Do aukce jde obraz z Gurlittovy sbírky. Draží se za miliony

ČTK ČTK
23. 5. 2015 12:15
Do dražby společnosti Sotheby's v Londýně jde koncem června obraz s odhadní cenou 550 tisíc liber (přes 21 milionů korun).
Dva jezdci na pláži od Maxe Liebermanna. Jedno ze vzácných děl nalezených v bytě Cornelia Gurlitta.
Dva jezdci na pláži od Maxe Liebermanna. Jedno ze vzácných děl nalezených v bytě Cornelia Gurlitta. | Foto: Reuters

Londýn – Do aukce jde první obraz ze sbírky Němce Cornelia Gurlitta, jejíž objev byl před dvěma lety celosvětovou senzací. Očekává se, že se vydraží za 550 tisíc liber (přes 21 milionů korun. 

Plátno Dva jezdci na pláži od Maxe Liebermanna bylo jedním ze dvou, které už byly vráceny právoplatným dědicům původních židovských majitelů.

Jednaosmdesátiletý Cornelius Gurlitt, syn Hildebranda Gurlitta, který jako obchodník s uměním pracoval pro nacistický režim, zemřel loni v květnu. Necelý měsíc předtím státní zastupitelství rozhodlo o tom, že sbírka, o jejíž existenci neměli ponětí ani odborníci, se má vrátit do jeho vlastnictví. Gurlitt v závěti sbírku odkázal soukromé nadaci Muzea výtvarného umění v Bernu, která o ni nyní pečuje.

Odborníci postupně určují, která díla byla ukradena židovským majitelům.

Liebermannův obraz získali nedávno zpět dědicové včetně Davida Torena, prasynovce jeho původního majitele, sběratele a majitele cihelen ve Slezsku Davida Friedmanna. Jeho sbírku nacisté zkonfiskovali v roce 1938, Friedmann zemřel přirozenou smrtí v roce 1942 a jeho jediná dcera zahynula téhož roku v Osvětimi. Torenovi se během války podařilo uniknout z transportu a vyrůstal ve Švédsku, nyní je mu 90 let a žije v USA.

"Je mi teď devadesát a jsem slepý, takže i když je pro mě návrat obrazu po tolika letech velkou osobní satisfakcí, už tu malbu nemůžu ocenit tak, jako když jsem byl dítě a pobýval v domě svého prastrýce," citovala majitele stanice BBC.

Obraz se bude dražit 24. června, dědicové si pak mezi sebou peníze rozdělí.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Aerolinky Emirates vykázaly první celoroční ztrátu za 30 let

Letecká společnost Emirates v uplynulém finančním roce kvůli pandemii prodělala 5,5 miliardy dolarů (zhruba 115 miliard Kč). Firma, která je největším leteckým dopravcem na Blízkém východě, to v úterý uvedla v tiskové zprávě. Vykázala tak první celoroční ztrátu za více než 30 let.

Tržby společnosti se ve finančním roce, který skončil 31. března, propadly o 66 procent na 8,4 miliardy dolarů. Počet cestujících se snížil o 88 procent na 6,6 milionu, což je nejnižší úroveň za dvě desetiletí.

V předchozím roce společnost Emirates vydělala 288 milionů dolarů. Ztrátová byla naposledy ve finančním roce, který skončil v březnu 1988, poznamenala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V květnu vzniklo v Česku 2577 nových firem, o 167 méně než v dubnu

V květnu vzniklo v ČR 2577 nových společností, o 167 méně než v dubnu. Naopak počet zaniklých firem se zvýšil o 154 na 1258. V Česku tak v květnu přibylo 1319 společností, o 321 méně než v předchozím měsíci. Vyplývá to z analýzy dat portálu www.informaceofirmach.cz, kterou uskutečnila společnost CRIF.

"Počet nových společností byl v květnu na jedné straně druhý nejnižší od začátku letošního roku, na druhé straně šlo o nejsilnější květen od roku 2017," uvedla analytička CRIF Věra Kameníčková. Počet nově vznikajících společností je letos zatím nejen výrazně vyšší než v roce 2020, ale také o něco vyšší než v roce 2019. I díky tomu se výrazně zvýšil poměr nových a zaniklých společností. Na každých deset firem, které v roce 2021 zanikly, připadlo 22 nově vzniklých. Před rokem to bylo 17 nových firem.

V rámci jednotlivých odvětví v květnu vzniklo nejvíce společností v odvětví nakládání s nemovitostmi (416), v obchodu (279) a ve zpracovatelském průmyslu (217). Nejvíce jich zaniklo v odvětví obchodu (433), v nakládání s nemovitostmi (221) a v profesních, vědeckých a technických činnostech (165).

Zdroj: ČTK
Další zprávy