Czech Grand Design vybírá nejlepší loňské počiny

juk
29. 1. 2015 13:21
Aspiranti na nejprestižnější českou cenu pro designery vystavují v Národním technickém muzeu. Vítězové získají kimono od Moniky Drápalové.
Nastassia Aleinikava: kolekce Vermeeer, náušnice Miloum. Designérka soutěží v kategorii Šperk roku.
Nastassia Aleinikava: kolekce Vermeeer, náušnice Miloum. Designérka soutěží v kategorii Šperk roku. | Foto: CGD

Praha - Devátý ročník cen Czech Grand Design vyhlásí v polovině března autory nejlepších designových počinů loňského roku. Vítězové jednotlivých kategorií získají cenu v podobě kimona, které vytvořila loňská Grand Designérka Monika Drápalová. V Národním technickém muzeu teď začala výstava letošních finalistů.

Ceny vyhlašuje Akademie designu ČR zasedající letos v novém složení. Její členové z řad českých i zahraničních kurátorů, galeristů, novinářů a teoretiků designu nominovali v osmi kategoriích sto nejlepších počinů. Z nich následně jednotlivé úzce zaměřené poroty – další novinka letošního ročníku – vybraly osmkrát tři finalisty.

Klára Vystrčilová soutěží koženými oděvy s ruční výšivkou v kategorii Objev roku.
Klára Vystrčilová soutěží koženými oděvy s ruční výšivkou v kategorii Objev roku. | Foto: CGD

Vítězové jednotlivých kategorií a nový držitel titulu Grand Designér roku s absolutně nejvyšším počtem hlasů si 14. března převezmou ve Stavovském divadle kimono. Cena je tradičně prací posledního vítěze, letos vzešla z dílny módní návrhářky Moniky Drápalové. Japonské kimono určí i tvář březnového ceremoniálu.

„Přemýšlela jsem, jaký oděv má cenu. Lákavá pro mě byla představa rituálu pasování na vítěze, přehození cenného kusu látky, která člověka promění, dá mu hodnotu,“ vysvětluje Drápalová. „Krásná látka a jednoduchý tvar – to je vlastně znak většiny obřadů. Jakmile se dá pryč ta vážnost, získáme kimono, univerzální, unisexové, jemné v tvrdosti.“

Tomáš Podracký a Markéta Kratochvílová soutěží s diplomovou prací Dioscury v kategorii Objev roku.
Tomáš Podracký a Markéta Kratochvílová soutěží s diplomovou prací Dioscury v kategorii Objev roku. | Foto: CGD

Výběr v kategoriích Designér roku, Módní designér roku, Designér šperku roku, Grafický designér roku a Fotograf roku prezentuje své výrobky až do března v Národním technickém muzeu na Letné. Na instalaci produktů se spolupodíleli i přímo jejich ocenění autoři. Osobité a odlišné části pak dohromady „usměrnil“ Daniel Paterka.

„Expozici pojal jako krajinu s květy českého designu, kterou návštěvník prochází,“ vysvětluje kreativní ředitel pořádající agentury Jiří Macek. „Krajinu dělí pavilony, ty ale jednotlivé části neskrývají a neoddělují. Naopak vytváří náměstí, na nichž se finalisté každé kategorie společně potkávají a komunikují spolu.“

Na výstavě a zároveň na internetu vybírají také diváci svého favorita, který získá Cenu veřejnosti. Ve Stavovském divadle vyhlásí Akademie designu ještě nového člena Síně Slávy a také vítěze kategorií Obchod roku a Výrobce roku.

Lavmi - vizuální styl a koncepce obchodu ve Zlatnické ulici v Praze. Soutěží v kategorii Obchod roku.
Lavmi - vizuální styl a koncepce obchodu ve Zlatnické ulici v Praze. Soutěží v kategorii Obchod roku. | Foto: CGD

Mezi finalisty prodejen jsou letos Bistro & obchod No. 19 za projekt Zástěrka, Kurator za koncepci obchodu s oblečením, šperky a designovými objekty a Lavmi za vizuální styl obchodu ve Zlatnické ulici.

O titul Výrobce roku se utkají Kavalierglass za kolekci svítidel Laboratory Lights (ze studia DECHEM, nominovaného v kategorii Designér roku), Lasvit za svítidla Moulds, Ice, Das Pop a Frozen a TON za nábytek Merano.

Souběžně s letenskou expozicí probíhá také výstava tří nejvýraznějších Objevů roku. Její letošní finalisté – Jan Horčík, Tadeáš Podracký s Markétou Kratochvílovou a Klára Vystrčilová – prezentují své práce ve Window Gallery České spořitelny v Rytířské ulici.

Czech Grand Design: výstava finalistů. Do 29. března 2015. Národní technické muzeum, Kostelní 1320/42, Praha 7.

 

Právě se děje

před 3 minutami

NATO chce chránit družice. Země schválily vznik vesmírného centra na základně v německém Ramsteinu

Severoatlantická aliance vybuduje nové středisko vesmírných operací na základně v německém Ramsteinu. Shodli se na tom dnes ministři obrany NATO, kteří debatovali o možnostech zlepšení ochrany aliančních satelitů před možnými útoky protivníků. Zástupci spojeneckých vlád během videokonference také potvrdili závazky svých zemí zvyšovat obranné výdaje, které by podle dlouhodobého plánu měly do roku 2024 dosáhnout dvou procent hrubého domácího produktu členských států.

"Loni jsme vyhlásili vesmír za další operační doménu NATO. Dnes jsme podnikli další významný krok," řekl novinářům po jednání generální tajemník aliance Jens Stoltenberg. Lídři spojeneckých zemí se už v prosinci shodli, že po zemi, vodě, vzduchu a kyberprostoru bude aliance provádět společné operace i na oběžné dráze.

V novém středisku při letecké základně v Německu by měli působit vojenští experti, kteří budou poskytovat podporu budoucím vesmírným aktivitám aliance. K ochraně satelitů by měli přispět například vyhodnocováním možných hrozeb a poskytováním informací o tom, jak jim čelit.

Zdroj: ČTK
před 18 minutami

Centrální bankéři jsou v pasti, cena zlata bude do konce desetiletí 2,5krát vyšší, soudí ekonom

Cena zlata bude zřejmě dál růst. Do konce tohoto desetiletí dosáhne 4800 dolarů za unci, zvýší se tedy dvaapůlkrát proti dnešní hodnotě. Na konferenci Vyšehradské fórum to dnes řekl rakouský ekonom společnosti Incrementum AG Ronald-Peter Stoeferle.

Centrální bankéři po celém světě jsou podle Stoeferleho chyceni v pasti nulových úrokových sazeb. Globální předlužení a nedostatek prostoru pro zvyšování sazeb jsou nejdůležitějšími faktory ovlivňujícími cenu zlata, uvedl ekonom. Představitele vídeňské ekonomické školy znepokojuje vývoj v posledních letech, zejména růst globálního dluhu a extrémní měnová opatření přijatá centrálními bankami. "Systém nekrytých úvěrových peněz coby základ dnešní ekonomiky není udržitelný. Při investování by se lidé měli dívat za horizont současného měnového systému," vysvětlil Stoeferle.

Takzvaná rakouská škola vychází z ekonomického a sociálního myšlení, které se nezaměřuje na matematické modely. Ekonomiku nevidí pouze jako objekt státněpolitické regulace a centrální kontroly.

"Rakouská ekonomická škola nevychází z fiktivního 'homo economicus', ale bere v úvahu všechny relevantní parametry reálného světa, vychází z povahy a psychologie lidské činnosti. Většina zemí světa jde přesně opačným směrem, tedy více intervencí, méně kapitalismu na volném trhu, více inflace," upozornil Stoeferle.

Zdroj: ČTK
před 50 minutami

Martin dosáhl na Vueltě po dvou třetích místech etapového triumfu

Třetí etapu cyklistické Vuelty těsně vyhrál irský závodník Daniel Martin ze stáje Israel Start-Up Nation před Slovincem Primožem Rogličem. Obhájce loňského prvenství Roglič, který hájí barvy týmu Jumbo-Visma, udržel červený dres pro vedoucího jezdce celkového pořadí. Devětačtyřicátý byl Jan Hirt, Zdeněk Štybar obsadil 125. místo.

Stejně jako v úvodních dvou etapách byl i tentokrát na 166 kilometrů dlouhé trati z Lodosy do Vinuesy k vidění únik, který však skončil neúspěchem a nesehrál roli v pořadí etapy. Krátce před cílem to zkusili také Francouzi Kenny Elissonde a Clément Champoussin, ale ani jejich pokusy nepřinesly umístění na pódiu.

V závěru mimořádně náročného stoupání o délce přes deset kilometrů, jímž dnešní třetí díl končil, hráli prim hlavní favorité. Čtyřiatřicetiletý Martin potvrdil svou pověst výborného vrchaře a po dvou třetích místech, jež si vyjel v úterý a ve středu, tentokrát oslavil po devíti letech druhý etapový vavřín z Vuelty.

Během rozhovoru krátce po dojezdu rodák z Birminghamu jen ztěžka zadržoval slzy dojetí. "Už jsem tady byl tento rok vítězství hodně blízko… Hrozně moc jsem chtěl pro náš tým vyhrát. Po celý rok se k nám včetně sponzorů choval i přes problémy s koronavirem skvěle, žádné krácení platů či něco podobného. O to více namotivovaní jsme během té nucené závodní pauzy byli, abychom ještě tvrději trénovali," připomněl Martin.

"Během Tour de France jsem se potýkal se zraněním, takže nebylo moc reálné vyhrát tam etapu, ale dnes jsem byl zcela odhodlaný to dokázat. Kluci z týmu mi ohromně pomohli, každý z nich na tom má svůj podíl. Vítězství patří z části jim a z části také mé ženě, neboť tohle je poprvé, co jsem vyhrál závod od narození našich dětí. I proto je pro mě tenhle úspěch tak mimořádný," dodal Martin.

Druhý Roglič vede celkové pořadí o pět sekund právě před Martinem, třetí dnes dojel těsně za Slovincem i díky dobré práci týmového parťáka ze stáje Ineos Grenadiers Chrise Froomea v průběhu etapy Ekvádorec Richard Carapaz. Třetí příčka mu průběžně patří i celkově, na Rogliče má manko 13 sekund.

Smůlu měl dnes po středeční etapě čtvrtý muž celkového pořadí Esteban Chaves (Mitchelton-Scott). Kolumbijec se jen pár kilometrů před cílem potýkal s technickými problémy a ztratil kvůli tomu na nejlepší závodníky dne více než minutu. Hirt dojel s mankem dvou minut a 21 sekund, Štybar ztratil přes 11 a čtvrt minuty.

Po velmi náročném startu, kdy peloton během tří kopcovitých etap urazil více než 490 kilometrů, je v pátek na pořadu první rovinatá etapa. Z Garray do cíle v Ejea de los Caballeros čeká na cyklisty téměř 192 kilometrů.

Cyklistický závod Vuelta - 3. etapa (Lodosa - Vinuesa, 163,8 km):

1. Martin (Ir./Israel Start-Up Nation) 4:27:49, 2. Roglič (Slovin./Jumbo-Visma), 3. Carapaz (Ekv./Ineos Grenadiers) oba stejný čas, 4. Poels (Niz./Bahrajn-McLaren) -4, 5. Vlasov (Rus./Astana) -7, 6. Mas (Šp./Movistar) -9, 7. Grossschartner (Rak./Bora-hansgrohe), 8. Carthy (Brit./EF Pro Cycling), 9. Kuss (USA/Jumbo-Visma) všichni -12, 10. Champoussin (Fr./AG2R La Mondiale) -24, …49. Hirt (ČR/CCC) -2:21, 125. Štybar (ČR/Deceuninck-Quick Step) -11:19.

Průběžné pořadí: 1. Roglič 12:37:24, 2. Martin -5, 3. Carapaz -13, 4. Mas -32, 5. Carthy -38, 6. Kuss -44, 7. Grossschartner -1:17, 8. Chaves (Kol./Mitchelton-Scott) -1:29, 9. Soler (Šp./Movistar) -1:55, 10. Bennett (N. Zél./Jumbo-Visma) -1:57, …43. Hirt -23:50, 106. Štybar -42:08.

Zdroj: ČTK
Další zprávy