FOTO Jemné odstíny lidské duše ve světě Adrieny Šimotové

FOTO Jemné odstíny lidské duše ve světě Adrieny Šimotové
Adriena Šimotová: To, co je za člověkem III, 1980
Adriena Šimotová: To, co je za člověkem I, 1980
Adriena Šimotová: Bílá noc (Odkryté lože), 1980
Adriena Šimotová: Hlava k listování, 1982
Foto: Aktuálně.cz
19. 5. 2014 21:30
Připomeňte si dílo jedné z nejvýznamnějších českých výtvarnic. Adriena Šimotová zemřela ve věku 87 let.

Fotogalerie - Adriena Šimotová zemřela v pondělí ráno. V rámci české umělecké scény se stala bezmála legendou. Přispělo k tomu jednak její pohnuté curriculum vitae (smrt manžela, mimochodem též skvělého výtvarníka Jiřího Johna, smrt syna), jednak skutečnost, že je jednou z posledních představitelek nesmírně silné generace českých výtvarníků začínajících tvořit v 50. a 60. letech.

V uplynulých letech se dočkala hned několika rozsáhlých retrospektiv: v roce 2001 v pražském Veletržním paláci, o pět let později v olomouckém Muzeu umění, v roce 2009 v Galerii hlavního města Prahy a před třemi roky v Galerii Rudolfinum a současně v Muzeu Kampa.

Připomeňte si tvorbu Adrieny Šimotové v obrazech ze sbírky GHMP a z expozice v Galerii Rudolfinum.

 

Právě se děje

před 32 minutami

EU chystá pravidla pro odstraňování dezinformací, týkají se i politické reklamy

Evropská unie bude účinněji postihovat záměrné šíření dezinformací, které může ohrožovat fungování evropské demokracie. Evropská komise proto mimo jiné chystá závazná pravidla pro internetové platformy, které budou muset odstraňovat manipulativní příspěvky. Povinné bude rovněž označování politické reklamy či zveřejňování jejích zadavatelů. Počítá s tím akční plán pro demokracii, který ve čtvrtek představila místopředsedkyně komise Věra Jourová.

Současná covidová pandemie podle Bruselu odhalila zranitelnost EU v digitálním prostoru, kde se šíří množství dezinformací spojených s nemocí či vakcínami. Podle unijní diplomacie zároveň mnoho manipulativních příspěvků často vytvořených v Rusku či v Číně usiluje o ovlivnění voleb v evropských zemích či o nabourávání demokracie.

Komise proto chystá řadu závazných návrhů a doporučení v rámci zveřejněného plánu, který se věnuje třem oblastem: boji s dezinformacemi, ochraně transparentnosti voleb a podpoře nezávislých médií.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Švédsko uzavře vyšetřování ženy, která měla desítky let věznit syna. Nejsou důkazy

Švédská prokuratura uzavře vyšetřování, které tento týden zahájila kvůli podezření, že sedmdesátiletá Švédka ve svém bytě téměř tři desítky let věznila vlastního syna. Podle prokuratury se nenašly žádné důkazy, že by muž byl v bytě proti své vůli nebo že by ho matka týrala, napsala ve čtvrtek agentura Reuters.

Kauza vzbudila ve švédských médiích velký rozruch - informovala o tom, že 41letého muže objevila v bytě nedaleko Stockholmu v zuboženém stavu jeho příbuzná. Nemocnice pak o případu uvědomila policii a ta mužovu matku zadržela.

Švédka všechna obvinění odmítla a byla ve středu propuštěna. Prokurátorka Emma Olssonová nyní oznámila, že proti ženě nebude zahájeno trestní stíhání. "Z našeho ohledání bytu nevyplynuly žádné důkazy svědčící o tom, že by tam muž byl držen proti své vůli," řekla prokurátorka. Podle ní se nezjistilo, že by v bytě byly nějaké uzamykatelné prostory ani vybavení, které by umožnilo někoho znehybnit či spoutat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy