FOTO Jan Kubíček a jeho výpovědi o zákonech a systémech

FOTO Jan Kubíček a jeho výpovědi o zákonech a systémech
Forma a akce, rodělené kruhy a půlkruhy, 1982-88, 110,5 x 110,5 cm, akryl.
Forma a akce, rodělené kruhy a půlkruhy, 1982-88, 110,5 x 110,5 cm, akryl.
1987, 160 x 80, akryl, plátno, Detlev Clausen Německo.
Rozdělené kruhy a půlkruhy, 1987-1990, 110 x 110 cm.
Foto: GHMP
Julie Kochová
24. 4. 2014 12:31
Jan Kubíček byl důležitým představitelem české moderny. Tři čtvrtě roku od jeho úmrtí mu teď Galerie hlavního města Prahy otevřela retrospektivní výstavu.

Fotogalerie - Racionální, geometrický základ a originální práce s ním – tak tvořil malíř Jan Kubíček. Umělec věrný výtvarnému konstruktivismu patří k důležitým představitelům české moderny. Tři čtvrtě roku od jeho úmrtí mu teď Galerie hlavního města Prahy otevřela retrospektivní výstavu.

Vnější svět vnímal Kubíček jen jako kulisu a místo k fyzickému bytí. V umění pak pro život hledal další dimenze: „Uprostřed tohoto vizuálního světa se mi vždy objevuje ten druhý, kde myšlenka, její pohyb, rozvíjení a řád mne neustále nutí ke krystalizování všeho do tvaru sdělitelné formy – srozumitelné výpovědi o zákonech a systémech,“ definoval si sám.

Pevná pravidla tvorby

Pevnými pravidly a jasnou strukturou se řídil po celou dobu své tvorby. V raném díle vycházel z estetického vývoje padesátých let, pracoval s monotiskem, fotografií a několika druhy koláží včetně prostorových. Na obrazy s dřevěným podkladem umisťoval v pravidelných liniích formičky na cukroví, hračky, plechový kanystr a další předměty, jejichž odlišnost následně sjednotil barvou.

Kubíčkova počáteční tvorba naznačovala pozdější výrazné konstruktivní směřování. Malby akrylem na plátně od čtvrtiny 60. let svou barevnou škálou netvořily vlastní umělcovu konstruktivní teorii, zřetelně už ale vyzývaly k chápání barvy jako konkrétního prvku celé kompozice.

Vrcholu své umělecké cesty dosáhl Kubíček v 80. a 90. letech. V sérii obrazů využíval kruh a možnosti jeho dělení, vytvářel konkrétní systémy a skládal vedle sebe jejich další dimenze zprostředkované užitím odlišné dislokace nebo negativu. Snahu konkretizovat kopíruje například jeho diptych s kontrasty – obraz černobílých kružnic doplnil plnými barevnými kruhy, a to devět let po vzniku prvního obrazu.

Na vrcholu s kruhem

Uspořádání výstavy v Městské knihovně na Mariánském náměstí nekopíruje chronologii, naopak hned v úvodu ukazuje zralá díla využívající barvy. Do dalších místností pak kurátoři Hans-Peter Riese a Pavel Kappel za sebou umístili předcházející malby, dále tisky a koláže, hry s rozfázováním linií a vrcholná díla s dělenými kruhy. Průběžně obrazy na stěnách doplňují prostorové objekty vprostřed místností.

Kubíček k jejich realizaci používal především plexisklo, tvořil ale i s novodurem a kovem. V jednom ze svých plechových objektů například zpracoval písmeno L, které se svým tvarem tvořeným dvěma obdélníky nejlépe hodilo pro formální experimenty. Pomocí kovových tyčí, ale i linií na papíře pak zkoušel možnosti diagonály.

Rozsah Kubíčkova díla zcela nepostihuje ani retrospektivní výstava – umělec se dále věnoval ilustracím nebo návrhům obalů užitkových předmětů. Za svého života také na objednávku zpracoval třeba dlaždičky do bazénu, které si přál švýcarský zákazník podle předlohy jednoho z Kubíčkova černobílých čtvercových obrazů.

Jan Kubíček je dalším v řadě umělců okolo tvůrčí skupiny Křižovatka, kteří během posledního roku otevřeli v Praze rozsáhlou výstavu. Ze skupiny vzniklé na podzim 1963 jako protipól „romantického sentimentu a přemíry subjektivity“ nedávno vystavovali i Jiří Kolář, Karel Malich a Hugo Demartini.

Přestože kvůli politické situaci v Československu nemohl Kubíček prohlubovat navázané kontakty se západními umělci, jeho tvorba byla pozoruhodně souběžná s tendencemi mezinárodní scény. Stejně jako další představitelé konstruktivně-konkrétního umění je nicméně Kubíček dodnes populárnější ve Švýcarsku, Nizozemsku a především v Německu.

Jan Kubíček: Retrospektiva. Do 10. srpna 2014. GHMP - Galerie hlavního města Prahy, Městská knihovna, 2. patro, Mariánské náměstí 1, Praha 1. Kurátoři: Hans-Peter Riese, Pavel Kappel.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Italský Senát těsně vyslovil důvěru vládě premiéra Conteho, který přestál i pondělní hlasování Poslanecké sněmovny

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Tucet členů národních gard USA bylo postaveno mimo službu

Tucet příslušníků amerických národních gard, kteří měli ve středu posílit bezpečnost inaugurace zvoleného prezidenta Joea Bidena, bylo postaveno mimo službu. Stalo se tak po prověrkách, které mimo jiné zkoumaly možné vazby na krajně pravicový extremismus. Podle Reuters to řekli představitelé Pentagonu.

Mluvčí Pentagonu uvedl, že se prověrky nezabývaly jen možnými vazbami na extremistické skupiny.

Jeden příslušník gard byl postaven mimo službu kvůli znepokojivým textovým zprávám, zatímco jiný byl nahlášen úřadům telefonicky. Reuters to sdělil generál v čele úřadu národní gardy Daniel Hokanson.

Do Washingtonu míří na inauguraci, která se uskuteční ve středu, asi dvaapůlkrát více členů národní gardy než v minulých letech. Federální úřad pro vyšetřování (FBI) přitom posuzoval jejich profil ještě nad rámec obvyklých prověrek, jimiž prochází standardně všichni členové ozbrojených sil USA. Zjišťoval mimo jiné, zda některý z nich v minulosti nečelil obviněním v případu spojeném s terorismem. Dříve dnes ministr obrany Christopher Miller řekl, že americké úřady nemají informace o tom, že by při inauguraci "hrozila hrozba zevnitř".

před 5 hodinami

Basketbalistky USK schytaly v Eurolize debakl

Basketbalistky ZVVZ USK Praha podlehly v domácí "bublině" v hale na Královce v utkání 4. kola Evropské ligy Fenerbahce Istanbul vysoko 70:99 a nedokázaly soupeři oplatit porážku 70:77 z prosincového turnaje v Turecku. O udržení naděje na postup do březnového čtvrtfinále bude hrát tým trenérky Natálie Hejkové ve čtvrtek od 19:00 proti Lyonu, který má stejně jako Fenerbahce o bod více než Pražanky.

V celku vítěze tři hráčky předvedly dvacetibodový střelecký výkon - Kayla McBrideová (26), Alina Jagupová (23) a Cecilia Zandalasiniová (20). Z domácího týmu se nejvíce dařilo Kateřině Elhotové s 19 body.

Pražanky se musely obejít bez americké opory Alyssy Thomasové a držely s tureckým celkem krok jen do osmé minuty, kdy byl stav ještě 13:18. Pak ale Fenerbahce uhrálo osmibodovou šňůru a naděje domácího výběru se postupně začaly rozplývat.

Problémy jim dělaly hlavně McBrideová s Jagupovovou a do poločasové přestávky šly suverénky české basketbalové scény s mankem 27:59. Na začátku třetí čtvrtiny prohrávaly i nejvyšším rozdílem v utkání o 33 bodů. Slabou náplastí mohlo být pro USK, že třetí i čtvrtou čtvrtinu těsně vyhrál a také se těsně ubránil stovce inkasovaných bodů.

Evropská liga basketbalistek - 4. kolo:

Skupina B (Praha - hala Královka):

USK Praha - Fenerbahce Istanbul 70:99, Gdyně - Lyon 76:79

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Nymburk prošel do osmifinále LM z druhého místa

Basketbalisté Nymburka podlehli v závěrečném 6. kole základní skupiny B tureckému celku Tofas Bursa 97:103 a postoupili do osmifinálové fáze Ligy mistrů ze druhého místa. Soupeř pořadí v tabulce ovládl, francouzský Dijon i přes výhru na Kypru nad Keravnosem klesl při shodném zisku 10 bodů vinou nejhoršího skóre ze vzájemných zápasů na nepostupovou třetí příčku v minitabulce tří týmů.

Soupeře pro osmifinálovou skupinu se tým trenéra Orena Amiela dozví při losování 2. února. Další sérii zápasů začne šestnáctinásobný český šampion přesně o měsíc později.

Úvod utkání patřil Omaru Prewittovi, který se rozehrál dvěma trojkami, za čtyři minuty měl na kontě 12 bodů a zařídil vedení 15:8. Nymburk v první čtvrtině vedl i o deset bodů, ale Tofas bojující o klíčovou výhru se ve druhé části přiblížil i na dva.

Domácí už ale soupeře do vedení v první polovině utkání nepustili. Na rozdíl od něj hráli s jistotou, že jim při shodě okolností vezme postup jen porážka téměř o 60 bodů. Nymburk dokonce ke konci druhé čtvrtiny podruhé v utkání unikl i do desetibodového náskoku.

Touha Tofasu po play off ale vyústila ve třetí desetiminutovce v obrat. Týmy se pak přetahovaly o nejtěsnější vedení. Domácí šli ještě do vedení 87:82, ale soupeř odpověděl sedmibodovou šňůrou a vybojoval vítězství. Zařídil ho 27 body Tomislav Zubčič. Domácím nestačilo Prewittových 24 bodů.

Basketbalová Liga mistrů - 6. kolo:

Skupina B:

ERA Nymburk - Tofas Bursa 97:103 (30:26, 57:52, 78:79)

Nejvíce bodů: Prewitt 24, Hruban 17, Dalton 15 - Zubčič 27, Akoon-Purcell 23, Christon 19. Fauly: 21:30. Trestné hody: 41/31 - 28/19. Trojky: 14:10. Doskoky: 38:33.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Kandidát na ministra zahraničí USA Blinken: Čína je největší diplomatickou výzvou Spojených států

Čína je bezpochyby největší diplomatickou výzvou pro USA ze všech světových zemí. Na slyšení v Senátu to dnes řekl kandidát na ministra zahraničí v nastupující administrativě Joea Bidena Antony Blinken. Naléhavou zodpovědností USA je podle něj zabránit Íránu v nabytí jaderných zbraní, k návratu Spojených států k jaderné dohodě s Teheránem z roku 2015 však podle něj v blízké budoucnosti nedojde.

Dosluhující prezident Donald Trump podle Blinkena učinil správně, když zaujal tvrdý postoj vůči Číně, protože ta pod vedením prezidenta Si Ťin-pchinga začala dávat jasně najevo svou asertivitu a snahu stát se vůdčí světovou velmocí. Kandidát na funkci šéfa diplomacie však vyjádřil nesouhlas s Trumpovou strategií.

"Musíme čelit Číně z pozice síly, ne slabosti," řekl Blinken, což podle něj znamená "spolupracovat se spojenci, a ne je pomlouvat, podílet se na chodu mezinárodních institucí a vést je, namísto toho, abychom z nich ustupovali". Kandidát na ministra zahraničí rovněž prohlásil, že podle jeho názoru existuje základ pro vybudování takového postoje vůči Číně, s nímž budou souhlasit zástupci obou hlavních politických stran.

USA jsou podle něj připraveny vrátit se k jaderné dohodě světových mocností a Íránu o omezení íránského jaderného programu (JCPOA), od které Trump odstoupil. Podmínkou je však to, aby Teherán začal znovu respektovat závazky, které mu dohoda ukládá. "Od toho jsme ještě daleko," poznamenal.

Zdroj: ČTK
Další zprávy