Cenu kritiky za mladou malbu získal Filip Dvořák. Jeho polystyrenové desky parafrázují baroko

ČTK Kultura ČTK, Kultura
7. 2. 2018 18:31
Ve středu získal Cenu kritiky za mladou malbu osmadvacetiletý absolvent pražské UMPRUM Filip Dvořák. Vytváří mimo jiné díla, jež nazývá objektoobrazy. Jedná se o polystyrenové desky s vyřezávanými ornamenty parafrázujícími motiv barokních rozvilin.
Filip Dvořák pózuje u děl, která vystavuje v pražské Galerii kritiků.
Filip Dvořák pózuje u děl, která vystavuje v pražské Galerii kritiků. | Foto: ČTK

Za díla z extrudovaného polystyrenu dnes Filip Dvořák obdržel Cenu kritiky za mladou malbu. Absolventa pražské UMPRUM porota vybrala z osmi finalistů, jejichž práce do 5. března představí výstava v Galerii kritiků pražského paláce Adria.

Cena chce podle organizátorů hledat nové přístupy k malířské tvorbě a vytvářet výstavní příležitosti pro mladé tvůrce.

Osmadvacetiletý Dvořák je absolventem UMPRUM v ateliéru malby Jiřího Černického a Marka Meduny. Žije a pracuje v Hrádku nad Nisou, v minulosti vystavoval v pražské Galerii Jelení nebo za Českou republiku získal Esslovu cenu určenou mladým evropským autorům.

U této příležitosti představil ironickou videoprojekci, která ho zachytila jako malíře v plenéru bojujícího s nepříznivými podmínkami počasí.

Dvořák přemýšlí nad malbou coby médiem, zajímá ho, jak ji lze či nelze uplatnit v současném světě. Vytváří také koláže, asambláže, objekty, videoprojekce či pořádá akce ve veřejném prostoru. Pro mnoho svých děl používá označení objektoobrazy - dříve to byly divadelně nasvícené rozměrné asambláže z odpadních materiálů, v poslední době takto nazývá polystyrenové desky s vyřezávanými ornamenty parafrázujícími motiv barokních rozvilin.

Jako odměnu dostane laureát finanční příspěvek na vlastní tvorbu. Galerie kritiků také na vlastní náklady koncem roku uspořádá laureátovi výstavu.

Na druhém místě 11. ročníku soutěže skončil Kryštof Strejc, jenž tvoří díla kombinovanou technikou, třetí byl autor olejomaleb Argišt Alaverdyan.

V posledních letech Dvořák spolupracuje s Martinem Kolarovem. Vloni vytvořili sérii Mlčení bouře. | Video:

Cena kritiky za mladou malbu je určená výtvarníkům mladším třiceti let. Věkový limit soutěžících vyjadřuje záměr pořadatelů podpořit tvorbu začínajících umělců nejvyšších ročníků vysokých škol a čerstvých absolventů, kteří vstupují na profesionální scénu.

Uchazeči se soutěže mohou zúčastnit nanejvýš třikrát, přednost dostávají noví adepti před absolventy minulých ročníků, s nimiž již pořadatelé navázali výstavní spolupráci.

Dalšími letošními finalisty vybranými z více než 60 přihlášených mladých umělců se stali Kateřina D. Drahošová, Kristína Gašpieriková, Jakub Choma, Beáta Kuruczová a Aleš Zapletal. Porota hodnotila nejen vystavená díla, ale také tvorbu v rozmezí zhruba posledních dvou let. Účastníci ji museli doložit tištěnou či elektronickou dokumentací.

V rámci prezentace malby soutěž umožňuje i takzvané "kombinované intermediální vyjádření", tedy díla označovaná jako "malba-objekt", nástěnné či prostorové instalace obrazu s doplňujícími prvky.

 

Právě se děje

Další zprávy