Igelitku plnou peněz od umělce Epose 257 vydražil galerista, stála ho 1,34 milionu

Magdalena Čechlovská Magdalena Čechlovská
12. 10. 2018 12:04
Baví mě pohled na město, který jsem si díky graffiti vypěstoval, říká streetartový umělec Epos 257, jenž se poprvé ocitl na aukci. Vydražil bankovky, které lidem vyměňoval na své výstavě.
Streetartový umělec Epos 257 vydražil bankovky, které lidem vyměňoval na své výstavě.
Streetartový umělec Epos 257 vydražil bankovky, které lidem vyměňoval na své výstavě. | Foto: Epos 257

Aukční trh se stává trenažérem umělců. Dva dny po destrukčním kousku se skartovačkou britského sprejera Banksyho namířil prst na praktiky obchodu s uměním také český umělec Epos 257. Při nedělní aukci v pražském Obecním domě byl za 1,34 milionu vydražen jeho objekt nazvaný 3080 transakcí. Jednalo se o igelitku plnou platných bankovek. Dražbou se její název změnil na 3081 transakcí.

Na rozdíl od staršího britského kolegy Banksyho, který své dílo zničil jako gesto pohrdání aukčními praktikami, Epos 257 musel spoléhat na spolupráci s aukční síní. Úspěšná dražba se stala pointou dlouhodobého projektu, který začal při Eposově loňské výstavě Retroreflexe v Národní galerii.

K „praní špinavých peněz“ došlo 3080 krát.
K „praní špinavých peněz“ došlo 3080 krát. | Foto: Národní galerie

Návštěvníci u vstupu museli "zaplatit" jakoukoli bankovkou, kterou jim obsluha vyměnila za fungl novou bankovku stejné nominální hodnoty. Došlo tak k transakci, při níž se nikdo neobohatil, jen se použitá bankovka vyměnila za čistou. Šlo o názorné "praní špinavých peněz" a proběhlo právě 3080 krát. "Nic jsme nezaokrouhlovali, vyšlo to tak náhodou," konstatuje umělec, podle něhož číslo neodpovídá přesnému počtu lidí, kteří výstavu viděli.

"Během vernisáže, na níž přišlo přes 800 lidí, byl tak velký frmol, že někteří prošli bez výměny, ale to k tomu patří. Prostě nám někdo proklouzl," popisuje Epos, podle nějž také výměnný stánek u vchodu leckoho odradil. "Přišli jsem o deset možná dvacet procent návštěvníků, kteří se báli vstoupit. Zdálo se jim na tom něco divného. Nové peníze vypadají moc vyžehleně, vzbuzuje to podezření."

Ti, kteří se zlákat nechali, nejčastěji vyměňovali stokoruny. V balíku jsou ale také pětitisícovky.

Když Epos po skončení výstavy spočítal jejich hodnotu, došel k číslu 878 600 korun. Právě tolik obsahuje vydražená igelitka, kterou nyní nový majitel koupil za 1,1 milionu korun, což s aukční přirážkou činí 1,34 milionu. Je to druhá nejvyšší cena pro umělce mladé a střední generace kdy dosažená na českých aukcích.

Výjimečné je také to, že vydražitel nelpí na anonymitě. "Koupil to galerista Zdeněk Sklenář. Osobně se s ním neznám, setkal jsem se s ním jednou v Šanghaji na Expu v roce 2010, kde jsem vystavoval. Jsem rád, že do toho šel," říká umělec, který tak má naději, že jeho práce nezapadne v anonymní sbírce - naopak může být vystavována. "Například vedle Frešova kamene nebo dnes již legendárních praček Krištofa Kintery," odhaluje další díla ve Sklenářově sbírce Albert Trnka, výkonný ředitel aukční síně European Arts, která pražskou aukci pořádala.

Z 3080 transakcí, igelitky plné bankovek, se dražbou stalo 3081 transakcí.
Z 3080 transakcí, igelitky plné bankovek, se dražbou stalo 3081 transakcí. | Foto: Epos 257

Tentýž aukční dům připravil i loňskou dražbu, na níž se prodala socha zlaté kapky LacrimAu od Federica Díaze za 6,5 milionu korun, což je dosud rekordní částka za současné české umění.

Aukční síň, která v minulosti dražila například obrazy Martina Krajce a Lubomíra Typlta, si ale Epose nevybrala. Svou práci jim nabídl sám. Před European Arts zkoušel ještě jiné aukční domy, ty jej však odmítli s tím, že se orientují konzervativněji. "Pan Trnka je mladý člověk, myslím, že jsme se dobře naladili," říká Epos 257, podle něhož to od šéfa aukčního domu vyžadovalo kus odvahy.

"To dílo je zároveň můj kritický komentář vztahu umění a trhu. Aukce byla součástí toho konceptu," dodává umělec, který se v prostředí dražby ocitl poprvé. "Dát věci do aukce, to mě do té doby vůbec nenapadlo. Až s tímto dílem si užívám nový pocit. Bude zajímavé sledovat, co s ním bude dál. Už žije svým vlastním životem. Teď se to jmenuje 3081 transakcí a jestli tu tašku galerista prodá dál, tak to bude 3082 transakcí."

Epos 257 patří k nejznámějším streetartovým autorům v Česku, pouze uměním se ale neuživí. "Alespoň pracuji v branži, která je s uměním úzce spojená a zároveň ho nevykořisťuje, ale rozvíjí. Moc bych si přál, aby mě moje umění uživilo, ale odmítám dělat věci, které se dobře prodávají. Chci si vytvořit svůj příběh. Buď to někdo ocení, nebo ne," poznamenává.

Číslovka v jeho pseudonymu Epos 257 odkazuje na paragraf, který postihuje poškozování cizí věci. Tohoto trestného činu se autor nejčastěji dopouští na billboardech, které barevně "upravuje" pomocí paintballových pušek. Rád "maluje" na nepronajaté plochy překryté bílým papírem, které mu připomínají plátna, někdy zasahuje přímo do reklam. Je to jeho způsob boje proti komercionalizaci veřejného prostoru.

Opravdu masivní bývaly Eposovy zásahy před volbami. Tváře politiků nechával zmizet pod stříkanci barev, nebo je z plechových billboardů rovnou vyřezával. Letošní volby ale byly bez Epose. "Nerad se opakuji, hledám nová témata. Navíc v těchto volbách jsem necítil takovou palčivost. Kampaně byly míň agresivní a volby nakonec dopadly i celkem fajn," myslí si autor, k jehož nejznámější městské intervenci patří akce, při níž rozmístil po Praze balíky sena, nebo jeho ilegální zábor prostranství na Palackého náměstí. S několika kamarády tehdy plotem ohradil plochu 50 metrů čtverečních. Nikomu to dlouho nepřišlo divné. Zábor nechala místní radnice odstranit až po více než padesáti dnech.

Na loňské přehlídce ve Veletržním paláci se nevyměňovaly jen bankovky. Epos tam představil také objekty z dopravních značek, symbolizujících prudkou zatáčku. Ty posbíral u silnic, kde je nahradil totožným, novým značením. Z bílých reflexních čtverců s červenou šipkou pak na fasádě jednoho z pražských domů vyskládal obří mozaiku.

Epos 257 začínal ve třinácti letech jako sprejer. "Baví mě pohled na město, který jsem si díky graffiti vypěstoval. To je to nejcennější, co mě graffiti naučilo. I ten styl tvorby - nebrat si moc servítky, ale na druhou stranu přistupovat k určitým věcem s pokorou. Když člověk dělá graffiti, projíždí město a hledá místa, kterých by se mohl dotknout, nechat v nich svůj otisk nebo je nějakým způsobem přetvořit. To nyní dál rozvíjím," dodává Epos 257, který je rodilý Pražan, nepochází ale ze sídliště, jak se u sprejerů předpokládá. "Jsem z centra, ale periferie je i vnitřní. Se skautem jsme chodili do Grébovky, k Vinohradským tunelům a pod Nuselský most. To byla místa, kde jsem vyrůstal," dodává.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 4 hodinami

Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci jen 500 lidí

Spolek Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci v centru Prahy pouze 500 lidí, přestože kvůli omezení počtu účastníků hromadných akcí chystá správní žalobu. Na videu na facebooku spolku to dnes večer oznámil jeho předseda Mikuláš Minář. Kvůli dodržení omezení Milion chvilek ruší také pochod k sídlu vlády, který měl být součástí demonstrace. Policie dnes odpoledne na twitteru oznámila, že nebude lidem bránit ve shromažďování kvůli mimořádným opatřením ministerstva zdravotnictví. Pokud policisté zjistí porušení hygienických podmínek, věc zadokumentují a předají hygienické stanici.

Kvůli riziku nákazy novým koronavirem jsou v Česku zakázané hromadné akce nad 500 osob. Spolek Milion chvilek je ale přesvědčen o tom, že příslušné nařízení ministerstva zdravotnictví se nevztahuje na právo shromažďovací. "Vláda tvrdí opak, proto podáme správní žalobu," uvedl dnes Minář. Podle názoru právníků spolku je omezení nezákonné a protiústavní.

Minář je také přesvědčen o tom, že omezení má za cíl zdiskreditovat protestní akce. "Vláda na nás šije 'boudu' a chce protesty jednou provždy u většiny národa zdiskreditovat. Nedejme jí teď tu záminku," uvedl. Organizátoři demonstrace na Staroměstském náměstí proto dodrží podmínku maximálního počtu účastníků. "Na úterní akci proto skutečně vpustíme pouze 500 osob," upozornil předseda spolku.

Ze stejného důvodu se neuskuteční ani plánovaný pochod ke Strakově akademii, který měl být součástí úterní demonstrace. "O to důležitější bude, aby se po celé republice uskutečnilo co nejvíc lokálních akcí, které se do 500 lidí pohodlně vejdou," řekl dnes Minář.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Francouzská armáda zabila velitele Al-Káidy v severní Africe

Francouzská armáda zabila v Mali velitele teroristické organizace Al-Káida v islámském Maghrebu (AQIM) Abdal Malika Drúkdala. Oznámila to dnes ministryně obrany Florence Parlyová. Francie stojí od roku 2013 v čele mezinárodní koalice proti islamistům v této africké zemi.

"Dne 3. června zabily francouzské armádní síly s podporou místních partnerů během operace v severním Mali emíra Al-Káidy v islámském Maghrebu Abdal Malika Drúkdala a několik jeho nejbližších spolupracovníků," uvedla Parlyová na twitteru. Informaci následně potvrdila agentura AFP, podle níž byl Drúkdal zabit poblíž malijského města Tessalit u hranic s Alžírskem, kde se údajně dlouhodobě skrýval.

Drúkdal byl považován za jednoho z nejzkušenějších militantních džihádistů v severní Africe. V roce 2012 patřil k hlavním organizátorům převzetí severovýchodní části Mali pod kontrolu islamistů, po němž v zemi intervenovala francouzská armáda. Ta sice ve spolupráci s místními silami zatlačila džihádisty zpět, bezpečnostní situace v zemi na severozápadě Afriky je nicméně dlouhodobě nestabilní a islamistům se daří podnikat útoky nejen v severní, ale i centrální a jižní části státu.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

AstraZeneca začíná s výrobou vakcíny proti koronaviru, i když testování ještě neskončilo

Britská farmaceutická společnost AstraZeneca oznámila, že začíná s výrobou potenciální vakcíny proti nemoci covid-19. Ačkoli klinické testování očkovací látky není dosud u konce, a není tedy jasné, zda je vakcína funkční, chce firma mít k dispozici zásoby pro případ, že by testy dopadly dobře. Stanici BBC to dnes řekl šéf společnosti Pascal Soriot. AstraZeneca si zajistila kapacity pro dodávku celkem dvou miliard dávek testované vakcíny.

"Začínáme s výrobou vakcíny ihned - musíme ji mít připravenou ve chvíli, kdy budou výsledky (testování)," řekl Soriot. "Samozřejmě, že toto rozhodnutí s sebou nese riziko, ale jde o finanční riziko, pokud vakcína nebude funkční… Pak by všechen materiál, všechny vyrobené vakcíny přišly vniveč," dodal.

AstraZeneca vyvíjí vakcínu s pracovním názvem AZD1222 ve spolupráci s Oxfordskou univerzitou a v současnosti ji testuje na 10 000 dobrovolnících v Británii. Výsledky zkoušek by měla znát do srpna.

Firma se zavázala, že polovinu dávek očkovací látky, které se chystá vyrobit, poskytne chudším zemím. Ve čtvrtek oznámila, že uzavřela další dva kontrakty, přičemž jeden z nich ve výši 750 milionů dolarů s nadacemi filantropů Billa a Melindy Gatesových. Z celkem jedné miliardy dávek očkování určených pro chudší země by mělo být 400 milionů k dispozici ještě před koncem letošního roku.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Na Teplicku skončil první den senátních voleb, účast byla asi 12 procent

Volební místnosti na Teplicku, kde voliči vybírají nástupce Jaroslava Kubery (ODS), se ve 22:00 pro dnešek uzavřely. První kolo doplňovacích voleb bude pokračovat v sobotu od 8:00 do 14:00. Účast je zatím podle předběžného odhadu v průměru kolem 12 procent, řekla Pavla Doksanská z teplického magistrátu, která má na starosti organizační zabezpečení voleb.

Hlasování doprovází kvůli epidemiologické situaci zvýšená hygienická opatření. Lidé musí mít při vstupu do budov roušky, které si sejmou jen kvůli ověření totožnosti.

Nástupce Jaroslava Kubery, který nečekaně v lednu zemřel, lidé vybírají z devíti kandidátů. Pokud žádný z nich nezíská v prvním kole nadpoloviční většinu, o vítězi rozhodne za týden finále mezi dvěma nejúspěšnějšími uchazeči z kola prvního. Vítěz voleb se ujme mandátu v horní parlamentní komoře na zbytek Kuberova funkčního období, tedy do 13. října 2024. Mandát chtějí získat například teplický primátor Hynek Hanza (ODS), ústecký hejtman Oldřich Bubeníček (KSČM) nebo ředitel teplického gymnázia Zdeněk Bergman (za Senátor 21 s podporou TOP 09, Liberálně ekologické strany a Strany zelených).

Zdroj: ČTK
Další zprávy