Festival Fotograf bude zkoumat, jakou roli má v dnešní době dokumentární fotografie

Kultura Kultura
22. 9. 2015 17:07
Pátý ročník pražského Festivalu Fotograf bude řešit, jakou funkci může mít v dnešní době dokumentární fotografie. Kromě projekcí a komentovaných prohlídek čeká návštěvníky diskusní fórum, na kterém se představí přední umělečtí teoretici a kurátoři.
Oliver Ressler: Ztroskotaní
Oliver Ressler: Ztroskotaní | Foto: Festival Fotograf

Praha – Pátý ročník Festivalu Fotograf začne v úterý 29. září v Národní galerii (NG) v Praze – Veletržním paláci křtem tematického čísla časopisu Fotograf a otevřením prostoru festivalové čítárny nad knihkupectvím NG.

Letošní ročník se zaměří na „dokumentární strategie“ a v průběhu října představí řadu skupinových i samostatných výstav, připravených ve spolupráci s místními galeriemi.

Středobodem festivalu bude mezinárodní diskusní fórum, na němž 2. října vystoupí přední umělečtí teoretici a kurátoři. Pozvání letos přijali Taco Hidde Bakker (Amsterdam), Reinhard Braun (Graz), Vít Havránek (Praha), Maria Lind (Stockholm) a Adam Mazur (Varšava).

Hosté budou diskutovat o vlivu krize demokracie a přemíry vizuálních informací na společenskou roli dokumentu nebo o styčných plochách dokumentárních praktik a abstrakce na poli výtvarného umění.

V průběhu celého festivalu nabízí zeď Letenských sadů pohled na výstavu Olivera Resslera „Stranded“, tematizující velmi aktuální problematiku imigrace a neprostupnosti hranic EU. Další tvorbu zahraničních autorů najdou diváci také v Etc galerii nebo City Surfer Office.

Silná tradice české dokumentární fotografie bude na festivalu zastoupena výstavou Iren Stehli s názvem Libuna a jiné eseje v Domě fotografie GHMP nebo výstavou Dokumentární podoby fotografie české společnosti, v rámci které na pražské FAMU vystaví své fotografie renomovaní autoři Karel Cudlín, Jaromír Čejka, Bohdan Holomíček či Viktor Kolář společně s nastupující mladou generací českých fotografů.

Festival Fotograf potrvá do 31. října. 

 

Právě se děje

před 5 minutami

Richmond odstraní památníky konfederační armády, podle města jsou připomínkou rasismu

Město Richmond, někdejší hlavní město Konfederovaných států amerických, odstraní památníky připomínající konfederační armádu. Podle radnice města ve státě Virginie jsou tyto pomníky mnohými pokládány za symboly oslavování rasistického dědictví Spojených států.

Radnice v prohlášení oznámila, že starosta Levar Stoney "nařídil okamžité odstranění četných soch ve městě", včetně těch připomínajících konfederační historii. 

Odstraňování symbolů otrokářství navazuje na vlnu protestů proti rasové nerovnosti v USA. Manifestace proti rasismu a policejní brutalitě reagovaly na počínání bělošského strážníka, který neozbrojenému černochovi Floydovi při zatýkání v Minneapolisu několik minut klečel na krku a usmrtil jej.

Zdroj: ČTK
Další zprávy