání domorodé kultury a spirituality, a za to, že její představitelé týrali a zneužívali své svěřence.

Internátními školami, které financoval stát a které provozovaly povětšinou katolické misionářské kongregace s cílem asimilovat děti původních obyvatel, prošlo v Kanadě v 19. a 20. století na 150 000 nezletilých. Vyšetřovací zpráva kanadských úřadů z roku 2015 označila systém, který vynucoval odloučení dětí od rodičů, za "kulturní genocidu". Děti navíc byly často vystaveny týrání, sexuálnímu zneužívání a hladovění, odhadem 6000 jich zemřelo.

Letos se o zločinech spáchaných v těchto školách a otřesných podmínkách, které tam panovaly, opět začalo mluvit kvůli nálezům hromadných pohřebišť na pozemcích internátů. Na místě bývalé internátní školy v Marievalu v provincii Saskatchewan objevili vyšetřovatelé na 750 neoznačených hrobů. U někdejší církevní školy ve městě Kamloops v Britské Kolumbii se našly ostatky 215 dětí, těm nejmladším byly zhruba tři roky.

"Řada katolických komunit a diecézí se podílela na systému, který vedl k potlačování domorodých jazyků, kultury a spirituality a nedokázal respektovat bohatou historii, tradice a moudrost původních obyvatel. Uznáváme, že někteří členové katolického společenství spáchali těžké přečiny," uvedli biskupové.

Zdroj: ČTK
Další zprávy