Civilizovaná žena. Jak se první republika snažila dosáhnout moderního ideálu

Civilizovaná žena. Jak se první republika snažila dosáhnout moderního ideálu
Na snímku z výstavy Civilizovaná žena: Ideál i paradox prvorepublikové vizuální kultury je ukázka plavek a tenisového úboru z let 1925 a 1930.
Dámské společenské boty z let 1925 až 1930.
Plastika Turistky z let 1930 až 1934 od Jana Lichtága.
Plastika nazvaná Telefonistka z roku 1926 od Aloise Bučánka.
Foto: ČTK
ČTK Kultura ČTK, Kultura
13. 10. 2021 13:00
Nová výstava brněnské Moravské galerie ukazuje, jak prvorepubliková kultura vnímala a zobrazovala takzvanou moderní ženu. Kromě výtvarného umění se věnuje bydlení, designu, odívání, reklamě, filmu nebo dobovým časopisům a knihám.

Přehlídka nazvaná Civilizovaná žena: Ideál i paradox prvorepublikové vizuální kultury se koná v Místodržitelském paláci, potrvá do 10. července příštího roku. Kromě mediálního obrazu zachycuje také dobovou realitu zejména žen z nižších vrstev, která se ideálu často vzdalovala.

Pořadatelé v úvodu připomínají dvě akce, které se v Brně konaly na přelomu 20. a 30. let minulého století. Tou první byla přehlídka nazvaná Civilisovaná žena: Jak se má kultivovaná žena oblékati, tou druhou rozsáhlejší Výstava moderní ženy v Pisárkách.

Další oddíly pak sledují například dobové módní trendy, ženský sport nebo vztah žen k technologiím od automobilů po tovární stroje. Závěr je věnován domácnosti a povinnostem, ze kterých ženy nevyvázala ani prvorepubliková emancipace.

"Koláže z dobových materiálů, ale i ze stránek periodik a pohyblivých obrazů nejrůznějších typů podtrhují paradoxy konstrukce ženské figury: na jedné straně emancipované, moderní, sportovní a společenské, na straně druhé však výrazně normalizované, podřízené nejrůznějším představám o správném vzhledu a správné ženské roli, jež přetrvávají dodnes," shrnuje kurátorka Kateřina Svatoňová.

Podle její kolegyně Martiny Pachmanové bylo brněnské prostředí za první republiky poměrně moderní a otevřené emancipačním snahám. "A rozhodně zde více než v hlavním městě docházelo k dialogu mezi představiteli levicové avantgardy a ženskými organizacemi, které byly spíše středostavovské a liberálně orientované," doplňuje.

S 21. stoletím propojují výstavu nejen některá dosud platná témata, ale také práce současných umělců a umělkyň. Autorkou hlavního videa je Milena Dopitová, historický materiál přetvářeli fotograf Ondřej Přibyl a módní designérka Alice Klouzková.

Koncept moderní nebo "civilizované" ženy se ve stejné době objevil také jinde v Evropě. V německy mluvících oblastech se vžil pojem "Neue Frau", ve Francii "la femme nouvelle" a v anglosaském světě "modern woman".

České adjektivum "civilizovaná" má nicméně specifický význam, upozorňují pořadatelé. "Nejenže odkazuje k modernistické doktríně pokroku, ale akcentuje rovněž řád, racionalitu, uniformitu a disciplínu, jimiž se měl nový věk zásadně odlišit od všeho necivilizovaného, nekultivovaného, přírodního a neukázněného," uvádí Moravská galerie.

Přesto se civilizovaná či nová žena postupně stala důležitým emblémem nově založeného Československa. I prostřednictvím tohoto obrazu se první republika prezentovala jako stát moderní, pokrokový a demokratický, doplňují organizátoři.

Výstavu v Místodržitelském paláci doprovází stejnojmenná kniha od kurátorky Pachmanové. Je výsledkem několikaletého bádání a vznikla za spolupráce Kateřiny Svatoňové a Libuše Heczkové, literární historičky z Filozofické fakulty Univerzity Karlovy.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 minutami

ČEZ kvůli konci Bohemia Energy navyšuje kapacitu call center

Energetická společnost ČEZ výrazně navyšuje kapacity call center a kontaktních míst. Důvodem je ukončení činnosti dodavatele Bohemia Energy, bývalí klienti by neměli ČEZ kontaktovat sami, mají počkat, až se jim pracovníci ozvou sami, uvedli dnes představitelé společnosti ČEZ na tiskové konferenci. ČEZ plní roli dodavatele poslední instance pro asi 400 000 zákazníků dodavatelů, kteří ukončili činnost.

Zákaznické požadavky u ČEZ nyní zajišťuje 270 interních a 30 externích operátorů. ČEZ chce počet externích pracovníků callcenter navýšit až o 150. ČEZ Prodej nabírá nové operátory do call center, uzavřel smlouvy i s externími call centry, maximálně posílena byla také obsluha na pobočkách.

Zdroj: ČTK
před 9 minutami

Na ostrově La Palma kvůli nekončící erupci evakuovali další lidi

Na španělském ostrově La Palma, kde už přes měsíc pokračuje erupce sopky, v noci na čtvrtek evakuovali dalších pět stovek lidí. Jejich domovy totiž ohrožuje jeden z proudů lávy. Ta už od 19. září na tomto ostrově v Atlantiku zničila na 2185 budov, z toho 229 za poslední dva dny, a zatím nelze odhadnout, kdy sopečná aktivita skončí. Lidské oběti si katastrofa díky včasným evakuacím nevyžádala. Zemřela ale zřejmě zvířata, ač mnohá se podařilo zachránit.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 36 minutami

Akcie Evergrande prudce klesly po krachu jednání o prodeji části podílu

Akcie zadlužené čínské realitní společnosti China Evergrande ve čtvrtek oslabily až o 14 procent. S akciemi podniku se začalo znovu obchodovat po více než dvoutýdenní přestávce, jejímž důvodem byly rozhovory o prodeji zhruba polovičního podílu v divizi pro správu majetku. Firma však ve středu ohlásila krach jednání, což zhoršilo její šance na odvrácení bankrotu.

Společnost China Evergrande, jejíž celkové závazky přesahují 300 miliard dolarů (zhruba 6,6 bilionu Kč), v poslední době opakovaně nedokázala včas uhradit úroky u svých dluhopisů. Panují obavy, že krach podniku by mohl mít širší dopady na finanční systém a ekonomiku. Zakladatel firmy Chuej Kcha-jen podle serveru BBC upozornil, že "neexistuje žádná záruka, že skupina bude schopna splnit své finanční závazky". V plánu má pokusit se dohodnout s věřiteli na prodloužení splatnosti dluhopisů a na dalších "alternativních" opatřeních.

China Evergrande o prodeji podílu v divizi Evergrande Property Services jednala s firmou Hopson Development. Obě strany však ve středu v samostatných hlášeních pro burzu uvedly, že se nedokázaly dohodnout na podmínkách dohody. Hodnota transakce měla činit zhruba 20 miliard hongkongských dolarů (přes 56 miliard Kč).

Zdroj: ČTK
před 47 minutami

Platební systém eKasa od O2 končí

Platební systém eKasa od operátora O2 ke 25. říjnu skončí. Operátor na svém webu oznámil, že služba bude ukončena z technických důvodů. Blíže to firma neupřesnila.

Služba eKasa byla původně lídrem trhu s evidenčními pokladnami a měla asi 20 000 klientů. Podle serveru E15.cz má ale nyní zhruba 3000 klientů. Mluvčí O2 Markéta Gasiorovičová k ukončení služby řekla, že eKasa, která patřila dlouhou dobu mezi přední pokladní systémy v Česku, vyčerpala po čtyřech letech svůj potenciál a dodavatel řešení nedokázal přijít s dlouhodobou produktovou vizí.

Zbývajícím klientům nabízí O2 přechod na systém firmy Storyous spojený s nákupem nových pokladen. Před koncem eKasy si musí podnikatelé zálohovat data, protože po ukončení služby v pondělí už to podle O2 nebude možné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy