Civilizovaná žena. Jak se první republika snažila dosáhnout moderního ideálu

Civilizovaná žena. Jak se první republika snažila dosáhnout moderního ideálu
Na snímku z výstavy Civilizovaná žena: Ideál i paradox prvorepublikové vizuální kultury je ukázka plavek a tenisového úboru z let 1925 a 1930.
Dámské společenské boty z let 1925 až 1930.
Plastika Turistky z let 1930 až 1934 od Jana Lichtága.
Plastika nazvaná Telefonistka z roku 1926 od Aloise Bučánka.
Foto: ČTK
ČTK Kultura ČTK, Kultura
13. 10. 2021 13:00
Nová výstava brněnské Moravské galerie ukazuje, jak prvorepubliková kultura vnímala a zobrazovala takzvanou moderní ženu. Kromě výtvarného umění se věnuje bydlení, designu, odívání, reklamě, filmu nebo dobovým časopisům a knihám.

Přehlídka nazvaná Civilizovaná žena: Ideál i paradox prvorepublikové vizuální kultury se koná v Místodržitelském paláci, potrvá do 10. července příštího roku. Kromě mediálního obrazu zachycuje také dobovou realitu zejména žen z nižších vrstev, která se ideálu často vzdalovala.

Pořadatelé v úvodu připomínají dvě akce, které se v Brně konaly na přelomu 20. a 30. let minulého století. Tou první byla přehlídka nazvaná Civilisovaná žena: Jak se má kultivovaná žena oblékati, tou druhou rozsáhlejší Výstava moderní ženy v Pisárkách.

Další oddíly pak sledují například dobové módní trendy, ženský sport nebo vztah žen k technologiím od automobilů po tovární stroje. Závěr je věnován domácnosti a povinnostem, ze kterých ženy nevyvázala ani prvorepubliková emancipace.

"Koláže z dobových materiálů, ale i ze stránek periodik a pohyblivých obrazů nejrůznějších typů podtrhují paradoxy konstrukce ženské figury: na jedné straně emancipované, moderní, sportovní a společenské, na straně druhé však výrazně normalizované, podřízené nejrůznějším představám o správném vzhledu a správné ženské roli, jež přetrvávají dodnes," shrnuje kurátorka Kateřina Svatoňová.

Podle její kolegyně Martiny Pachmanové bylo brněnské prostředí za první republiky poměrně moderní a otevřené emancipačním snahám. "A rozhodně zde více než v hlavním městě docházelo k dialogu mezi představiteli levicové avantgardy a ženskými organizacemi, které byly spíše středostavovské a liberálně orientované," doplňuje.

S 21. stoletím propojují výstavu nejen některá dosud platná témata, ale také práce současných umělců a umělkyň. Autorkou hlavního videa je Milena Dopitová, historický materiál přetvářeli fotograf Ondřej Přibyl a módní designérka Alice Klouzková.

Koncept moderní nebo "civilizované" ženy se ve stejné době objevil také jinde v Evropě. V německy mluvících oblastech se vžil pojem "Neue Frau", ve Francii "la femme nouvelle" a v anglosaském světě "modern woman".

České adjektivum "civilizovaná" má nicméně specifický význam, upozorňují pořadatelé. "Nejenže odkazuje k modernistické doktríně pokroku, ale akcentuje rovněž řád, racionalitu, uniformitu a disciplínu, jimiž se měl nový věk zásadně odlišit od všeho necivilizovaného, nekultivovaného, přírodního a neukázněného," uvádí Moravská galerie.

Přesto se civilizovaná či nová žena postupně stala důležitým emblémem nově založeného Československa. I prostřednictvím tohoto obrazu se první republika prezentovala jako stát moderní, pokrokový a demokratický, doplňují organizátoři.

Výstavu v Místodržitelském paláci doprovází stejnojmenná kniha od kurátorky Pachmanové. Je výsledkem několikaletého bádání a vznikla za spolupráce Kateřiny Svatoňové a Libuše Heczkové, literární historičky z Filozofické fakulty Univerzity Karlovy.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 minutami

Muže v lese na Novojičínsku vážně zranil traktor, přimáčkl ho na strom

Letecky čtyřiašedesátiletého muže přepravili do Fakultní nemocnice Ostrava. Novináře o tom v neděli informoval mluvčí záchranné služby Lukáš Humpl. Neštěstí se stalo v obci Spálov. Muž pracoval v lese a traktor ho tam přimáčkl ke stromu. Na místo byla vyslána pozemní i letecká posádka.

"Pacient zůstal při vědomí, utrpěl však život ohrožující poranění. Zasahující lékař při prvotním vyšetření zjistil mnohočetná poranění, a to v oblasti hrudníku, břicha a pánve," uvedl Humpl. Posádky muži na místě poskytly neodkladnou péči a poté byl letecky přepraven do traumatologického centra fakultní nemocnice.

před 15 minutami

Vláda projedná změnu zákona o nakládání s geneticky modifikovanými organismy

Úprava má zahrnout změny vyplývající z evropské směrnice například v souvislosti s ochranou některých údajů žadatelů o oprávnění. Uvádí to materiál, který má ČTK k dispozici. Návrh vládě v pondělí předloží ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).

Podle materiálu evropská směrnice zavádí dílčí změny ve dvou oblastech. První je forma, v níž se podávají oznámení o způsobech nakládání s geneticky modifikovanými organismy. Jde o zavedení tzv. standardních datových formátů, které mají přispět k efektivnímu zpracování žádostí doručovaných Evropskému úřadu pro bezpečnost potravin, stojí v překládací zprávě.

Další oblastí je podle materiálu ochrana některých údajů, které musí žadatel o oprávnění k nakládání s geneticky modifikovanými organismy uvádět, ale jejich zveřejnění by ho mohlo poškodit v rámci konkurence. Může proto požádat o důvěrné zacházení s těmito informacemi. Nově se místo výčtu informací, které za důvěrné označit nelze, uvádí ty, u nichž je to možné. "Dále se doplňují případy, v nichž lze výjimečně i chráněné údaje zveřejnit," stojí v dokumentu.

před 52 minutami

Senát na rozdíl od Sněmovny zpřístupní ve čtvrtek své sídlo veřejnosti

Při příležitosti státního svátku, který připomíná vznik samostatného československého státu v roce 1918, si lidé si budu moci prohlédnout Valdštejnský a Kolovratský palác v centru Prahy. Budou ale muset dodržovat protiepidemická opatření. Kancelář Senátu to uvedla na svém webu. Sněmovna na státní svátek 28. října zůstane uzavřena. Důvodem jsou podle informací tiskového odboru zejména pokračující oprava fasád sněmovních budov na Malostranském náměstí i nynější protikoronavirová opatření.

Sídlo Senátu bude otevřeno od 9:00 do 16:00. Ve Valdštejnském paláci si budou moci návštěvníci prohlédnout nejkrásnější historické prostory, mezi něž patří Rytířská síň, Audienční síň nebo Mytologická chodba. Podívat se budou moci také do jednacího sálu, kde dříve byly ustájeni koně vévody Albrechta z Valdštejna a kde nyní senátoři schvalují zákony. V Kolovratském paláci nahlédnou příchozí mimo jiné do Růžového a Zeleného salonku, kde zasedala prvorepubliková vláda.

Další zprávy