Festival Fotograf bude zkoumat, jakou roli má v dnešní době dokumentární fotografie

Kultura Kultura
22. 9. 2015 17:07
Pátý ročník pražského Festivalu Fotograf bude řešit, jakou funkci může mít v dnešní době dokumentární fotografie. Kromě projekcí a komentovaných prohlídek čeká návštěvníky diskusní fórum, na kterém se představí přední umělečtí teoretici a kurátoři.
Oliver Ressler: Ztroskotaní
Oliver Ressler: Ztroskotaní | Foto: Festival Fotograf

Praha – Pátý ročník Festivalu Fotograf začne v úterý 29. září v Národní galerii (NG) v Praze – Veletržním paláci křtem tematického čísla časopisu Fotograf a otevřením prostoru festivalové čítárny nad knihkupectvím NG.

Letošní ročník se zaměří na „dokumentární strategie“ a v průběhu října představí řadu skupinových i samostatných výstav, připravených ve spolupráci s místními galeriemi.

Středobodem festivalu bude mezinárodní diskusní fórum, na němž 2. října vystoupí přední umělečtí teoretici a kurátoři. Pozvání letos přijali Taco Hidde Bakker (Amsterdam), Reinhard Braun (Graz), Vít Havránek (Praha), Maria Lind (Stockholm) a Adam Mazur (Varšava).

Hosté budou diskutovat o vlivu krize demokracie a přemíry vizuálních informací na společenskou roli dokumentu nebo o styčných plochách dokumentárních praktik a abstrakce na poli výtvarného umění.

V průběhu celého festivalu nabízí zeď Letenských sadů pohled na výstavu Olivera Resslera „Stranded“, tematizující velmi aktuální problematiku imigrace a neprostupnosti hranic EU. Další tvorbu zahraničních autorů najdou diváci také v Etc galerii nebo City Surfer Office.

Silná tradice české dokumentární fotografie bude na festivalu zastoupena výstavou Iren Stehli s názvem Libuna a jiné eseje v Domě fotografie GHMP nebo výstavou Dokumentární podoby fotografie české společnosti, v rámci které na pražské FAMU vystaví své fotografie renomovaní autoři Karel Cudlín, Jaromír Čejka, Bohdan Holomíček či Viktor Kolář společně s nastupující mladou generací českých fotografů.

Festival Fotograf potrvá do 31. října. 

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Merkelová a Biden vyzvali Rusko, aby stáhlo vojáky od ukrajinských hranic

Německá kancléřka Angela Merkelová a americký prezident Joe Biden ve středu vyzvali Rusko, aby stáhlo své vojáky od ukrajinských hranic a snížilo tak napětí v regionu. Uvedl to mluvčí německé vlády. Americký ministr obrany Lloyd Austin uvedl, že Spojené státy chtějí nadále Ukrajině poskytovat materiální pomoc, píše agentura Reuters.

Vyhrocenou situaci mezi Ruskem a Ukrajinou ve středu Biden a Merkelová probrali při telefonickém hovoru. "Kancléřka a prezident se shodli, že by Rusko mělo snížit počty armádních sil, aby situaci uklidnilo," uvedl mluvčí německého kabinetu Steffen Seibert.

Rusko na východě Ukrajiny v oblastech ovládaných proruskými separatisty a na Krymu v poslední době shromáždilo velké armádní síly. Kyjev varuje, že soustřeďování ruských vojsk u hranic s Ukrajinou znamená riziko ruské ozbrojené agrese, Moskva se však brání, že jen chrání svou bezpečnost. Při obnovených bojích zemřelo podle ukrajinské strany několik vojáků.

Austin, který je společně se šéfem americké diplomacie Antonym Blinkenem v Bruselu, dnes na tiskové konferenci prohlásil, že Washington je připraven Ukrajině pomoci se bránit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy