FOTO Jan Kubíček a jeho výpovědi o zákonech a systémech

FOTO Jan Kubíček a jeho výpovědi o zákonech a systémech
Forma a akce, rodělené kruhy a půlkruhy, 1982-88, 110,5 x 110,5 cm, akryl.
Forma a akce, rodělené kruhy a půlkruhy, 1982-88, 110,5 x 110,5 cm, akryl.
1987, 160 x 80, akryl, plátno, Detlev Clausen Německo.
Rozdělené kruhy a půlkruhy, 1987-1990, 110 x 110 cm.
Foto: GHMP
Julie Kochová
24. 4. 2014 12:31
Jan Kubíček byl důležitým představitelem české moderny. Tři čtvrtě roku od jeho úmrtí mu teď Galerie hlavního města Prahy otevřela retrospektivní výstavu.

Fotogalerie - Racionální, geometrický základ a originální práce s ním – tak tvořil malíř Jan Kubíček. Umělec věrný výtvarnému konstruktivismu patří k důležitým představitelům české moderny. Tři čtvrtě roku od jeho úmrtí mu teď Galerie hlavního města Prahy otevřela retrospektivní výstavu.

Vnější svět vnímal Kubíček jen jako kulisu a místo k fyzickému bytí. V umění pak pro život hledal další dimenze: „Uprostřed tohoto vizuálního světa se mi vždy objevuje ten druhý, kde myšlenka, její pohyb, rozvíjení a řád mne neustále nutí ke krystalizování všeho do tvaru sdělitelné formy – srozumitelné výpovědi o zákonech a systémech,“ definoval si sám.

Pevná pravidla tvorby

Pevnými pravidly a jasnou strukturou se řídil po celou dobu své tvorby. V raném díle vycházel z estetického vývoje padesátých let, pracoval s monotiskem, fotografií a několika druhy koláží včetně prostorových. Na obrazy s dřevěným podkladem umisťoval v pravidelných liniích formičky na cukroví, hračky, plechový kanystr a další předměty, jejichž odlišnost následně sjednotil barvou.

Kubíčkova počáteční tvorba naznačovala pozdější výrazné konstruktivní směřování. Malby akrylem na plátně od čtvrtiny 60. let svou barevnou škálou netvořily vlastní umělcovu konstruktivní teorii, zřetelně už ale vyzývaly k chápání barvy jako konkrétního prvku celé kompozice.

Vrcholu své umělecké cesty dosáhl Kubíček v 80. a 90. letech. V sérii obrazů využíval kruh a možnosti jeho dělení, vytvářel konkrétní systémy a skládal vedle sebe jejich další dimenze zprostředkované užitím odlišné dislokace nebo negativu. Snahu konkretizovat kopíruje například jeho diptych s kontrasty – obraz černobílých kružnic doplnil plnými barevnými kruhy, a to devět let po vzniku prvního obrazu.

Na vrcholu s kruhem

Uspořádání výstavy v Městské knihovně na Mariánském náměstí nekopíruje chronologii, naopak hned v úvodu ukazuje zralá díla využívající barvy. Do dalších místností pak kurátoři Hans-Peter Riese a Pavel Kappel za sebou umístili předcházející malby, dále tisky a koláže, hry s rozfázováním linií a vrcholná díla s dělenými kruhy. Průběžně obrazy na stěnách doplňují prostorové objekty vprostřed místností.

Kubíček k jejich realizaci používal především plexisklo, tvořil ale i s novodurem a kovem. V jednom ze svých plechových objektů například zpracoval písmeno L, které se svým tvarem tvořeným dvěma obdélníky nejlépe hodilo pro formální experimenty. Pomocí kovových tyčí, ale i linií na papíře pak zkoušel možnosti diagonály.

Rozsah Kubíčkova díla zcela nepostihuje ani retrospektivní výstava – umělec se dále věnoval ilustracím nebo návrhům obalů užitkových předmětů. Za svého života také na objednávku zpracoval třeba dlaždičky do bazénu, které si přál švýcarský zákazník podle předlohy jednoho z Kubíčkova černobílých čtvercových obrazů.

Jan Kubíček je dalším v řadě umělců okolo tvůrčí skupiny Křižovatka, kteří během posledního roku otevřeli v Praze rozsáhlou výstavu. Ze skupiny vzniklé na podzim 1963 jako protipól „romantického sentimentu a přemíry subjektivity“ nedávno vystavovali i Jiří Kolář, Karel Malich a Hugo Demartini.

Přestože kvůli politické situaci v Československu nemohl Kubíček prohlubovat navázané kontakty se západními umělci, jeho tvorba byla pozoruhodně souběžná s tendencemi mezinárodní scény. Stejně jako další představitelé konstruktivně-konkrétního umění je nicméně Kubíček dodnes populárnější ve Švýcarsku, Nizozemsku a především v Německu.

Jan Kubíček: Retrospektiva. Do 10. srpna 2014. GHMP - Galerie hlavního města Prahy, Městská knihovna, 2. patro, Mariánské náměstí 1, Praha 1. Kurátoři: Hans-Peter Riese, Pavel Kappel.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Zahraniční dluh ČR stoupl ke konci března o 6,7 miliardy korun

Zahraniční dluh České republiky se v prvním čtvrtletí zvýšil o 6,7 miliardy korun a ke konci března činil 4,308 bilionu Kč. To představovalo 76 procent hrubého domácího produktu (HDP). Meziročně byl dluh nižší o 167,7 miliardy Kč. Vyplývá to z předběžných údajů, které v pondělí zveřejnila Česká národní banka (ČNB). Ve struktuře zahraničního dluhu v prvním čtvrtletí byl podle ní určující růst zadluženosti vládního a podnikového sektoru.

Zdroj: ČTK
před 14 minutami

Olympiáda v Tokiu bude s fanoušky, do hledišť může až 10 000 Japonců

Olympijské hry v Tokiu budou s domácími fanoušky. Stadiony a haly se budou moci zaplnit na padesát procent kapacity, přičemž maximem bude návštěva 10.000 lidí. Dnes to oznámili pořadatelé olympiády, která začne 23. července.

Při největší sportovní akci budou po dohodě organizátorů s Mezinárodním olympijským výborem (MOV) stejná pravidla, jaká v Japonsku platí ode dneška po skončení nouzového stavu kvůli další vlně koronaviru. Na rozdíl například od Česka mohli i v nouzovém stavu na sportovní akce fanoušci, ale kapacita mohla být zaplněna z poloviny a strop byl na pěti tisících lidech. Nyní se maximální počet zvýšil na deset tisíc fanoušků.

Sportovci se tak nemusejí obávat prázdných stadionů, které při vyšších počtech nově nakažených v Japonsku hrozily. Kvůli pokračující pandemii, která si loni vynutila odložení OH, nesmějí na hry fanoušci ze zahraničí.

před 35 minutami

Dálnice uzavřená kvůli popraskané vozovce způsobuje na Olomoucku dopravní komplikace

Velké dopravní komplikace způsobuje od pondělního rána na Olomoucku a Přerovsku uzavřená dálnice D35 mezi Přáslavicemi a Velkým Újezdem, kde se v sobotu kvůli vysoké teplotě zvlnila vozovka. Před objízdnou trasou vedoucí po nedaleké silnici se tvoří několikakilometrové kolony. Doprava kolabuje také v Přerově, přes který se v pondělí zřejmě hodně řidičů kvůli uzavřené dálnici rozhodlo jet, aby se vyhnuli kolonám u Přáslavic a Velkého Újezdu. Oprava poškozené vozovky D35 začala dnes, úsek mezi Přáslavicemi a Velkým Újezdem by měl být zprovozněn ve čtvrtek.

Nejhorší je dopravní situace u Velkého Újezdu, kde se před odbočkou na objízdnou trasu podle informací Ředitelství silnic a dálnic vytvořila ve směru od Ostravy zhruba tříkilometrová kolona. Řidiči musí počítat se zhruba čtyřicetiminutovým zdržením. Ve směru od Olomouce je u Přáslavic také přibližně tříkilometrová kolona, auta pomalu popojíždějí směrem k objížďce.

Oprava dálnice D35 výrazně zkomplikovala dopravní situaci také na sousedním Přerovsku. Automobily ráno zahltily Přerov, kde se tvoří dlouhé kolony vozidel. Místní jsou na dopravní komplikace kvůli chybějící dálnici D1 zvyklí, dnešní dopravní situace se ale podle komentářů na sociálních sítích zcela vymyká obvyklému stavu.

Na zastávkách MHD v Přerově od rána postávají hloučky lidí, jelikož autobusové spoje mají podle hlášení dispečera kvůli kolonám v ulicích města až 60 minut zpoždění. V dlouhých kolonách stáli lidé také na hlavním silničním tahu ve směru z Olomouce do Přerova, a to již od Krčmaně. "Zoufalí řidiči se snažili hledat objízdné trasy přes okolní obce, aby se dostali ze sevření pomalu jedoucí kolony," řekla řidička, která ráno cestovala z Přerova do Olomouce.

Vozovka na dálnici D35 mezi Přáslavicemi a Velkým Újezdem ve směru na Ostravu praskla v sobotu odpoledne, příčinou zřejmě byly vysoké teploty.

Další zprávy