Obrazem: Číňané se pokusili zrušit disidentovu výstavu. Také mi volali, řekl Lipavský

Obrazem: Číňané se pokusili zrušit disidentovu výstavu. Také mi volali, řekl Lipavský
V pražském Doxu začala výstava čínského umělce Badiucaa (na snímku). Světově respektovaný disident žije nuceně v australském exilu, coby kritik totalitní Číny je komunistickému režimu silně proti chuti.
I proto den před vernisáží zavolalo čínské velvyslanectví v Česku programové ředitelce Doxu Michaele Šilpochové (na snímku) a pokusilo se jí uspořádání výstavy rozmluvit. Žena, která se identifikovala jako Hong a telefonovala z čísla kulturního oddělení čínské ambasády, tvrdila, že akce poškodí česko-čínské vztahy a "ublíží citům čínského lidu", popsalo Aktuálně.cz. Šilpochová to zopakovala i na vernisáži.
"Šanghaj potřebuje svobodu. Šanghaj nám ukazuje, že bez svobody se ani nenajíte. Nezáleží, jak jste technologicky vyspělí či jakého jste dosáhli pokroku, jaké máte bohatství. Bez svobody váš majetek neznamená nic a nemůžete se skutečně ani najíst," prohlásil.
"Zástupci čínského velvyslanectví se nám pokusili vysvětlit, proč bychom tuto výstavu neměli organizovat. Dox je nezávislá, soukromá instituce. Vždy budeme dělat to, co považujeme za správné, a nikdo nebude ovlivňovat, co se v Doxu děje," deklarovala Šilpochová.
Foto: Jakub Plíhal
Jakub Plíhal Jakub Plíhal
13. 5. 2022 13:18
V pražském Doxu začala výstava, která je Číně tak silně proti chuti, že ji chtěla zakázat. Jde o díla respektovaného čínského disidenta Badiucaa, který nuceně žije v australském exilu. "Výhrůžky smrtí mi chodí pořád," řekl před časem pro Aktuálně.cz. Čtvrteční vernisáž navštívil a podpořil i ministr zahraničí Jan Lipavský z České pirátské strany.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 10 minutami

Třinec narazí v Lize mistrů na Skellefteu, Davos a Belfast

Extraligový šampion Třinec se v příštím ročníku hokejové Ligy mistrů utká v základní skupině H se švédským klubem Skelleftea AIK, švýcarským Davosem a britským Belfastem. Vicemistr Sparty narazí ve skupině A na další švédský celek Lulea HF, finský Jukurit Mikkeli a dánský Aalborg. Cesta do Švédska čeká také vítěze základní části extraligy Hradec Králové, který narazí ve skupině G na Frölundu, Eisbären Berlín a francouzský Grenoble. Rozhodl o tom dnešní los v dějišti mistrovství světa v Tampere.

před 29 minutami

Obchodníci zřejmě budou moci přijít o nevyužívanou kapacitu v zásobnících plynu. Novelu schválila vláda

Obchodníci, kteří nevyužívají svou rezervovanou kapacitu v plynových zásobnících v požadovaném minimálním množství, o část své kapacity mohou přijít. Počítá s tím novela energetického zákona, kterou dnes schválila vláda. Na tiskové konferenci o tom informoval premiér Petr Fiala (ODS). Sněmovna by normu měla podle ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely (za STAN) projednat ve stavu legislativní nouze, řekl dnes.

Cílem navrhované úpravy je reagovat na současnou energetickou situaci vyvolanou válečným konfliktem na Ukrajině. "Je třeba bezodkladně přijmout opatření v oblasti zásobníků plynu s cílem posílit energetickou bezpečnost a soběstačnost České republiky," uvádí předkládací zpráva.

Změna by zavedla princip zvaný "use it or lose it". "Zavádí novou povinnost ukladatelům do zásobníků plynu, kterou je využívat rezervovanou skladovací kapacitu v minimálním požadovaném rozsahu. Pokud ukladatel nebude plnit požadovaná minimální množství plynu ve stanovených časových úsecích, pozbyde do konce skladovacího roku právo využívat rezervovanou skladovací kapacitu, a to v rozsahu, ve kterém požadované minimální množství plynu nesplnil," uvádí se v předkládací zprávě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy