reklama
 
 

Ceny Divadelních novin získali Cimrmani a La Putyka

8. 10. 2009 22:36
Podeváté o nich hlasovali kritici a publicisté

Praha - Ceny Sazky a Divadelních novin, jež s letos vyhlašovaly v pražském Divadle pod Palmovkou, patří klasikům i objevům, jež spojuje úspěch u diváků.

Odnesli si je Cimrmani za svou patnáctou hru České nebe i La Putyka, česká odpověď na francouzský nový cirkus, která slaví velké úspěchy a vyprodává holešovickou La Fabriku.

Udělovaly se podeváté na základě hlasování kritiků a publicistů. S Tháliemi Herecké asociace a cenami Alfréda Radoka patří k prestižním domácím divadelním oceněním. Ceny Sazky a Divadelních novin se udílejí od roku 2001 pod záštitou ministra kultury. Laureáti získají šek na 150 000 korun, k tomu i plastiku Stefana Milkova Zlatého nebo Stříbrného Orfea a šperk - Zlatou či Stříbrnou harfu.

Vítěz kategorie Herecký výkon sezony bez ohledu na žánr pak bere 200 000 Kč. Letos je jím Kateřina Burianová za roli Violet Westonové v inscenaci Srpen v zemi indiánů, kterou uvedlo pražské Národní divadlo.

Dalšími nominovanými v této kategorii byli Jaromír Dulava jako Předseda ve hře Ptákovina (Činoherní klub Praha), Miroslav Táborský jako Don Gutierre ve hře Lékař své cti (Divadlo v Dlouhé) a Radovan Král v titulní roli hry Charlie ve světlech moderní doby (Městské divadlo Zlín).

V činohře byli oceněni Ladislav Smoljak a Zdeněk Svěrák za autorství inscenace České nebe uvedené v Žižkovském divadle Járy Cimrmana v Praze. S podtitulem Cimrmanův dramatický kšaft její záznam právě vychází v Supraphonu.

Nominováni s nimi byli režiséři Daniel Špinar za Vojcka (Divadlo na Vinohradech Praha), Jan Mikulášek za Hamleta (Divadlo Husa na provázku Brno) a Hana Burešová za Lékaře své cti (Divadlo v Dlouhé Praha).

V oblasti hudebního divadla byl oceněn dramatik, režisér, scenárista a herec Jan Schmid za režii hudební inscenace Faust a Markétka v pražském Studiu Ypsilon. Ve středu ho vyznamenal také festival nezávislého a alternativního divadla ...příští vlna/next wave... Za více než čtyřicetileté působení mu přiznal hlavní cenu "živoucí poklad".

Čtěte také:
Nový Cimrman jde od čisté srandy k mrazivým tónům války

V kategorii hudebního divadla měli na Cenu Sazky a Divadelních novin naději i Vladimír Franz za hudbu opery Údolí suchých kostí (brněnská Reduta), Joši Oida za režii opery Smrt v Benátkách (Státní opera Praha) a Jiří Nekvasil za režii Julietty (Národní divadlo Brno).

V oblasti alternativního divadla byla za autorství a koncepci inscenace La Putyka byl oceněn Rosťa Novák. I on byl za tento svůj projekt nového cirkusu v holešovické La Fabrice odměněn festivalem ...příští vlna/next wave... - stal se "osobností roku".  La Putyka se objeví i na Expo v Šanghaji a je zvaná na festival do Edinburghu.

V nominacích mu konkurovali Viktorie Čermáková za režii inscenace Políbila Dubčeka (La Fabrika Praha), Jiří Havelka za režii inscenace Kam vítr tam pláž (studio Studia Ypsilon Praha) a Jiří Jelínek za režii inscenace Richard III. (DNO Hradec Králové). 

V kategorii Tanec a balet je oceněným Jan Kodet za choreografii baletu Camoufl.AGE na jevišti Národního divadla. Nominováni byli i Ohad Naharin za choreografii Bolero realizovanou souborem 420people, Petra Hauerová a Vladimir 518 za choreografii a vizuální koncepci inscenace Teorie souboru TOW a také Jacek Przybylowicz za choreografii Barocco v Národním divadle v Brně.

Záznam večera nazvaného Událost sezony - sázka na kvalitu odvysílá Česká televize 17. října na programu ČT2 před půlnocí. Moderátorkou byla Tereza Kostková, diváky pobavili členové libeňské scény úryvky ze svých inscenací.

autoři: Kultura, ČTK, Red Kul | 8. 10. 2009 22:36

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama