Zlatá éra československého plakátu pokračuje ve Světozoru výstavou prací Karla Míška

ČTK ČTK
26. 10. 2017 14:41
Na stěnách chodeb pražského kina Světozor jsou nově k vidění plakáty grafika a malíře Karla Míška. Jde o práce, které umělec realizoval pro pražské Národní divadlo, někdejší Divadlo S. K. Neumanna a Divadlo E. F. Buriana či pro Městské divadlo v Ústí nad Labem.
Divadelní plakáty Karla Míška.
Divadelní plakáty Karla Míška. | Foto: Obchod Terryho ponožky

Padesát divadelních plakátů výtvarníka Karla Míška nyní visí v pražském kině Světozor. 

"Plakáty vznikly v rozmezí let 1992 až 2016. Jde o práce, které umělec realizoval pro pražské Národní divadlo, někdejší Divadlo S. K. Neumanna a Divadlo E. F. Buriana či pro Městské divadlo v Ústí nad Labem," řekl kurátor výstavy Pavel Rajčan s tím, že druhou várku autorových plakátů Světozor vystaví v polovině prosince. 

Foto: Obchod Terryho ponožky

Míškova expozice je pětadvacátým pokračováním cyklu Zlatá éra československého plakátu, který připravila prodejní galerie Terryho ponožky. 

Karel Míšek studoval na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze v ateliéru Františka Muziky. Zabývá se především plakátovou tvorbou a grafickým designem. Od roku 1994 vede ateliér grafického designu na Fakultě užitého umění a designu Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem. 

Galerie Terryho ponožky pečuje o sbírku obsahující 20 tisíc autorských výtvarných plakátů vzniklých v Československu do konce roku 1989. Z nich zhruba tři čtvrtiny se týkají filmu. Během devíti let připravila 153 výstav nejen v Česku, ale i v USA, Japonsku, Polsku, Itálii, Španělsku a Rakousku.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Ganna vyhrál úvodní časovku Gira d'Italia

Italský cyklista Filippo Ganna vyhrál úvodní časovku Gira d'Italia a jako první se oblékl do růžového dresu. Mistr světa v této disciplíně porazil na trati dlouhé 8,6 km v Turíně krajana Edoarda Affiniho o deset sekund. Jediný český cyklista ve startovní listině 104. ročníku Jan Hirt do závodu vstoupil 135. místem.

před 1 hodinou

Volejbalistky porazily v kvalifikaci i Slovinsko a jsou blízko k ME

České volejbalistky mají nakročeno k účasti na mistrovství Evropy. V lotyšském Daugavpilsu dnes porazily Slovinsko 3:1 po setech 21:25, 25:22, 25:19, 25:15 a po prvním turnaji vedou se třemi výhrami skupinu F.

V prvním utkání svěřenkyně řeckého trenéra Jannise Athanasopulose vyhrály nad domácím Lotyšskem jasně 3:0 a stejným poměrem si poradily i s Bosnou a Hercegovinou.

Stvrdit postup na šampionát můžou příští týden od pátku do neděle na odvetném turnaji v Bosně. Na ME, na kterém bude na přelomu srpna a září v Srbsku, Bulharsku, Chorvatsku a Rumunsku hrát 24 týmů, postoupí dva celky.

Další zprávy