Dar pro newyorské muzeum? Kubisté za miliardu dolarů

Kultura ČTK Kultura, ČTK
10. 4. 2013 16:11
Leonard Lauder věnoval sbírku kubistických malířů Metropolitnímu muzeu
Obraz Fernanda Legera Le Typographe ze sbírky Leonarda Laudera
Obraz Fernanda Legera Le Typographe ze sbírky Leonarda Laudera | Foto: Aktuálně.cz

New York - Metropolitní muzeum umění (MMA) v New Yorku obdrželo dar, který se jen tak nevídá. Leonard Lauder mu věnoval 78 děl předních kubistických umělců v hodnotě miliardy dolarů (19,7 miliardy korun).

V kolekci, která je považována za jednu z nejlepších na světě, je například 33 děl Pabla Picassa, 17 od George Braquea a 14 od Juana Grise a Fernanda Legera, která dědic kosmetické firmy Estée Lauder nasbíral za více než 37 let.

Leonard Lauder
Leonard Lauder | Foto: Aktuálně.cz

V prohlášení osmdesátiletý Lauder uvedl, že dar učinil pro "lidi, kteří žijí a pracují v New Yorku, a pro ty z celého světa, kteří přicházejí navštívit naše skvělé umělecké instituce".

Slavné muzeum, jenž mělo dosud ve sbírce umění ze začátku 20. století mezery, je darem nadšeno. Podle ředitele Thomase Campbella instituci transformuje. "Dlouho nám chyběl tento zásadní rozměr v příběhu modernismu. Nyní bude kubismus zastoupen některými z největších mistrovských děl," prohlásil Campbell.

Lauderova kolekce tvoří podle odhadu asi 13 procent jeho osobního majetku, což z něho podle magazínu Forbes dělá jednoho z "nejvelkorysejších filantropů všech dob".

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Při teroristickém útoku v Burkina Fasu bylo zabito 36 civilistů

Nejméně 36 civilistů bylo v pondělí zavražděno na severu Burkina Fasa při útocích ve dvou vesnicích. Podle agentur Reuters a AFP to dnes oznámila vláda tohoto afrického státu, která událost označila za terorismus.

Zdroj: ČTK
Další zprávy