Film a dvě výstavy. Dům U Kamenného zvonu představuje fotografa Kratochvíla

ČTK ČTK
18. 6. 2020 18:08
V prostředí gotického pražského domu U Kamenného zvonu je nově k vidění retrospektivní výstava českého fotografa Antonína Kratochvíla. Jmenuje se Fotoeseje a doprovází ji obsáhlý katalog.

Přehlídka představuje průřez tvorbou jednoho z nejvýraznějších a nejvýznamnějších světových fotografů sociálního dokumentu i fotožurnalismu. Vypovídá o povaze současné společnosti.

Antonín Kratochvíl na snímku z roku 2016.
Antonín Kratochvíl na snímku z roku 2016. | Foto: Libor Fojtík

Původně měla být výstava tematická, pořádající Galerie hlavního města Prahy ji chtěla umístit do Domu fotografie. "Časem jsme usoudili, že osobnost Antonína Kratochvíla je tak významná, že by si zasloužil adekvátnější prostor, kde by se mohla odehrát retrospektiva," vysvětluje ředitelka galerie Magdalena Juříková.

Kurátorka Pavlína Vogelová v průběhu tří let připravila projekt, který navazuje na volnou řadu retrospektiv. Začaly dílem Viktora Koláře a pokračovaly Milotou Havránkovou. "Vybíráme si osobnosti, které ačkoli jsou neobyčejně významné, zůstávají poněkud v pozadí," doplňuje ředitelka.

Kapitoly vydané knihy i výstavy kopírují celoživotní dílo a témata, která Antonín Kratochvíl sledoval. "Je sice považován za reportážního fotografa, pracoval pro řadu světových agentur, nicméně jeho přínos je v tom, že fotografie nejsou jen reportážní, ale mají silnou expresivní složku, jsou dynamické a výtvarná stránka v nich hraje velice závažnou roli," líčí Juříková.

Podle ní Kratochvílovy fotografie akcentují obrazy strádání, zoufalství, odcizení, bolesti, smutku a bídy, stejně tak arogance moci a její důsledky v různých končinách světa.

Zaznamenávají historická svědectví zmítajících se novodobých celosvětových sociálních a civilizačních problémů i válečných konfliktů a ukazují situace lidí v zemích jako Afghánistán, Bosna, Filipíny, Haiti, Irák, Rwanda či Zaire.

Kratochvílovy snímky předávají tragičnost humanitárních a přírodních katastrof či vyhrocené sociální problémy lidské společnosti, jako jsou epidemie, mizející kultury, devastace krajiny, kriminalita drogových dealerů nebo vhled do života současné zlaté mládeže v Moskvě, vypočítává Magdalena Juříková.

Originální rukopis nesou i Kratochvílovy portréty celebrit showbusinessu i neznámých lidí. Propojením známých osobností, jako jsou zakladatel Microsoftu Bill Gates, herec Willem Dafoe, kytarista Keith Richards nebo herečky Patricia Arquetteová a Priscilla Presleyová, s neznámými tvářemi lidí z rozmanitých prostředí zrcadlí stav lidské duše v dnešním světě, dodává kurátorka výstavy.

Na té jsou dále k vidění Kratochvílem zvěčnění hudebníci David Bowie a Milan Hlavsa, herci Pavel Landovský a Jean Reno, písničkář Bob Dylan nebo herci Billy Bob Thornton nebo Kyle MacLachlan.

Osobnosti Antonína Kratochvíla se věnuje také film Můj otec Antonín Kratochvíl, který je v těchto dnech k vidění v českých kinech. Doprovází jej výstava, která se do 6. září koná v pražské Leica Gallery.

Světoběžník Antonín Kratochvíl na přelomu tisíciletí nechyběl snad v žádném válečném konfliktu a také byly doby, kdy mu u nohou ležel New York se svými celebritami i lesklými magazíny. Ve třiasedmdesáti letech dnes žije opět v rodné zemi.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Merkelová podpořila na mítinku svého stranického kolegu Lascheta, varovala před levicovou vládou

Německá dosluhující kancléřka Angela Merkelová na mítinku ve Stralsundu osobně podpořila svého stranického kolegu z konzervativní unie CDU/CSU Armina Lascheta, který se chce po nedělních parlamentních volbách postavit do čela Německa. Ústředním tématem setkání s voliči, při kterém vydatně pršelo, bylo varování před levicovým obratem Německa, který by mohl nastat v případě vítězství sociálnědemokratického kandidáta Olafa Scholze.

"Budeme se muset vrátit k řádným financím," prohlásila Merkelová s tím, že Německo má nyní nadměrné výdaje kvůli následkům pandemie nemoci covid-19. Masivní podpora k udržení pracovních míst vedla k velkému zadlužení. Pokud by volby vyhrál Scholz a do vlády pozval vedle Zelených také postkomunistickou Levici, rozpočtové hospodaření by podle kancléřky do pořádku nedal.

Laschet před koalicí sociálních demokratů, Zelených a Levice varuje opakovaně, podle něho by to znamenalo politické zemětřesení. Před politickým obratem země doleva varoval i Michael Sack, konkurent sociálnědemokratické premiérky Meklenburska-Předního Pomořanska Manuely Schwesigové. V této spolkové zemi se v neděli vedle parlamentních voleb konají i zemské volby, do kterých konzervativce vede Sack.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

České fotbalistky deklasovaly doma v kvalifikaci MS Kypr

České fotbalistky deklasovaly ve druhém kvalifikačním utkání o postup na mistrovství světa v roce 2023 na domácím hřišti Kypr 8:0 a dostaly se se čtyřmi body do čela neúplné tabulky skupiny C. Andrea Stašková s Lucií Martínkovou daly v Liberci dvě branky, po jedné přidaly Kamila Dubcová, Tereza Krejčiříková, Klára Cvrčková a jeden gól byl vlastní.

Osmigólovým vítězstvím vyrovnaly svěřenkyně trenéra Karla Rady výhru nad Ázerbájdžánem z kvalifikace MS ze srpna 2010. Jejich rekordním triumfem je vítězství 12:0 nad Litvou z roku 1997.

Ve druhém duelu skupiny C se dnes od 20:45 představí favorizované Nizozemky na hřišti Islandu.

České reprezentantky chtěly v Liberci navázat na úspěšný úvod kvalifikace, kdy v prvním zápase remizovaly na hřišti obhájkyň stříbra a úřadujících evropských šampionek z Nizozemska 1:1. Proti kyperskému outsiderovi se dostaly do vedení už v 9. minutě, kdy povedenou týmovou akci zakončila Stašková.

O tři minuty později se podařilo Češkám náskok zvýšit poté, co si centr Szewieczkové srazila do vlastní brány Charalambusová. Radův výběr dál udával tempo hry a v úvodní půlhodině se prosadila i důrazně dorážející Dubcová. Do přestávky se trefila po přihrávce Staškové tvrdou střelou také Krejčiříková.

Také ve druhé části Češky dominovaly a po dvou přesných hlavičkách Martínkové a další trefě Staškové se dostaly do vedení o sedm gólů. Konečný stav zpečetila ve třetí minutě nastaveného času střídající Cvrčková. Dvacetiletá útočnice dosáhla premiérové branky při prvním startu v národním dresu.

Na mistrovství světa, které budou v roce 2023 společně hostit Austrálie a Nový Zéland, z Evropy přímo postoupí devět vítězů kvalifikačních skupin, celky z druhých míst čeká baráž. Radovy svěřenkyně usilují o premiérovou účast na velkém turnaji.

Utkání skupiny C kvalifikace mistrovství světa 2023 fotbalistek v Liberci:

ČR - Kypr 8:0 (4:0)

Branky: 9. a 63. Stašková, 56. a 65. Martínková, 12. vlastní Charalambusová, 26. Dubcová, 42. Krejčiříková, 90.+3 Cvrčková.

Sestava ČR: Votíková - Šlajsová (71. Ringelová), Bertholdová, Necidová, Bartoňová (57. Mrázová) - Krejčíříková (58. Bužková), Cahynová, Dubcová - Stašková, Martínková (71. Cvrčková), Szewieczková (57. Chlastáková). Trenér: Rada.

Zdroj: ČTK
Další zprávy