Film a dvě výstavy. Dům U Kamenného zvonu představuje fotografa Kratochvíla

ČTK ČTK
18. 6. 2020 18:08
V prostředí gotického pražského domu U Kamenného zvonu je nově k vidění retrospektivní výstava českého fotografa Antonína Kratochvíla. Jmenuje se Fotoeseje a doprovází ji obsáhlý katalog.

Přehlídka představuje průřez tvorbou jednoho z nejvýraznějších a nejvýznamnějších světových fotografů sociálního dokumentu i fotožurnalismu. Vypovídá o povaze současné společnosti.

Antonín Kratochvíl na snímku z roku 2016.
Antonín Kratochvíl na snímku z roku 2016. | Foto: Libor Fojtík

Původně měla být výstava tematická, pořádající Galerie hlavního města Prahy ji chtěla umístit do Domu fotografie. "Časem jsme usoudili, že osobnost Antonína Kratochvíla je tak významná, že by si zasloužil adekvátnější prostor, kde by se mohla odehrát retrospektiva," vysvětluje ředitelka galerie Magdalena Juříková.

Kurátorka Pavlína Vogelová v průběhu tří let připravila projekt, který navazuje na volnou řadu retrospektiv. Začaly dílem Viktora Koláře a pokračovaly Milotou Havránkovou. "Vybíráme si osobnosti, které ačkoli jsou neobyčejně významné, zůstávají poněkud v pozadí," doplňuje ředitelka.

Kapitoly vydané knihy i výstavy kopírují celoživotní dílo a témata, která Antonín Kratochvíl sledoval. "Je sice považován za reportážního fotografa, pracoval pro řadu světových agentur, nicméně jeho přínos je v tom, že fotografie nejsou jen reportážní, ale mají silnou expresivní složku, jsou dynamické a výtvarná stránka v nich hraje velice závažnou roli," líčí Juříková.

Podle ní Kratochvílovy fotografie akcentují obrazy strádání, zoufalství, odcizení, bolesti, smutku a bídy, stejně tak arogance moci a její důsledky v různých končinách světa.

Zaznamenávají historická svědectví zmítajících se novodobých celosvětových sociálních a civilizačních problémů i válečných konfliktů a ukazují situace lidí v zemích jako Afghánistán, Bosna, Filipíny, Haiti, Irák, Rwanda či Zaire.

Kratochvílovy snímky předávají tragičnost humanitárních a přírodních katastrof či vyhrocené sociální problémy lidské společnosti, jako jsou epidemie, mizející kultury, devastace krajiny, kriminalita drogových dealerů nebo vhled do života současné zlaté mládeže v Moskvě, vypočítává Magdalena Juříková.

Originální rukopis nesou i Kratochvílovy portréty celebrit showbusinessu i neznámých lidí. Propojením známých osobností, jako jsou zakladatel Microsoftu Bill Gates, herec Willem Dafoe, kytarista Keith Richards nebo herečky Patricia Arquetteová a Priscilla Presleyová, s neznámými tvářemi lidí z rozmanitých prostředí zrcadlí stav lidské duše v dnešním světě, dodává kurátorka výstavy.

Na té jsou dále k vidění Kratochvílem zvěčnění hudebníci David Bowie a Milan Hlavsa, herci Pavel Landovský a Jean Reno, písničkář Bob Dylan nebo herci Billy Bob Thornton nebo Kyle MacLachlan.

Osobnosti Antonína Kratochvíla se věnuje také film Můj otec Antonín Kratochvíl, který je v těchto dnech k vidění v českých kinech. Doprovází jej výstava, která se do 6. září koná v pražské Leica Gallery.

Světoběžník Antonín Kratochvíl na přelomu tisíciletí nechyběl snad v žádném válečném konfliktu a také byly doby, kdy mu u nohou ležel New York se svými celebritami i lesklými magazíny. Ve třiasedmdesáti letech dnes žije opět v rodné zemi.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Hokejový útočník Sobotka dohraje sezonu ve Spartě

Hokejový útočník Vladimír Sobotka bude působit ve Spartě i ve zbytku sezony. Třiatřicetiletý hráč se zkušenostmi z NHL má s Pražany podepsanou smlouvu do konce ledna, s klubem se již ale domluvil na jejím prodloužení.

"Je to na dobré cestě. Věděli jsme, že bereme rozdílového hráče a jsme s Vláďou naprosto spokojeni. Splňuje naše představy," uvedl sportovní ředitel Sparty Petr Ton pro O2 TV v průběhu dnešního zápasu v Brně. Oficiálně by obě strany měly dohodu potvrdit příští týden.

Sobotka přišel do Sparty v polovině listopadu a nejprve podepsal měsíční smlouvu, kterou následně prodloužil do konce ledna. Dosud odehrál 24 zápasů, ve kterých nasbíral 23 bodů za čtyři branky a 19 asistencí. Nejčastěji nastupuje v elitní formaci společně s kapitánem Michalem Řepíkem.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Basketbalistky USK se rozloučily s Euroligou výhrou nad Gdyní

Basketbalistky ZVVZ USK Praha se rozloučily s touto sezonou Evropské ligy vítězstvím nad Gdyní 80:67. Double double si v utkání 6. kola připsala za vítězky Američanka Brionna Jonesová, která byla s 27 body nejlepší střelkyní zápasu a přidala 10 doskoků. V týmu Gdyně se povedl také Lauře Miškinieneové se 17 body a 13 doskoky.

Naději na postup ze skupiny B do čtvrtfinále ztratily svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové v domácí "bublině" v hale na Královce porážkami v úterý s Fenerbahce Istanbul a ve čtvrtek s Lyonem. Mezi nejlepší osmičkou chybí USK poprvé od sezony 2012/13.

Gdyně, která v silné skupině neuhrála ani jednu výhru, držela s domácím týmem v první čtvrtině krok a dokonce v jednu chvíli vedla o pět bodů. Bylo to především díky devíti bodům Alice Kunekové. V druhé čtvrtině už ale USK, který tradičně střelecky držela Jonesová, dokázal získat až desetibodový náskok.

Polský celek se ještě snažil vrátit do hry, ale přišla desetibodová šňůra USK mezi 27. a 40. minutou. Dovršila ji dvěma trojkami za sebou Kateřina Elhotová, před ní ještě jednu proměnila Teja Oblaková. Vyplynulo z toho vedení 52:37. Dvakrát Pražanky unikly i do největšího rozdílu 16 bodů a bez problémů dokráčely k prvnímu úspěchu v domácím turnaji a celkově třetí výhře v soutěži.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Ugandská armáda hlásí 189 zabitých členů somálského teroristického hnutí Šabáb

Ugandská armáda v pátek oznámila, že při "překvapivém a rychlém" útoku zabila nejméně 189 příslušníků teroristického hnutí Šabáb v Somálsku. Cílem útoku bylo setkání členů ozbrojené skupiny, vojáci zatkli dva velitele hnutí a předali je somálské armádě. Žádné civilní cíle ani osoby útok nezasáhl, píše agentura AP a dodává, že informace z prohlášení ugandské armády nebylo možné ověřit.

Vedle hlavního leteckého útoku ugandská armáda zasahovala na několika dalších místech v Somálsku. Zneškodnila například vojenskou techniku, kterou teroristé používali, dopravní prostředky a zbraně.

Šabáb, který má vazby na teroristickou síť Al-Káida, chce svrhnout somálskou vládu. Jednotky somálské vlády a mírové oddíly Africké unie (AMISOM) v roce 2011 hnutí vytlačily z větší části metropole Mogadiša. Jeho přívrženci však mají dál pod kontrolou rozlehlé venkovské oblasti, odtud podnikají teroristické operace a sebevražedné atentáty. Hnutí na daních vybere téměř stejně peněz jako somálská vláda.

Zdroj: ČTK
Další zprávy