FOTO Kódy, rozklady, entropie a náhody Andrease Müller-Pohla

Andreas Müller-Pohle, Shing Mun River, Hong Kong, 2014 (Video Still).
Andreas Müller-Pohle, Sojourner II, 1062, 1999.
Andreas Müller-Pohle, Kowloon Bay From Hong Kong Waters, 2009.
Andreas Müller-Pohle, Iron Gate, From The Danube River Project, 2005.
Andreas Müller-Pohle, From Hong Kong Waters, 2009.
Foto: Andreas Müller-Pohle, GHMP
Kultura Kultura
18. 8. 2014 16:56
Berlínský fotograf Andreas Müller-Pohle vystavuje v pražském Domě fotografie. Podívejte se na ukázku jeho tvorby.

Fotogalerie - Podstatu fotografického umění zkoumá už od 70. let berlínský umělec Andreas Müller-Pohle. V pražském Domě fotografie (GHMP) teď ukazuje svou cestu od klasické fotografie po její rozklad, pohyb a informační význam. Modelem mu stála mimika Harryho S. Trumana, rušná křižovatka v Hanoji nebo obraz, který přepočítal do alfanumerického kódu.

Müller-Pohleho zajímá ontologická i reprezentativní podstata fotografie, její technický vývoj a vzájemné působení informací i chaosu v umění. Sám přiznává, že se při tvorbě nechává vést kreativitou, potřebou svobody, ale také vlastní zvědavostí.

V jednom z prvních cyklů třeba pořizoval snímky bez pohledu do hledáčku. Soubor nazval Transformance – přesmyčkou mezi transformováním a performancí vyjadřoval ironickou dekonstrukci „fotografického gesta“.

V jiné sérii pod názvem Cyclograms zase rozřezal na proužky a konfety vyřazené fotografie a následně je vhodil do nádoby s vývojkou a novým fotografickým papírem, čímž je recykloval do nového, tentokrát trojrozměrného, díla.

Při procházení experimentů Müller-Pohleho jsou většinou absolutně nezbytné popisky – divák se bez nich nehne třeba u cyklu Signa. Turistické památky (odkaz na kýč) jsou snímány na polaroid, avšak místo výrobcem předepsané minuty je vyvolání ponecháno až na dobu po návratu zpět domů. Na snímcích tak kolo v Prátru vypadá stejně (nečitelně) jako casino v Monte Carlu nebo Eiffelovka.

Druhé patro Domu fotografie věnoval kurátor Pavel Vančát především multimediálním pracím. Představil tak třeba loňskou dopravní studii, ve které se Müller-Pohle soustředil na schémata pohybu v různých místech světa. Prostřednictvím sekvencí ze silnic v Hanoji a Honkongu chtěl ukázat naší současnou civilizaci jako nepopsatelný Brownův pohyb složený z miliard subjektivních entit.

Andreas Müller-Pohle svou tvorbu propojuje s myšlením filosofa a teoretika médií Viléma Flussera. V jeho vlivu zkoumal především kódování, rozklad a význam informací, které staví do dialektické opozice k entropii a náhodě.

Andreas Müller-Pohle: Koincidence. Výběrová retrospektiva. Galerie hlavního města Prahy. Dům fotografie, Revoluční 5, Praha 1. Kurátor: Pavel Vančát. Trvá do 28. září 2014.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 24 minutami

Závěť britského prince Philipa bude tajná dalších 90 let, rozhodl soud

Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná ještě nejméně 90 let, rozhodl dnes nejvyšší soud. Důvodem je ochrana "důstojnosti a postavení" královny, píše BBC News. Již více než století je v Británii zvykem, že po smrti vysoce postaveného člena královské rodiny jsou soudy požádány, aby zapečetily jejich závěti.

Philip, známý též jako vévoda z Edinburghu, byl s královnou ženatý více než 70 let. Brali se ještě předtím, než usedla na trůn. Vévoda zemřel ve věku 99 let letos v dubnu.

"Míra publicity, kterou by zveřejnění pravděpodobně přilákalo, by byla velmi rozsáhlá a zcela v rozporu s cílem zachovat důstojnost panovníka," uvedl v dnes zveřejněném verdiktu soudce Andrew McFarlane.

Stejným způsobem zapečetěných posledních vůlí členů britské monarchie existuje zhruba 30. Ve správě je má nejdéle sloužící soudce nejvyššího soudu se specializací na rodinné právo, jímž je právě teď Andrew McFarlane, vysvětluje BBC. Nejstarší ze závětí pochází od prince Františka z Tecku, mladšího bratra královny Mary, rozené Marie z Tecku. Nejnovější je závěť královny matky z roku 2002.

Zdroj: ČTK
před 46 minutami

Futsalisté na MS podlehli Brazílii 0:4, s favoritem drželi krok jen poločas

Čeští futsaloví reprezentanti ve druhém utkání na mistrovství světa v Litvě podlehli favorizované Brazílii 0:4. Rekordní pětinásobní šampioni vstřelili všechny branky ve druhém poločase.

Svěřenci trenéra Tomáše Neumanna nenavázali na úvodní vítězství 5:1 nad Panamou, třetí utkání ve skupině D sehrají v neděli proti Vietnamu, který má na kontě také tři body. "Kanárci" jsou po dvou kolech stoprocentní a mají jistý postup.

Čeští hráči v Klajpedě první půli drželi s Brazilci krok, i když gólmana Gerčáka dvakrát zachránila branková konstrukce. Šance si ale vytvořil i Neumannův tým, ty největší zahodili Seidler se Slováčkem.

Jihoameričané už po přestávce potvrdili roli jasného favorita. Mezi 23. a 24. minutou se dvakrát trefil Ferrao, nejlepší futsalista světa za poslední dva roky. Gerčáka poté překonali ještě kapitán Rodrigo a těsně před koncem Marlon. Češi tak s Brazílií prohráli i poosmé v historii.

Do osmifinále turnaje projdou dvě nejlepší mužstva z šesti skupin a čtyři nejlepší celky na třetích místech. Čeští futsalisté na světovém šampionátu startují počtvrté, nejlepším výsledkem Neumannova výběru je osmé místo z roku 2004.

Mistrovství světa ve futsalu v Litvě:

Skupina D:

Brazílie - Česko 4:0 (0:0)

Branky: 23. a 34. Ferrao, 26. Rodrigo, 20. Marlon.

Sestava Česka: Gerčák (Němec) - Záruba, Slováček, Koudelka, D. Drozd - Homola, Vokoun, P. Drozd, Křivánek, Rešetár, Seidler, Holý, Vnuk. Trenér: Neumann.

Panama - Vietnam 2:3 (2:2)

1. Brazílie 2 2 0 0 13:1 6
2. Česko 2 1 0 1 5:5 3
3. Vietnam 2 1 0 1 4:11 3
4. Panama 2 0 0 2 3:8 0

Skupina C:

Šalamounovy ostrovy - Portugalsko 0:7 (0:3), Thajsko - Maroko 1:1 (0:1).

1. Portugalsko 2 2 0 0 11:1 6
2. Maroko 2 1 1 0 7:1 4
3. Thajsko 2 0 1 1 2:5 1
4. Šalamounovy ostrovy 2 0 0 2 0:13 0

 

Zdroj: ČTK
před 52 minutami

Ozonová díra je letos větší než Antarktida, výrazně se zvětšila v posledním týdnu

Ozonová díra nad jižní polokoulí je letos větší než obvykle a rozměry už přesahuje velikost Antarktidy. Uvedla to dnes evropská agentura pro sledování atmosféry Copernicus, podle níž se díra v ochranné vrstvě atmosféry výrazně zvětšila v posledním týdnu.

"Sledujeme poměrně velkou a potenciálně i hlubokou ozonovou díru," sdělil ředitel agentury Vincent-Henri Peuch. Zvětšování ozonové díry podle něj letos začalo běžně, podobně jako loni, kdy se však změnila v jednu z nejdéle trvajících za dobu měření.

Ozonová vrstva chrání Zemi před rakovinotvorným ultrafialovým zářením ze Slunce. Nad Antarktidou se vytváří každoročně. Vědci nicméně doufají, že by mohla díky omezení škodlivých látek v nadcházejících desetiletích zcela zmizet. Situace se zlepšila díky Montrealskému protokolu z roku 1987, jenž prakticky zastavil výrobu látek, které ozonu škodí.

Odborníci tvrdí, že se ozonová vrstva začíná obnovovat, ale zároveň dodávají, že bude zřejmě trvat do 60. let tohoto století, než z atmosféry zmizí škodlivé látky, podotkla agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy