Čína chce cenzurovat historii, tvrdí Francouzi. Odložili výstavu o Čingischánovi

ČTK ČTK, AFP, AP
14. 10. 2020 17:39
Muzeum ve francouzském městě Nantes kvůli tlaku čínských úřadů o tři roky odkládá výstavu přibližující zakladatele mongolské říše Čingischána. Čína, která na akci spolupracovala, chtěla doprovodné texty cenzurovat a žádala, aby z nich zmizela slova jako "mongolský" či "říše".
Výstava o Čingischánovi se odkládá nejdříve na rok 2024.
Výstava o Čingischánovi se odkládá nejdříve na rok 2024. | Foto: Château des ducs de Bretagne

V názvu výstavy pak nemělo zůstat ani jméno samotného Čingischána. Muzeum to odsoudilo jako snahu o přepsání mongolské historie a kultury.

Muzeum sídlí v nanteském Zámku vévodů bretaňských.
Muzeum sídlí v nanteském Zámku vévodů bretaňských. | Foto: Château des ducs de Bretagne

Spor přichází v době, kdy Čína podle kritiků zintenzivňuje pronásledování etnických Mongolů, kterých v zemi s 1,4 miliardy obyvatel žije 6,5 milionu - většinou v autonomním území Vnitřní Mongolsko, píše agentura AP.

Francouzské Nantes výstavu o mongolském dobyvateli ze 13. století původně chystalo ve spolupráci s muzeem ve městě Chöch chot ve Vnitřním Mongolsku. Napětí ale vzrostlo, když čínský úřad pro kulturní dědictví začal naléhat na Francouze, aby pojetí expozice změnili. Podle francouzské strany chtěla Čína "vymazat mongolskou historii ve prospěch nového národního úhlu pohledu".

Historické muzeum v nanteském Zámku vévodů bretaňských, francouzsky Château des ducs de Bretagne, to označuje za snahu přepsat dějiny. Upozorňuje také na "přitvrzení postupu čínské vlády proti mongolské menšině".

"Ve jménu lidských, vědeckých a etických hodnot jsme se proto rozhodli přípravy výstavy pozastavit," vysvětluje ředitel instituce Bertrand Guillet.

Výstava, jejíž začátek byl kvůli koronavirové krizi původně přeložen z letošního října na začátek roku 2021, se tak nakonec uskuteční nejdříve v roce 2024. Využity budou předměty z evropských a amerických sbírek, nikoli z těch čínských.

Dobyvatel a zakladatel mongolské říše Čingischán, který zemřel roku 1227 na jedné ze svých válečných výprav, začátkem 13. století ovládal rozsáhlou říši rozkládající se od pobřeží Tichého oceánu až ke Kaspickému moři. Jeho vojska proslula svou krutostí a počet lidí, kteří během Čingischánových výbojů zahynuli, se odhaduje na 40 milionů.

Výstava ve francouzském muzeu není první, kde se Čína pokouší přepsat mongolské dějiny a kulturu, doplňuje agentura AFP. Koncem srpna vypukly v čínské oblasti Vnitřní Mongolsko protesty Mongolů proti omezování výuky v rodném jazyce. Nově schválená jazyková politika nařizuje všem žákům od útlého věku výuku v mandarínštině, která je dominantní verzí čínštiny a zároveň úředním jazykem v celé Číně.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před vlnou tsunami

Americké úřady vydaly varování před ničivou vlnou tsunami poté, co Aleutské ostrovy ležící u Aljašky postihlo silné zemětřesení, dosahující podle americké geologické služby síly 7,5 stupně. Oznámily to dnes tiskové agentury.

Výstraha amerického střediska pro varování před tsunami se týká měst Sand Point a Cold Bay na Aleutách a města Kodiak na stejnojmenném ostrově, poznamenala agentura Reuters s tím, že tato města leží v řídce osídlené oblasti.

Epicentrum zemětřesení se nalézalo 94 kilometrů jihovýchodně od Sand Point. Otřesy vycházely z hloubky 41 kilometrů.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Egypťan Bahader je v téměř 75 letech fotbalovým rekordmanem

Egypťan Ezzeldin Bahader byl krátce před 75. narozeninami zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako nejstarší profesionální fotbalista na světě. Podle agentury Reuters získal tento primát po sobotním zápase v egyptské třetí lize, v níž podruhé nastoupil za tým 6th October a znovu odehrál celých 90 minut.

První duel zvládl Bahader v březnu, kdy dokonce skóroval z penalty, a pak na potřebný další start čekal déle, než myslel, protože sportovní svět zastavila pandemie koronaviru. O rekord dědeček šesti vnoučat nyní připravil Izraelce Isaaka Hayika. Ten ještě loni hrál ve věku 73 let, a to jako brankář. Hadaderovi bude pětasedmdesát let 3. listopadu.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Spojené arabské emiráty ratifikovaly dohody o normalizaci vztahů s Izraelem

Kabinet Spojených arabských emirátů dnes ratifikoval dohodu o navázání plnohodnotných diplomatických vztahů s Izraelem, kterou zástupci obou zemí podepsali ve Washingtonu v září. Informovala o tom agentura Reuters. Izraelská vláda a parlament dohodu se SAE ratifikovaly minulý týden.

Zdroj: ČTK
Další zprávy