Co s člověkem udělá apokalypsa? Sochy Anny Hulačové a obrazy Jany Vojnárové se v NoDu dobře doplňují

Paralelní pozdravy malířky Jany Vojnárové a sochařky Anny Hulačové.
Výstava v pražském NoDu nedaleko Vltavy. Obrazy malovala Jana Vojnárová, sochy dělala její kamarádka z pražské AVU Anna Hulačová. Ta na sebe před dvěma lety upozornila coby finalistka Ceny Jindřicha Chalupeckého.
Foto: Galerie NoD
Magdalena Čechlovská Magdalena Čechlovská
5. 2. 2018 7:30
Sochařka Anna Hulačová, předloňská finalistka Chalupeckého ceny, se s malířkou Janou Vojnárovou seznámila na pražské Akademii. Když před pěti lety společně diplomovaly, slíbily si, že spolu jednou budou vystavovat. Jak ukazuje aktuální výstava v pražské Galerii NoD nazvaná Paralelní pozdravy, byl to dobrý nápad. Figurální práce obou umělkyň se doplňují, a dokonce i prolínají.

Ta výstavní instalace v podlouhlém, čistě bílém prostoru sousedícím s kavárnou na jedné z rušných ulic v centru Prahy působí přívětivě až nenáročně.

Obrazy Jany Vojnárové svítí jasnými, pozitivními barvami, sochy Anny Hulačové jsou pěkně oblé a malé - jen je v náručí pochovat. Při bližším pohledu je ale všechno jinak. Busty i celé postavy, nejčastěji z betonu, mají odseknutou tvář. Na jejím místě se rýsují podivné tvary: jednou je to cedník, lezoucí mravenec nebo břity z holicího strojku.

Barevné obrazy se zase rozpíjejí, jako by šlo jen o mámivý filtr, za nímž lze zahlédnout cosi osudového. Vystavený soubor inspiroval zážitek malířčiny babičky z druhé světové války, kterému ale autorka odňala konkrétní reálie. Postavy mají smyté kontury, ztrácejí se v nezřetelném, barevném pozadí. Jejich gesto, vztažená ruka nebo jiný pohyb, však zůstává.

"Vojnárová se vrací do temných časů naší historie, zobrazuje člověka v apokalyptickém prostředí. Naopak Hulačová apokalypsu předvídá," podotýká kurátor výstavy Pavel Kubesa.

Na výstavě se obrazy a sochy rytmicky střídají, plátna středních rozměrů doplňuje i série malých koláží, na nichž Vojnárová pracovala paralelně s obrazy. Jsou na nich fotografie lidí, ze kterých si autorka do svých pláten půjčuje obrysy. Postavám ale vymýšlí vlastní situace.

"Mám ráda staré fotky, nejde jen o snímky naší rodiny," říká malířka, která figury na plátně často přemalovává a zase navrací. Vznikají obrazy na pomezí abstrakce a konkrétního díla. "Jako když člověk hledá v paměti vzpomínky," usmívá se malířka.

Paralelní pozdravy

Jana Vojnárová a Anna Hulačová

Anna Hulačová, Jana Vojnárová
Praha, Galerie NoD
Výstava je otevřená do 16. února 2018. 

Sochy Anny Hulačové nejsou celé z betonu, i když tvrdý, surový materiál převažuje. Na jiných výstavách pracovala také s hlínou, těstem, obilím nebo včelími plástvemi. Sochy pokládala do úlů a čekala, až včely vyplní otvory vlastní "architekturou".

Tentokrát jako doplňující materiál použila narůžovělou polymerační hmotu. Zpola ležící postava s pohádkově drobnýma ručkama se vzpírá, ale nemá šanci. Hrudník jí zakrývá plastová mřížka, možná vetřelec, který už zasáhl organismus. Špičaté polypy pokrývají i obličej. Z umělé hmoty je i květina, vyrůstající z obrácené pyramidy, a také dlouhá tlustá šňůra, jejíž konec má tvar lidské ruky a sahá na jeden z dominantních obrazů výstavy.

Sochařka ukazuje také smysl pro humor. Jedna z jejích postav, ta, která má místo obličeje cedník, sedí schoulená s koleny u brady a s někým telefonuje. Místo mobilu ale svírá u ucha rybu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 18 minutami

Na D6 u Sokolova havarovala dodávka a osobní auto, doprava je obnovena

Vážná dopravní nehoda omezila ve čtvrtek ráno dopravu na dálnici D6 u Sokolova. Při střetu osobního auta s dodávkou se čtyři lidé zranili, jeden z nich těžce. Doprava ve směru na Karlovy Vary byla krátce po nehodě obnovena, ve směru na Cheb byla silnice uzavřena do 11:15.

Nehoda se stala před 7:00. "Kvůli těžce zraněné osobě byl povolán vrtulník záchranné služby," doplnil krajský policejní mluvčí Jakub Kopřiva.

Na dálnici ve směru na Cheb se tvořily dopoledne až dvoukilometrové kolony, doprava se odkláněla už na odbočku na Loket a na východní obchvat Sokolova.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Německý železniční dopravce Deutsche Bahn se s odbory dohodl na mzdách

Německý železniční dopravce Deutsche Bahn (DB) se dohodl s odborovým svazem strojvedoucích GDL na mzdových podmínkách. Riziko další stávky, která by byla od srpna čtvrtá, je tak zažehnáno. Informují o tom německá média.

"Dohodli jsme se," citovala agentura DPA svůj zdroj, který se jednání účastní. Dosažení shody následně potvrdili i zemští premiéři Dolního Saska a Šlesvicka-Holštýnska Stephan Weil a Daniel Günther, kteří další kolo jednání zprostředkovali.

Svaz GDL od srpna uspořádal tři stávky, kterými se snažil donutit dráhy ke zvýšení mezd. Po třetí stávce, která skončila zhruba před týdnem, učinily DB odborářům novou nabídku.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Výroba aut v létě kvůli nedostatku čipů klesla o 39 procent na 112 481 vozů

Výroba osobních aut v Česku v červenci a srpnu kvůli nedostatku čipů meziročně klesla o 39 procent na 112 481 vozů. Za osm měsíců automobilky vyrobily 775 496 aut, což je o 12,6 procenta více než loni, ale proti předkrizovému roku 2019 to znamená ztrátu 17,7 procenta. Kvůli nedostatku polovodičů bude výroba aut za celý letošek zhruba o 140 000 vozů nižší. Oznámilo to Sdružení automobilového průmyslu.

Škoda Auto a Toyota kvůli chybějícím polovodičům musely prodloužit tradiční letní odstávky. Škoda v létě vyrobila o 42 procent vozů méně než loni. Celkově za osm měsíců produkce vzrostla o 7,9 procenta na 486 423 vozů. V Toyotě výroba v červenci klesla o 37 procent a v srpnu se zcela zastavila. Celková produkce ale přesto stoupla o 5,8 procenta na 106 673 aut. U Hyundai byla prázdninová výroba zhruba na úrovni minulého roku. Od ledna do konce srpna pak zvýšila výrobu o 33,1 procenta na 182 400 aut.

Zdroj: ČTK
Další zprávy