Emeritní writeři udělali coming out v butiku

Radek Wohlmuth
28. 3. 2011 8:00
Z POINTa, PASTY a TRONa jsou Kaláb, Řanda a Škapa
Foto: Martin Fryč

Recenze - The warm-up exhibition, tedy výstava, která vás rozehřeje; to je podtitul prezentace tří autorů, kteří bývají pořád ještě stereotypně vnímáni především jako klíčoví představitelé českého urban-artu a hlavně jeho nejdiskutovanějšího a nejradikálnějšího projevu - tedy graffiti. Ale ono už je to nějakou dobu trochu jinak.

 

Foto: Martin Fryč

Pravdou je, že ortodoxní sprejery by opravdu mohl zatím poslední společný projekt POINTa, PASTY a TRONa rozpálit do běla už tím, že se jmenuje Boutique. Jenže ti se asi do pražské Chemistry Gallery na Kampě podívat nepůjdou. A to je vlastně dobře, protože - při vší úctě - jim tahle výstava asi moc určená není, míří spíš na jinou cílovku. Trochu víc posh. Mimochodem její název, i když je zřejmě míněn s nadsázkou, naprosto sedí, a to je také hlavní důvod, proč z vystoupení těchto tří oblíbených umělců střední generace nikdo jiný asi horkou krev mít nebude.

Aby bylo jasno - POINTa omrzelo být POINTem. Možná na čas, možná definitivně, ale každopádně se z něj už před časem zase stal Jan Kaláb. Nenápadný kamarádský coming out provedl mailem právě při rozesílání pozvánky na tuhle výstavu. PASTA sice pořád ještě vydává graffiti magazine Clique, ale všichni vědí, že výtvarně i mentálně je dávno někde jinde. TRON je celkem úspěšný grafik. To není výtka. To není nic proti ničemu. To je prostě realita.

Výstava Boutique je prezentací, která by se dala označit jako tři v jednom. Přesněji tři samostatné expozice v jednom prostoru. Nejde tedy o nějaké zvláštní ideové nebo komunitní, tím méně výrazové souznění. Každý z výtvarníků se představuje sám za sebe vedle těch druhých, a to tím, co je pro něj typické.

Foto: Martin Fryč

Honza Kaláb (POINT) geometrickou abstrakcí, Zdeněk Řanda (PASTA) popartovou vizualitou a Michal Škapa (TRON) svéráznou směsí komiksové exprese. Odkazy k jejich pouliční minulosti tu samozřejmě najdete, ale nehrají příliš významnou roli. Fungují spíš jako jemná připomínka východisek.

Co se techniky týče, vládnou na výstavě především úhledné digitální tisky, ať už na papíře, nebo na plátně, mezi objekty pak samozřejmě lightboxy, kterými se - kromě jiného - Zdeněk Řanda proslavil. Z logiky věci je typický hlavně výrazně grafický projev, který akcentuje obrysovou linearitu a čisté barevné plochy. Nikoho zřejmě nepřekvapí ani relativně hojná práce s písmem.

Nejsyrovější formu vyjadřování - stejně jako nejširší spektrum výrazových poloh - si uchoval Michal Škapa, zatímco další dva inklinují k větší čistotě tvarosloví a jejich typický styl se stal spolehlivým rozlišovacím znamením ve smyslu značky. Chytlavá tématika, efektní projev se známkami aktuálních hravě-dekorativistických tendencí, zvládnutá forma a precizní technické provedení, to jsou charakteristické znaky většiny vystavených prací, z nichž některé jsou navíc korunovány vtipnou pointou. Instalace je standardní, spíš estetická než významová.

Foto: Martin Fryč

Je nad slunce jasné, že z exteriérového městského designu se stal interiérový, ale standardní nároky na něj splňuje spolehlivě - včetně toho, že série tisků jsou limitované. Sběratelsky atraktivní projekt je zajímavý i přístupnými cenami, které většinou krouží kolem deseti tisíc.

To je samozřejmě zajímavé už proto, že asi málokomu ze střední generace by vadilo žít s vybroušenou kompozicí Honzy Kalába nebo komiksovou bublinou Zdeňka Řandy nad hlavou.

Jak jsem napsal na začátku: název výstavy sedí. A že se vám - jako mně - může stát, že k její prohlídce budou z repráčků vyhrávat Beatles, tak nějak patří k věci;  stejně jako upozornění, že solo exhibitions coming soon... Ta informace se ostatně hodí už proto, že výstava brzy končí.

Boutique - Jan Kaláb, Pasta a Tron, The Chemistry Gallery. Praha, do 31. března.

 
Foto: Martin Fryč
 
Foto: Martin Fryč
 
Foto: Martin Fryč
 
Foto: Martin Fryč
 
Foto: Martin Fryč
 
Foto: Martin Fryč
 
Foto: Martin Fryč
 
Foto: Martin Fryč
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Muž v Ústí nad Labem ohrožoval nožem svou rodinu, policista ho postřelil

Policie dnes večer zasahovala v Ústí nad Labem proti ozbrojenému muži, který s nožem v ruce ohrožoval svou rodinu. Na výzvy nereagoval a zbraň obrátil i proti zasahujícím policistům, jeden z nich útočníka postřelil. 

Událost byla podle policejní mluvčí Veroniky Hyšplerové hlášena krátce po 19:00 v ústecké čtvrti Střekov. "Ve chvíli, kdy policisté dorazili na místo, muž vůbec nereagoval na výzvy k odložení zbraně a s nožem v ruce zaútočil i na ně. Jeden z policistů použil střelnou zbraň a muže zasáhl, následně mu poskytli okamžitou první pomoc a zavolali záchrannou službu," popsala událost Hyšplerová.

Útočník byl se zraněním převezen do nemocnice. "Žádnému z členů rodiny muž naštěstí neublížil," dodala mluvčí.

před 7 hodinami

České volejbalistky nezvládly klíčový duelu, na mistrovství světa prohrály i s Argentinou

České volejbalistky v klíčovém duelu o postup ze skupiny na mistrovství světa nestačily na Argentinu. Jihoameričankám podlehly 1:3 po setech 20:25, 25:20 a dvakrát 22:25, za soupeřem zaostávaly zejména v produktivitě útoku. Ve skupině D se Češky propadly za Argentinu na nepostupové páté místo.

Třetí české vystoupení na světovém šampionátu bylo podle očekávání vyrovnanější než první dva duely proti favorizovaným Brazilkám a Japonkám. Ani tentokrát z toho ale svěřenkyně Jannise Athanasopulose nevytěžily více než jeden set.

V dalším zápase se Češky utkají v pátek se silnými Číňankami. Na první výhru na turnaji by měly útočit především v sobotním zápase proti Kolumbii. K reálné šanci na postup by potřebovaly neúspěch Argentinek v dalších zápasech včetně toho s Kolumbií, která je zatím ve skupině poslední.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 7 hodinami

Při nehodě dvou ugandských armádních vrtulníků v Kongu a Ugandě zemřelo 22 lidí

Při haváriích dvou ugandských armádních vrtulníků v pondělí a v úterý na východě Konga a v Ugandě zahynulo nejméně 22 lidí. S odkazem na nejmenovaného mluvčího konžské armády o tom dnes informovala agentura Reuters. Okolnosti neštěstí ugandská armáda podle něj nesdělila.

Uganda v prosinci vyslala do sousedního Konga vojáky, aby pomohli v boji proti islamistické povstalecké skupině známé jako Sjednocené demokratické síly (ADF).

Ugandské ozbrojené síly okolnosti nehody konžské straně podle mluvčího konžské armády dosud nesdělily. Mluvčí ugandské armády Felix Kulayigye ale potvrdil pád jednoho vrtulníku. "Došlo k úmrtím, ale v tuto chvíli nemám žádné další podrobnosti," dodal.

Další nejmenovaný konžský vojenský zdroj uvedl, že první vrtulník havaroval v pondělí nad vesnicí Boga v provincii Ituri, zatímco druhý spadl v oblasti Kabarole na hranici mezi Kongem a Ugandou. Při první havárii podle zdroje zahynuli tři konžští vojáci, neupřesnil, zda byli uvnitř stroje. Zdroj také nechtěl událost dále komentovat s ohledem na nadcházející jednání mezi zástupci Konga a Ugandy.

Zdroj: ČTK
Další zprávy