Cimrmanova komise poprvé zasedla 28. října

Kultura Kultura, Red Kul
29. 10. 2008 6:30
Smoljak a Svěrák objevili už patnáctou hru génia

Praha - Prezident Václav Klaus od 20 hodin rozdával na Pražském hradě státní vyznamenání. V žižkovském Divadle Járy Cimrmana se v ten čas konala neméně závažná událost pro budoucnost českého národa.

Poprvé tu pod názvem České nebe oficiálně diskutovala expertní komise o tom, koho dalšího po vypuknutí první světové války pustit z očistce do nebe, a povýšit tak mezi české patrony.

Patnáctá hra dvojice Smoljak - Svěrák opět vychází z odkazu pozapomenutého génia. "Ještě donedávna jsme se domnívali, že Cimrman s první světovou válkou končí," říká Svěrák. "Mysleli jsme, že už to nebyla jeho doba."

Ale objevili, že Cimrman patřil mezi strůjce myšlenky samostatného Československa. A hru napsal, aby se ochotnicky hrála po celé zemi a připravila český národ na samostatnost.

Foto: DJC

Téma ujařmeného češství a a ublíženecky komických vlasteneckých reakcí bylo v tvorbě divadla vždycky přítomné; tentokrát se stává přímo tématem hry s podtitulem Cimrmanův dramatický kšaft, na kterou čekali jejich fanoušci šest let.

Předsedajícím komise je přitroublý svatý Václav v podání Petra Bruknera, zapisovatelem Jan Amos Komenský, kterého alternují Svěrák se Smoljakem; proto si prý roli následně rozšířili. Hodnou Babičku Boženy Němcové, které neustále chybí zvířátka, ztvární specialista na ženské postavy Miloň Čepelka střídavě s Markem Šimonem.

Sestavu doplňuje selským rozumem disponující praotec Čech, kterého se pedantický školomet Komenský snaží vzdělávat v české literatuře, a bojovník za pravdu Jan Hus, jenž marně hledá "nehořlavá přirovnání". Poslední figurou je "český cizák" - maršál Radecký, který je i tématem tradiční úvodní přednášky.

SPECIÁL: Jak Cimrmani slavili čtyřicet

Přestože materiálu by bylo dost, a navíc se blíží české předsednictví v Unii, první ohlasy kvitují, že nejde o krátkodechou satiru. Hru vítají jako velmi vtipné představení, ovšem varují: obě části předpokládají alespoň základní znalosti z českých dějin.

Foto: DJC

"Do semináře jsme zařadili pasáže, které nejsou komické. Sáhli jsme v nich do české historie. Ovšem těžké občas bude, aby diváci skutečná fakta občas odlišili od toho, co jsme si vymysleli," dodává Smoljak.

Hra už byla uvedena na několika zájezdových představeních mimo Prahu; po úterní premiéře ji čekají v následujících dnech tři další. Před divadlem na ně byla tradičně fronta čítající několik set zájemců.

Divadlo Járy Cimrmana loni na podzim oslavilo 40 let existence. První hru Akt uvedlo 4. října 1967 a od té doby žádný z textů neopustil repertoár. Celkem bylo odehráno téměř 11 300 představení.

V Českém nebi jsou podle inscenátorů poprvé v historii scény herci pečlivě kostýmováni a maskováni včetně vousů a paruk.

 

Právě se děje

před 36 minutami

Hospodářská komora: Povinný prodej českých potravin je protiprávní

Povinný podíl až 85 procent českých potravin v obchodech, navrhovaný některými poslanci, odporuje podle Hospodářské komory ČR evropskému právu. Proti návrhu se staví také Svaz obchodu a cestovního ruchu, podle kterého by to vedlo ke zdražování a snížení kvality zboží. Sněmovna se bude možná novelou zákona o potravinách zabývat v příštích dnech ve třetím čtení. Sněmovní zemědělský výbor ale již dříve doporučil vrátit návrh do debaty ve druhém čtení.

Pozměňovací návrh zavádějící do novely povinný podíl českých potravin v obchodech předložila skupina dvou desítek poslanců napříč politickým spektrem. Kdyby byl návrh schválen, na pultech by muselo být již od příštího roku nejméně 55 procent potravin z Česka. Následně by se měl tento podíl zvyšovat o pět procentních bodů každý rok až na 85 procent. Hospodářská komora to označila za nepřípustný zásah do podnikání.

"Smlouva o fungování Evropské unie v článku 34 jasně uvádí, že množstevní omezení dovozu, jakož i veškerá opatření s rovnocenným účinkem, jsou mezi členskými státy zakázána. Předložený návrh jasně porušuje pravidla jednotného trhu Evropské unie," sdělil prezident komory Vladimír Dlouhý.

Zdroj: ČTK
před 50 minutami

Fotbalová Premier League se podle BBC znovu rozjede 17. června

Za tři týdny ve středu 17. června se znovu rozjede fotbalová Premier League, po bundeslize další z nejprestižnějších soutěží na světě. O termínu restartu sezony v Anglii po koronavirové pauze informovala BBC. Mluvčí soutěže to zatím nepotvrdil s tím, že jednání asociace FA se všemi dvaceti účastníky stále pokračuje. Hrát se bude stejně jako jinde v Evropě bez diváků a první den jsou na programu dvě dohrávky.

Bundesliga v Německu začala 16. května, o týden později se přidala první liga v Česku a po dnešku zná datum obnovení sezony i Premier League. Po dvou úvodních zápasech Manchester City - Arsenal a Aston Villa - Sheffield United se naplno rozjede o tři dny později během víkendu.

Anglická liga je kvůli pandemii nemoci covid-19 přerušená od 13. března. Předtím se stihlo odehrát neúplných 29 kol z 38. Tabulku před obhájcem titulu Manchesterem City vede s ohromným náskokem 25 bodů Liverpool a ve zbývajících devíti zápasech mu proto stačí dvakrát vyhrát, aby se po 30 letech stal mistrem.

Pokud se termín obnovení sezony potvrdí, pauza v Premier League bude tříměsíční. Ve středu si kluby odsouhlasily druhou fázi k návratu, na který čekají také Tomáš Souček s West Hamem a Matěj Vydra v Burnley. Týmy již mohou trénovat i kontaktně. V malých skupinkách se kluby připravují od minulého týdne.

V rámci rozsáhlého testování na koronavirus se objevilo během tří vln 12 pozitivních případů mezi hráči a členy realizačních týmů. Pro všechny nakažené automaticky platí týdenní karanténa.

Zdroj: ČTK
Další zprávy