Divadelní výstava ve Stavbě roku prolamuje prostor

Kultura Kultura, Red Kul
14. 10. 2009 17:30
Expozice připomíná Léblova Racka i Divadlo Komedie
Foto: Jan Langer

Praha -  „ … i racek, konec konců,  je bílý s černými znaky. I břízy. I sny bývají černobílé," přibližoval čtenářům před lety divadelní kritik Milan Lukeš inscenaci Čechovova Racka v režii Petra Lébla v pražském Divadle Na Zábradlí.

Po patnácti letech nezapomenutelné představení, jež ovlivnilo generaci diváků i divadelních tvůrců, ožilo společně s dalšími deseti projekty na výstavě PROLOMIT PROSTOR. Od úterý je expozice měsíc k vidění v Galerii Národní technické knihovny v Praze-Dejvicích; vždy od pondělí do soboty od 10 do 18 hodin.

Foto: Jan Langer

Právě Racek, kde - slovy další recenzentky Evy Stehlíkové „vše od kliky u dveří až k lžičce nese pečeť jedné ruky, jednoho názoru" - vystihuje dokonale základní kritérium kurátorek výstavy: výsadní vizuální pojetí, překročení či prolomení divadelního prostoru.

Nejinak tomu bylo u Pitínského a Tobiášovy Sestry Úzkosti, Morávkových a Chocholouškových Akvabel nebo představení Perzekuce.cz, jehož tvůrčí tým vedený režisérem Miroslavem Bambuškem stál na počátku řady site-specific projektů v syrovém industriálním prostředí.
 
PROLOMIT PROSTOR je prvním oficiálním výstavním projektem v Galerii budovy, která byla i díky ojedinělé práci s prostorem vyhlášena letošní Stavbou roku.

Cenami jsou ověnčeny i další divadelní projekty, které se v rámci výstavy představují: Sclavi/Emigrantova Píseň studia Farma v jeskyni, Kráska a zvíře, již pro Národní divadlo v Praze připravili bratři Formanovi, nebo Nickname režisérské dvojice SKUTR.

Samostatná sekce je věnována Divadlu Komedie, zejména pak jevištní podobě textu Wernera Schwaba Nadváha, nedůležité: Neforemnost. Stejně jako další projekty je přiblíží interaktivní instalace, fotografie, audio a videoprojekce i scénografické fragmenty.

Foto: Jan Langer

Každý z jedenácti prezentovaných projektů se trochu jinak zapsal do historie českého divadla a scénografie v posledních 15 letech. Jejich tvůrci rušili konvenční pojetí inscenační praxe a pokusili se překlenout tradiční pasivní divácké vnímání. „Vybrali takové inscenace, které překročily hranice divadla, aniž by opustily jeho podstatu," vysvětluje kurátorka Marie Zdeňková.

„Zájem o scénografii každoročně roste. Bylo by ale chybou spojovat tento obor výhradně s divadlem, protože jde obecně o práci s prostorem," dodává Denisa druhá kurátorka Šťastná výstavy.  „Tvůrčí přístup k prostoru je vlastní rovněž architektům - i proto padla volba na Národní technickou knihovnu."

Informace o výstavě najdete  na www.divadlo.cz/prolomitprostor

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Tradiční novoroční oběd naplánovali Zeman s Babišem na 5. ledna

Na tradičním novoročním obědě se prezident Miloš Zeman s premiérem Andrejem Babišem sejdou v neděli 5. ledna. Ještě jednou se setkají do Vánoc. Ve středu spolu na pravidelné večeři ve středočeských Lánech probrali zahraniční politiku včetně prezidentova plánu jet na jaře do Moskvy na oslavy výročí konce druhé světové války.

"Pan prezident mne informoval, že chce navštěvovat kraje a že se chystá na oslavy v květnu do Moskvy, kde má být americký prezident a další prezidenti. Takže jsme nějak koordinovali zahraniční aktivity," uvedl Babiš po zhruba půldruhahodinové schůzce. S prezidentem hovořili také o aktuálních otázkách, jako jsou plány v jaderné energetice či schvalování rozpočtu na příští rok.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Na summitu NATO bude Česko zastupovat Zeman, chce navrhnout změny

Česko bude na summitu NATO v Londýně 3. a 4. prosince zastupovat pouze prezident Miloš Zeman. Premiér Andrej Babiš (ANO) se zúčastní projednávání rozpočtu ve sněmovně, dohodli se na tom při pravidelné večeři na zámku v Lánech. Předseda vlády po jednání novinářům řekl, že na Severoatlantickou alianci má s prezidentem stejný názor, naznačil, že by se její pravidla měla po sedmdesáti letech změnit. Mluvit o tom chce na Evropské radě.

"Je to důležitá aliance, ale je potřeba aby si evropské členské státy víceméně řekly, že možná nastal čas celkově mluvit o té smlouvě, která byla podepsána před sedmdesáti lety," uvedl Babiš.

Zdroj: ČTK
Další zprávy