FOTO Jan Ságl zkoumá svobodu. Zná deset stran jedné mince

Foto: Leica Gallery
juk
10. 11. 2014 13:04
Leica Gallery vystavuje fotografie Jana Ságla, kterého zajímá víc než křiklavá očividnost zajímá skryté dění „dole“. Podívejte se na ukázky z jeho tvorby.

Fotogalerie - Pražská Leica Gallery představuje tvorbu dvaasedmdesátiletého fotografa Jana Ságla, jehož víc než křiklavá očividnost zajímá skryté dění „dole“. Ve svých cyklech unikátně zdokumentoval zastrčené obrazy socialistického Československa i nepoznanou barevnost Západu.

Řekne-li se sametová revoluce, většina lidí si vybaví obraz zaplněných ulic nebo osobnosti řečnící z balkonu. Jan Ságl viděl revoluci skrze stůl pokrytý chleby pro protestující a trikoloru namalovanou na sádře. Všímal si skrytých významů, stačilo mu využívat náznaků. Přesto jeho fotografie charakterizuje právě výmluvnost.

Takto „mlčky“ zobrazil například zlo komunistického režimu. V cyklu Domovní prohlídka nafotil vlastní nearanžovaný byt s rozestlanými peřinami i toaletou jako částmi osobního domova, o který lze vmžiku přijít. Sám poznal nečekanou „návštěvu“ i projevy nesvobody na vlastní kůži.

„V roce 1958 jsem vystavil v cukrárně Humpolci čtyři fotky. Vydržely jen čtyři hodiny… Na fotografiích dnes vlastně není nic zvláštního, komunistům ale vadila jakákoliv jinakost,“ vzpomíná Ságl.

Souputnictví s tehdejším režimem bylo pro Ságlův přístup k fotografii určující. Od konce 60. let například spolupracoval na výtvarném ztvárnění koncertů Plastic People of the Universe a dokumentoval i provokativní akční tvorbu a land-art své ženy Zorky, sestry Ivana Jirouse. „Více než o díle je tedy moje výstava o postojích,“ vysvětluje.

Mimo dokumentace života v socialismu se Jan Ságl věnoval i zachycení krajiny, v níž ho zajímají především stopy lidské činnosti. Když pak v 80. letech vycestoval na Západ, doplnil svou biografii o cykly z Francie. Fotografoval třeba expozice v Centre Pompidou, které v Leice symbolicky vystavuje prostřednictvím diapozitivů – z původního záměru vydat ze snímků knihu totiž sešlo.

Přehlídka deseti cyklů z průběhu kariéry dostala název Deset stran jedné mince. Pojmenování značí linii znatelnou v celém Ságlově díle – svobodu a její aspekty.

„Jak dlouhou cestu musel Jan Ságl ujít, dokládá cyklus fotografií pořízených při jedné z jeho dnes už četných cest po Evropě,“ říká kurátorka Lenka Bučilová. „S naprostou svobodou a lehkostí zachycoval okolí své cesty z Maillolova muzea v Banyuls-sur-Mer jako sebevědomý občan svobodného státu a jako člověk, který už nepotřebuje sobě ani ostatním nic dokazovat.“

Jan Ságl: Deset stran jedné mince. Leica Gallery Prague, Školská 28, Praha 1. Kurátorka: Lenka Bučilová. Trvá do 18. ledna 2015.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Pravomoci prezidenta se zřejmě nezmění. "nemáme mandát je měnit," tvrdí poslanci

Pravomoci prezidenta republiky pravděpodobně Parlament v současném složení nezmění. Proti se na středečním jednání ústavních komisí sněmovny a Senátu postavili zástupci ANO a SPD, které svými hlasy mohou ústavní změny ve Sněmovně zablokovat. Většinu možných úprav kompetencí hlavy státu odmítla i KSČM.

"Nemáme mandát k otevření této otázky," uvedla za ANO její poslankyně Helena Válková. Debatu komisí o možných změnách ústavních pravomocí prezidenta před svým předčasným odchodem označila za "zajímavou akademickou diskusi, které se ráda zúčastní, až bude mít čas". "Nevnímáme to jako zásadní nebo akutní problém," dodal poslanec ANO Milan Feranec.

Změnu prezidentských pravomocí odmítl také předseda SPD Tomio Okamura, který s ohledem na nemožnost je prosadit jednání komisí také předčasně opustil.

Předseda KSČM Vojtěch Filip byl ochoten podpořit odvolání přímo voleného prezidenta v referendu. Ochoten byl i k tomu, aby Sněmovna schvalovala kandidáty na ministry před jejich jmenováním tak, jako to činí Evropský parlament u adeptů na eurokomisaře. Bylo by to přijatelné i pro předsedkyni sněmovní komise Kateřinu Valachovou (ČSSD).

před 11 minutami

Djokovič pomohl Srbsku k vítěznému vstupu do Davisova poháru

Druhý hráč světového žebříčku Novak Djokovič vstoupil do finálového turnaje Davisova poháru hladkou výhrou nad Jošihitem Nišiokou. Po nevydařeném vystoupení na Turnaji mistrů zvítězil ve druhé dvouhře 6:1, 6:2 a zpečetil vítězství Srbů nad Japonskem, které po druhé porážce přišlo o šanci postoupit ze skupiny. Srbsko se o první místo utká ve čtvrtek s Francií.

Vítězný návrat do týmové soutěže oslavil Andy Murray a v úvodním utkání Velké Británie v Madridu udolal Tallona Griekspoora z Nizozemska 6:7, 6:4, 7:6. Trojnásobný grandslamový šampion, jenž v Davis Cupu naposledy nastoupil v roce 2016, se proti 179. hráči světového žebříčku dlouho trápil, koncovku ale zvládl a potvrdil, že je po lednové operaci kyčle naplno zpět.

O druhý bod marně bojoval Daniel Evans, který nakonec Robinu Haasemu podlehl 6:3, 6:7, 4:6. Duel rozhodne závěrečná čtyřhra.

První výhru ve skupině slaví Německo, jehož hráči v obou úvodních dvouhrách porazili soupeře z Argentiny. Druhý duel sehrají ve čtvrtek proti Chile.

před 20 minutami

Penceův úřad popřel tvrzení velvyslance Sondlanda o Ukrajině

Americký republikánský viceprezident Mike Pence nikdy nehovořil s velvyslancem Spojených států v Evropské unii Gordonem Sondlandem o propojení vojenské pomoci Ukrajině s požadavkem, aby Ukrajina otevřela vyšetřování dřívějšího viceprezidenta za Demokratickou stranu Joea Bidena. V prohlášení, které popírá dnešní Sondlandovo tvrzení v Kongresu, to uvedl šéf Penceovy kanceláře Marc Short.

Sondland ve středu předstoupil před výbor Sněmovny reprezentantů pro kontrolu tajných služeb. Řekl mimo jiné, že prezident Donald Trump naléhal na Ukrajinu, aby zahájila vyšetřování jeho politického soka Bidena a že každý ve vedení americké administrativy včetně Pence o této politice věděl.

Ač podle televize CNN Sondlandova výpověď Bílý dům a republikány zcela jistě nepotěšila, demokratům očekávané důkazy rovněž nepřinesla. Sondland totiž opakovaně popřel, že by mu Trump přímo řekl, že by americká vojenská pomoc byla podmíněna tím, že Ukrajina oznámí vyšetřování Joea Bidena.

Zdroj: ČTK
Další zprávy