Čína chce cenzurovat historii, tvrdí Francouzi. Odložili výstavu o Čingischánovi

ČTK ČTK, AFP, AP
14. 10. 2020 17:39
Muzeum ve francouzském městě Nantes kvůli tlaku čínských úřadů o tři roky odkládá výstavu přibližující zakladatele mongolské říše Čingischána. Čína, která na akci spolupracovala, chtěla doprovodné texty cenzurovat a žádala, aby z nich zmizela slova jako "mongolský" či "říše".
Výstava o Čingischánovi se odkládá nejdříve na rok 2024.
Výstava o Čingischánovi se odkládá nejdříve na rok 2024. | Foto: Château des ducs de Bretagne

V názvu výstavy pak nemělo zůstat ani jméno samotného Čingischána. Muzeum to odsoudilo jako snahu o přepsání mongolské historie a kultury.

Muzeum sídlí v nanteském Zámku vévodů bretaňských.
Muzeum sídlí v nanteském Zámku vévodů bretaňských. | Foto: Château des ducs de Bretagne

Spor přichází v době, kdy Čína podle kritiků zintenzivňuje pronásledování etnických Mongolů, kterých v zemi s 1,4 miliardy obyvatel žije 6,5 milionu - většinou v autonomním území Vnitřní Mongolsko, píše agentura AP.

Francouzské Nantes výstavu o mongolském dobyvateli ze 13. století původně chystalo ve spolupráci s muzeem ve městě Chöch chot ve Vnitřním Mongolsku. Napětí ale vzrostlo, když čínský úřad pro kulturní dědictví začal naléhat na Francouze, aby pojetí expozice změnili. Podle francouzské strany chtěla Čína "vymazat mongolskou historii ve prospěch nového národního úhlu pohledu".

Historické muzeum v nanteském Zámku vévodů bretaňských, francouzsky Château des ducs de Bretagne, to označuje za snahu přepsat dějiny. Upozorňuje také na "přitvrzení postupu čínské vlády proti mongolské menšině".

"Ve jménu lidských, vědeckých a etických hodnot jsme se proto rozhodli přípravy výstavy pozastavit," vysvětluje ředitel instituce Bertrand Guillet.

Výstava, jejíž začátek byl kvůli koronavirové krizi původně přeložen z letošního října na začátek roku 2021, se tak nakonec uskuteční nejdříve v roce 2024. Využity budou předměty z evropských a amerických sbírek, nikoli z těch čínských.

Dobyvatel a zakladatel mongolské říše Čingischán, který zemřel roku 1227 na jedné ze svých válečných výprav, začátkem 13. století ovládal rozsáhlou říši rozkládající se od pobřeží Tichého oceánu až ke Kaspickému moři. Jeho vojska proslula svou krutostí a počet lidí, kteří během Čingischánových výbojů zahynuli, se odhaduje na 40 milionů.

Výstava ve francouzském muzeu není první, kde se Čína pokouší přepsat mongolské dějiny a kulturu, doplňuje agentura AFP. Koncem srpna vypukly v čínské oblasti Vnitřní Mongolsko protesty Mongolů proti omezování výuky v rodném jazyce. Nově schválená jazyková politika nařizuje všem žákům od útlého věku výuku v mandarínštině, která je dominantní verzí čínštiny a zároveň úředním jazykem v celé Číně.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Basketbalistky USK se rozloučily s Euroligou výhrou nad Gdyní

Basketbalistky ZVVZ USK Praha se rozloučily s touto sezonou Evropské ligy vítězstvím nad Gdyní 80:67. Double double si v utkání 6. kola připsala za vítězky Američanka Brionna Jonesová, která byla s 27 body nejlepší střelkyní zápasu a přidala 10 doskoků. V týmu Gdyně se povedl také Lauře Miškinieneové se 17 body a 13 doskoky.

Naději na postup ze skupiny B do čtvrtfinále ztratily svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové v domácí "bublině" v hale na Královce porážkami v úterý s Fenerbahce Istanbul a ve čtvrtek s Lyonem. Mezi nejlepší osmičkou chybí USK poprvé od sezony 2012/13.

Gdyně, která v silné skupině neuhrála ani jednu výhru, držela s domácím týmem v první čtvrtině krok a dokonce v jednu chvíli vedla o pět bodů. Bylo to především díky devíti bodům Alice Kunekové. V druhé čtvrtině už ale USK, který tradičně střelecky držela Jonesová, dokázal získat až desetibodový náskok.

Polský celek se ještě snažil vrátit do hry, ale přišla desetibodová šňůra USK mezi 27. a 40. minutou. Dovršila ji dvěma trojkami za sebou Kateřina Elhotová, před ní ještě jednu proměnila Teja Oblaková. Vyplynulo z toho vedení 52:37. Dvakrát Pražanky unikly i do největšího rozdílu 16 bodů a bez problémů dokráčely k prvnímu úspěchu v domácím turnaji a celkově třetí výhře v soutěži.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Ugandská armáda hlásí 189 zabitých členů somálského teroristického hnutí Šabáb

Ugandská armáda v pátek oznámila, že při "překvapivém a rychlém" útoku zabila nejméně 189 příslušníků teroristického hnutí Šabáb v Somálsku. Cílem útoku bylo setkání členů ozbrojené skupiny, vojáci zatkli dva velitele hnutí a předali je somálské armádě. Žádné civilní cíle ani osoby útok nezasáhl, píše agentura AP a dodává, že informace z prohlášení ugandské armády nebylo možné ověřit.

Vedle hlavního leteckého útoku ugandská armáda zasahovala na několika dalších místech v Somálsku. Zneškodnila například vojenskou techniku, kterou teroristé používali, dopravní prostředky a zbraně.

Šabáb, který má vazby na teroristickou síť Al-Káida, chce svrhnout somálskou vládu. Jednotky somálské vlády a mírové oddíly Africké unie (AMISOM) v roce 2011 hnutí vytlačily z větší části metropole Mogadiša. Jeho přívrženci však mají dál pod kontrolou rozlehlé venkovské oblasti, odtud podnikají teroristické operace a sebevražedné atentáty. Hnutí na daních vybere téměř stejně peněz jako somálská vláda.

Zdroj: ČTK
Další zprávy