Čína chce cenzurovat historii, tvrdí Francouzi. Odložili výstavu o Čingischánovi

ČTK ČTK, AFP, AP
14. 10. 2020 17:39
Muzeum ve francouzském městě Nantes kvůli tlaku čínských úřadů o tři roky odkládá výstavu přibližující zakladatele mongolské říše Čingischána. Čína, která na akci spolupracovala, chtěla doprovodné texty cenzurovat a žádala, aby z nich zmizela slova jako "mongolský" či "říše".
Výstava o Čingischánovi se odkládá nejdříve na rok 2024.
Výstava o Čingischánovi se odkládá nejdříve na rok 2024. | Foto: Château des ducs de Bretagne

V názvu výstavy pak nemělo zůstat ani jméno samotného Čingischána. Muzeum to odsoudilo jako snahu o přepsání mongolské historie a kultury.

Muzeum sídlí v nanteském Zámku vévodů bretaňských.
Muzeum sídlí v nanteském Zámku vévodů bretaňských. | Foto: Château des ducs de Bretagne

Spor přichází v době, kdy Čína podle kritiků zintenzivňuje pronásledování etnických Mongolů, kterých v zemi s 1,4 miliardy obyvatel žije 6,5 milionu - většinou v autonomním území Vnitřní Mongolsko, píše agentura AP.

Francouzské Nantes výstavu o mongolském dobyvateli ze 13. století původně chystalo ve spolupráci s muzeem ve městě Chöch chot ve Vnitřním Mongolsku. Napětí ale vzrostlo, když čínský úřad pro kulturní dědictví začal naléhat na Francouze, aby pojetí expozice změnili. Podle francouzské strany chtěla Čína "vymazat mongolskou historii ve prospěch nového národního úhlu pohledu".

Historické muzeum v nanteském Zámku vévodů bretaňských, francouzsky Château des ducs de Bretagne, to označuje za snahu přepsat dějiny. Upozorňuje také na "přitvrzení postupu čínské vlády proti mongolské menšině".

"Ve jménu lidských, vědeckých a etických hodnot jsme se proto rozhodli přípravy výstavy pozastavit," vysvětluje ředitel instituce Bertrand Guillet.

Výstava, jejíž začátek byl kvůli koronavirové krizi původně přeložen z letošního října na začátek roku 2021, se tak nakonec uskuteční nejdříve v roce 2024. Využity budou předměty z evropských a amerických sbírek, nikoli z těch čínských.

Dobyvatel a zakladatel mongolské říše Čingischán, který zemřel roku 1227 na jedné ze svých válečných výprav, začátkem 13. století ovládal rozsáhlou říši rozkládající se od pobřeží Tichého oceánu až ke Kaspickému moři. Jeho vojska proslula svou krutostí a počet lidí, kteří během Čingischánových výbojů zahynuli, se odhaduje na 40 milionů.

Výstava ve francouzském muzeu není první, kde se Čína pokouší přepsat mongolské dějiny a kulturu, doplňuje agentura AFP. Koncem srpna vypukly v čínské oblasti Vnitřní Mongolsko protesty Mongolů proti omezování výuky v rodném jazyce. Nově schválená jazyková politika nařizuje všem žákům od útlého věku výuku v mandarínštině, která je dominantní verzí čínštiny a zároveň úředním jazykem v celé Číně.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Zahraniční dluh ČR stoupl ke konci března o 6,7 miliardy korun

Zahraniční dluh České republiky se v prvním čtvrtletí zvýšil o 6,7 miliardy korun a ke konci března činil 4,308 bilionu Kč. To představovalo 76 procent hrubého domácího produktu (HDP). Meziročně byl dluh nižší o 167,7 miliardy Kč. Vyplývá to z předběžných údajů, které v pondělí zveřejnila Česká národní banka (ČNB). Ve struktuře zahraničního dluhu v prvním čtvrtletí byl podle ní určující růst zadluženosti vládního a podnikového sektoru.

Zdroj: ČTK
před 16 minutami

Olympiáda v Tokiu bude s fanoušky, do hledišť může až 10 000 Japonců

Olympijské hry v Tokiu budou s domácími fanoušky. Stadiony a haly se budou moci zaplnit na padesát procent kapacity, přičemž maximem bude návštěva 10.000 lidí. Dnes to oznámili pořadatelé olympiády, která začne 23. července.

Při největší sportovní akci budou po dohodě organizátorů s Mezinárodním olympijským výborem (MOV) stejná pravidla, jaká v Japonsku platí ode dneška po skončení nouzového stavu kvůli další vlně koronaviru. Na rozdíl například od Česka mohli i v nouzovém stavu na sportovní akce fanoušci, ale kapacita mohla být zaplněna z poloviny a strop byl na pěti tisících lidech. Nyní se maximální počet zvýšil na deset tisíc fanoušků.

Sportovci se tak nemusejí obávat prázdných stadionů, které při vyšších počtech nově nakažených v Japonsku hrozily. Kvůli pokračující pandemii, která si loni vynutila odložení OH, nesmějí na hry fanoušci ze zahraničí.

před 37 minutami

Dálnice uzavřená kvůli popraskané vozovce způsobuje na Olomoucku dopravní komplikace

Velké dopravní komplikace způsobuje od pondělního rána na Olomoucku a Přerovsku uzavřená dálnice D35 mezi Přáslavicemi a Velkým Újezdem, kde se v sobotu kvůli vysoké teplotě zvlnila vozovka. Před objízdnou trasou vedoucí po nedaleké silnici se tvoří několikakilometrové kolony. Doprava kolabuje také v Přerově, přes který se v pondělí zřejmě hodně řidičů kvůli uzavřené dálnici rozhodlo jet, aby se vyhnuli kolonám u Přáslavic a Velkého Újezdu. Oprava poškozené vozovky D35 začala dnes, úsek mezi Přáslavicemi a Velkým Újezdem by měl být zprovozněn ve čtvrtek.

Nejhorší je dopravní situace u Velkého Újezdu, kde se před odbočkou na objízdnou trasu podle informací Ředitelství silnic a dálnic vytvořila ve směru od Ostravy zhruba tříkilometrová kolona. Řidiči musí počítat se zhruba čtyřicetiminutovým zdržením. Ve směru od Olomouce je u Přáslavic také přibližně tříkilometrová kolona, auta pomalu popojíždějí směrem k objížďce.

Oprava dálnice D35 výrazně zkomplikovala dopravní situaci také na sousedním Přerovsku. Automobily ráno zahltily Přerov, kde se tvoří dlouhé kolony vozidel. Místní jsou na dopravní komplikace kvůli chybějící dálnici D1 zvyklí, dnešní dopravní situace se ale podle komentářů na sociálních sítích zcela vymyká obvyklému stavu.

Na zastávkách MHD v Přerově od rána postávají hloučky lidí, jelikož autobusové spoje mají podle hlášení dispečera kvůli kolonám v ulicích města až 60 minut zpoždění. V dlouhých kolonách stáli lidé také na hlavním silničním tahu ve směru z Olomouce do Přerova, a to již od Krčmaně. "Zoufalí řidiči se snažili hledat objízdné trasy přes okolní obce, aby se dostali ze sevření pomalu jedoucí kolony," řekla řidička, která ráno cestovala z Přerova do Olomouce.

Vozovka na dálnici D35 mezi Přáslavicemi a Velkým Újezdem ve směru na Ostravu praskla v sobotu odpoledne, příčinou zřejmě byly vysoké teploty.

Další zprávy