Dar pro newyorské muzeum? Kubisté za miliardu dolarů

Kultura ČTK Kultura, ČTK
10. 4. 2013 16:11
Leonard Lauder věnoval sbírku kubistických malířů Metropolitnímu muzeu
Obraz Fernanda Legera Le Typographe ze sbírky Leonarda Laudera
Obraz Fernanda Legera Le Typographe ze sbírky Leonarda Laudera | Foto: Aktuálně.cz

New York - Metropolitní muzeum umění (MMA) v New Yorku obdrželo dar, který se jen tak nevídá. Leonard Lauder mu věnoval 78 děl předních kubistických umělců v hodnotě miliardy dolarů (19,7 miliardy korun).

V kolekci, která je považována za jednu z nejlepších na světě, je například 33 děl Pabla Picassa, 17 od George Braquea a 14 od Juana Grise a Fernanda Legera, která dědic kosmetické firmy Estée Lauder nasbíral za více než 37 let.

Leonard Lauder
Leonard Lauder | Foto: Aktuálně.cz

V prohlášení osmdesátiletý Lauder uvedl, že dar učinil pro "lidi, kteří žijí a pracují v New Yorku, a pro ty z celého světa, kteří přicházejí navštívit naše skvělé umělecké instituce".

Slavné muzeum, jenž mělo dosud ve sbírce umění ze začátku 20. století mezery, je darem nadšeno. Podle ředitele Thomase Campbella instituci transformuje. "Dlouho nám chyběl tento zásadní rozměr v příběhu modernismu. Nyní bude kubismus zastoupen některými z největších mistrovských děl," prohlásil Campbell.

Lauderova kolekce tvoří podle odhadu asi 13 procent jeho osobního majetku, což z něho podle magazínu Forbes dělá jednoho z "nejvelkorysejších filantropů všech dob".

 

Právě se děje

před 7 minutami

Trump má nejmenší podporu ze všech amerických prezidentů, věří mu jen 34 procent Američanů

Počínání amerického prezidenta Donalda Trumpa schvaluje na konci jeho prezidentského mandátu 34 procent Američanů. Informovala o tom agentura AFP s odkazem na průzkum společnosti Gallup. Podle ní je Trump jediným americkým prezidentem, s nímž nikdy nesouhlasilo alespoň 50 procent dotazovaných. Hodnocení prezidenta je diametrálně odlišné mezi voliči Republikánské a Demokratické strany.

Souhlas s Trumpovou politikou se od voleb výrazně snížil. V posledním průzkumu před volbami souhlasilo s prezidentovým chováním 46 procent lidí. Průzkum společnosti Gallup se uskutečnil od 4. do 15. ledna, je tedy velice pravděpodobné, že z části zachytil ohlas obsazení Kapitolu Trumpovými příznivci ze 6. ledna.

Podle Gallupu k propadu podpory přispěly také neochota přiznat porážku, vývoj epidemie covidu-19 či druhý impeachment.

Agentura také uvádí, že Trump je jediným prezidentem od roku 1938, kterému se nikdy nepodařilo získat 50 procent a více respondentů s pozitivním míněním. Nejblíže tomu Trump byl na začátku loňského roku, kdy jeho počínání schvalovalo 49 procent respondentů.

Zdroj: ČTK
před 40 minutami

Na dálnici D1 havaroval kamion, vozovka byla kvůli vysypaným plechům neprůjezdná

Na dálnici D1 u Ostravy havaroval v noci na úterý kamion, na dálnici se vysypaly balíky plechu. Směr na Prahu byl několik hodin neprůjezdný, náklad bylo potřeba přeložit. Dálnice byla znovu otevřena před 06:00, informovalo Národní dopravní informační centrum.

Nehoda se stala kolem 02:00 na 345. kilometru D1. Kamion narazil do svodidel. Podle policejního webu byly vysypané balíky s plechem asi šest metrů dlouhé.

Řidiči z D1 sjížděli na 349. kilometru u Klimkovic, zpátky se vraceli na 342. kilometru u Bravantic.

Zdroj: ČTK
Další zprávy