FOTO Ostrý řez ostrovem připomene oběti vraha Breivika

Foto: Jonas Dahlberg Studio
7. 3. 2014 13:09
Autorem landartového projektu v Oslu a na ostrově Utøya je Jonas Dahlberg. Hotový bude 22. července 2015.

Fotogalerie - Řádění maniakálního vraha Anderse Behringa Breivika z 22. července 2011 připomenou tři land artové památníky od švédského umělce Jonase Dahlberga.

Ten navrhl na norském ostrově Utøya čistý, tři a půl metru široký řez poloostrovem Sørbråten. Sedmasedmdesát obětí šíleného vraha připomenou i dvě další části projektu v Oslu.

Dahlberg mluví o svém díle jako o vizualizované "jizvě v paměti", obrazném traumatu, které rozdělí zemi na dvě poloviny, obrazu ztráty, něčeho trvale odňatého krajině, stejně jako zmizeli lidé, které zavraždil Breivik.

Všechna jména zavražděných budou vyryta do kamene, na který diváci jasně uvidí, ale nebudou se k nim moci přiblížit přes trhlinu, k níž před tím dojdou po stezce lesem.

Materiál vytěžený v trhlině bude využit ve druhé části památníku ve vládní čtvrti v Oslu. Bude to až tisíc krychlových metrů kamene, stromy i rostliny. Z nich Dahlberg navrhl udělat stezku, na níž se lidé budou zamýšlet nad plynutím času i pamětí. Propojení mezi Utøyou a Oslem dotvoří amfiteátr v hlavním městě.

"Je to nejdůležitější věc, na které jsem kdy pracoval," říká Dahlberg, který jednomyslně vyhrál výběrové řízení, do nějž se přihlásilo tři sta návrhů, jedním z autorů byl i vítěz Turnerovy ceny Jeremy Deller.

Památník bude hotový 22. července 2015, bude stát 27 milionů norských korun 90 milionů českých korun).

Breivik byl loni za masakr, který spáchal v roce 2011 v centru Osla a na ostrově Utøya, poslán na 21 let do vězení.

Trest, který může být prodlužován, si odpykává ve věznici Ila s přísnou ostrahou na předměstí Osla.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Praha mění pravidla pro pouliční umění v centru, zakáže obří pandy či bublifuky

V centru Prahy už nebudou moci vystupovat lidé v obřích kostýmech pand a dalších zvířat. Zakázané bude také dělání bublin, které znečišťuje chodníky. Změnu vyhlášky o pouličním umění, tzv. buskingu, schválili zastupitelé. Vyhláška také rozšiřuje místa se zákazem pouličního umění na celé Staroměstské náměstí a další místa.

před 6 hodinami

Ve velké části Prahy se zvýší daň z nemovitosti

Ve velké části Prahy se zvýší daň z obytných nemovitostí, v případě komerčních nemovitostí se zdvojnásobí na celém území metropole. Vyplývá to z úpravy vyhlášky pro výpočet daně, kterou schválili pražští zastupitelé. Městské části si mohly určit, zda daň u rezidenčních domů zvýší - z těch velkých tak učinily Praha 1, 3, 7, 8, 10, 11 a 12. 

Další zprávy