Fillovo Zátiší s rybou a jahodami se prodalo za 7,6 milionu

14. 11. 2015 16:20
Za 7,6 milionu korun byl v sobotu vydražen obraz Zátiší s rybou a jahodami od Emila Filly. Dílo z roku 1925, jehož vyvolávají cena byla 4,5 milionu korun, pochází ze sbírky Jaroslava Borovičky. Podle odborníků je Fillovým mistrovským a okouzlujícím dílem, v němž autor pojal kubismus jako strategii, která neboří mosty s minulostí.
Emil Filla - ilustrační foto.
Emil Filla - ilustrační foto. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Obraz Zátiší s rybou a jahodami od Emila Filly z roku 1925 se v sobotní aukci Galerie Art Praha prodal za 7,6 milionu korun bez aukční přirážky. Galerie nabídla v aukci v pražském hotelu Hilton 360 uměleckých děl. Nejdráže prodaným dílem Emila Filly na tuzemských aukcích zůstává obraz Malíř prodaný loni za 17,5 milionu korun.

Obraz Zátiší s rybou a jahodami měl vyvolávací cenu 4,5 milionu korun. Pochází z majetku Jaroslava Borovičky, předního sběratele a podporovatele českého moderního umění, jemuž byl zkonfiskován do Národní galerie v Praze. V roce 1992 byl obraz vrácen v restituci.

V aukčním souboji ho nový majitel získal po telefonu. Podle odborníků je Fillovým mistrovským a okouzlujícím dílem, v němž autor pojal kubismus jako strategii, která mosty s minulostí neboří, ale naopak tradici využívá a kreativně na ní staví.

Nejdráže prodaným dílem Filly na tuzemských aukcích zůstává obraz Malíř prodaný v roce 2013 za 17,5 milionu korun.

Fillova díla patří v aukcích k nejúspěšnějším, v první desítce tuzemského aukčního žebříčku je vedle Malíře ještě Zátiší s lahví Cherry z roku 1914 prodané za 16,25 milionu korun a Hlava muže v cylindru vydražená za 16 milionů.

Rekord domácího aukčního trhu drží tři roky obraz Františka Kupky Tvar modré prodaný včetně provize za 57,42 milionu korun.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 11 minutami

Rath v létě podal ústavní stížnost, soud o ní rozhodne spolu s podnětem Mladého

Bývalý středočeský hejtman za ČSSD David Rath podal v létě ústavní stížnost proti verdiktu v první větvi korupční kauzy. Ústavní soud ji bude řešit společně s podnětem dalšího aktéra téže kauzy, manažera Tomáše Mladého. Konečné rozhodnutí o stížnostech zatím nepadlo, uvedla mluvčí soudu Miroslava Číhalíková Sedláčková.

Soudcem zpravodajem, který připraví rozhodnutí, bude Vladimír Sládeček. Důvodem pro spojené řízení je věcná souvislost obou podnětů. "Stěžovatelé brojí proti totožným rozhodnutím obecných soudů, která byla vydána v řízení, jehož byli oba účastníky. Na základě tohoto zjištění, z důvodu hospodárnosti a efektivity, Ústavní soud spojil ve výroku uvedené věci ke společnému řízení," stojí v usnesení.

Rozsudek v první větvi korupční kauzy kolem Ratha letos potvrdil Nejvyšší soud, když odmítl všechna dovolání. Odsouzení včetně Ratha v nich vznesli desítky různých námitek, avšak neuspěli. "Trestná činnost spáchaná obviněnými byla činností sofistikovanou, kdy se navenek průběh obou veřejných zakázek jevil jako souladný se zákonem o veřejných zakázkách," rozhodl Nejvyšší soud.

Zdroj: ČTK
Další zprávy