Martin Rajniš: Experiment – klacky. Dřevěná konstrukce. Realizace 2009 – 2010.
Mezi poslední projekty Martina Rajniše (na snímku) patří rozhledna Doubravka, které říká kvůli její podobě na třech rozkročených nohách také Trifid a která je určena pro Prahu 14. Na výstavě je její model a fotografie ze zkušební konstrukce...
... vyrobená je z náletových dřevin, tedy klacků, jak říká Rajniš, jež vnímá jako "materiál budoucnosti". "Teď dělám z klacků, roste to samo, někde vám i zaplatí za to, když to vytěžíte," řekl před modelem stavby, který v DOXu stojí na terase a jemuž říká Sloní záda. Klacky jsou spojené kovovými spojkami a v jejich křížení použil proti skluzu zbraně, kterým se říká boxer. "Za patnáct let toho bude země plná, český člověk, když je to levné a může si to udělat sám, nebude váhat - aspoň doufám," věří v rozvoj staveb z náletových dřevin.
Martin Rajniš: Kopule Maxov. Dřevěná konstrukce. Realizace: 2013.
Martin Rajniš, Jan Mach, Vojtěch Hybler, Martin Kloda, Václav Horecký, David Kubík: Ateliér na řekou. Dřevěná stavba. Realizace: 2009.
26. 6. 2014 21:34
Tvorbu Huti architektury Martina Rajniše přibližuje výstava v pražském DOXu. Podívejte se na některé realizace autora nové Poštovny na Sněžce.

Fotogalerie - Průřez tvorbou architekta Martina Rajniše a jeho ateliéru se zaměřením na posledních dvanáct let přibližuje výstava, která začala v pražském DOXu.

Rajniš svými projekty upozorňuje na nutnost souznění s přírodou a často je v nich použito jen dřevo. K jeho nejznámějším stavbám patří nová Poštovna na Sněžce.

„Je nutné začít tvořit jinak: místo designu a estetiky se inspirovat hlubokými zákony přírody. Ponořit se do prostředí, do systému, z kterého jsme povstali,“ vysvětluje architekt.

V květnu dostal za svou tvorbu Global Award for Sustainable Architecture, kterou od roku 2006 udílí nezávislá nadace Locus, a vyzdvihuje tak projekty, které spojuje myšlenka dlouhodobé společenské udržitelnosti, ekologie, sociálních vazeb a architektury jako nástroje pro rozvoj společnosti.

"Snažím se dělat to, co je skoro nemožné - aby se to normálním lidem líbilo a aby nad tím zároveň odborníci neohrnovali nos. Aby věci byly jednoduše udělané i pěkné," říká Rajniš.

V 70. letech pracoval v ateliéru SIAL vedeném Karlem Hubáčkem. Spolu s Johnem Eislerem a Miroslavem Masákem postavili pražský obchodní dům Máj na Národní třídě. Je spoluautorem pavilonu dějin dopravy na Expo 1986 ve Vancouveru. Po revoluci vedl se Stanislavem Fialou, Jaroslavem Zimou a Tomášem Prouzou D. A. Studio, jejichž nejrozsáhlejším dílem je stavba nového obchodního centra v Praze na Smíchově.

Od roku 2002 je jeho tvorba odlišná. Věnuje se menším stavbám z přírodních materiálů, jako jsou dřevo, kámen a sklo. Snaží se najít takové cesty, které by s minimem prostředků a s pokorou k již existujícím stavbám i krajině sloužily co nejširší skupině uživatelů a vrátily architektuře její klíčové postavení v civilizaci.

Trump snížil bývalému guvernérovi státu Illinois Blagojevichovi trest za korupci

Americký prezident Donald Trump snížil trest bývalému guvernérovi státu Illinois Rodu Blagojevichovi, kterého soud poslal na 14 let do vězení za politickou korupci. Blagojevich byl odsouzen v roce 2011 jen několik měsíců poté, co vystoupil v Trumpově televizním pořadu, uvedly světové agentury. Trump snížil tresty i několika dalším lidem, nebo jim tresty prominul.

Fotbalisté Teplic měli v zápase s Olomoucí kopat penaltu

Fotbalisté Teplic měli v sobotním zápase 21. kola první ligy s Olomoucí (1:3) kopat penaltu. Podle komise rozhodčích Fotbalové asociace ČR při souboji Václava Jemelky s domácím Jakubem Marešem udělal chybu hlavní sudí Zbyněk Proske ve spolupráci s asistentem Radimem Dreslerem.

Proske v Teplicích ve 22. minutě za stavu 0:1 neodpískal Jemelkovo podražení Mareše na hraně pokutového území. Hosté do konce prvního poločasu přidali další dvě branky a prakticky utkání rozhodli. Podle komise předcházelo chybě špatné postavení rozhodčího, který měl být inkriminované situaci blíž. Na zápase nebyl přítomen videorozhodčí, takže nemohl přehmat sudích na hřišti opravit.

V pondělní dohrávce Jablonec - Příbram (4:0) asistent Jiří Moláček chyboval ve 14. minutě, když nesprávně signalizoval ofsajd domácího Jana Sýkory, jenž postupoval sám na branku. V 72. minutě hlavní rozhodčí Ondřej Berka správně neuznal gól Příbrami kvůli ruce Radka Voltra. Podle komise byla v pořádku i penalta pro Jablonec v nastavení, které předcházel faul Mihaila Cmiljanoviče na Libora Holíka.

Pochváleni byli i sudí za výkon v nedělním vršovickém derby mezi Bohemians 1905 a Slavií (1:0). Hlavní rozhodčí Pavel Rejžek vyhodnotil dobře například situaci v 82. minutě, kdy neodpískal ruku hostujícího gólmana Ondřeje Koláře mimo pokutového území. "Přestože došlo v případě brankáře hostujícího týmu k dotyku ruky s míčem, nejednalo se v tomto případě o porušení pravidel," vysvětlila komise.

V dalším nedělním ligovém duelu Opava - Plzeň (0:3) zase učinil správné rozhodnutí sudí Emanuel Marek, když v 85. minutě domácímu Bojanu Dordičovi udělil žlutou kartu za nafilmovaný pád v šestnáctce.

Chybou podle komise nebyla ani uznaná první branka Karviné v sobotním utkání proti Zlínu (2:0). Při gólové střele Vojtěcha Smrže z 29. minuty několik domácích hráčů stálo v ofsajdu. Asistent Jiří Kříž pak řešil s hlavním rozhodčím Pavlem Fraňkem, zda neovlivňovali brankáře hostů Mateje Rakovana, ale nakonec gól platil. Komise tento verdikt akceptovala i "s přihlédnutím k ne zcela průkazným opakovaným záběrům zmíněné situace".