Cenu Josefa Škvoreckého získala Jakuba Katalpa

Kultura ČTK Kultura, ČTK
7. 11. 2013 8:52
Porotu zaujal román Němci, označila jej za nečekaný velký román
Jakuba Katalpa.
Jakuba Katalpa. | Foto: ČTK

Praha - Cenu Josefa Škvoreckého získala spisovatelka Jakuba Katalpa za svůj román Němci. Podle předsedy poroty Vladimíra Karfíka zaujala živým tématem a komplikovanou kompozicí při zachování atraktivního stylu pro čtenáře.

V sedmém ročníku ceny se rozhodovalo mezi šesti finalisty. Vítězství v soutěži je spojeno s odměnou sto tisíc korun.

Plzeňská spisovatelka a výtvarnice vydala svůj pátý literární počin loni v nakladatelství Host. "Vzhledem k jejím prvním knížkám bych nečekal, že přijde s tak rozsáhlým a propracovaným, řekl bych velkým románem," uvedl ve zdůvodnění ceny Karfík. "Přitom její styl zůstává suverénní a velmi čtivý," dodal.

Katalpa byla na Škvoreckého cenu nominována poprvé, již dříve získala několik nominací na jiné ceny. Románový debut Je hlína k snědku? z roku 2006 jí přinesl nominaci na Magnesii Literu. V roce 2009 získala nominaci na Cenu Jiřího Ortena a ocenění Němci jí letos přinesli literární Cenu Česká kniha.

Foto: Aktuálně.cz

Jakuba Katalpa, vlastním jménem Tereza Jandová, se narodila v roce 1979. Vystudovala bohemistiku, mediální studia a psychologii. První sbírku povídek Krásné bolesti vydala v roce 2000. Následovala Povídka beze jména (2003).

V románu Němci zavádí autorka čtenáře do prostředí německé rodiny zasažené útrapami první a druhé světové války, do válečných Sudet a poválečné Prahy. Koncem 80. let 20. století dostává v Praze rodina Mahlerových poslední z balíčků, které jí pravidelně přicházely od konce 40. let. Svému synovi Konradovi je posílala Klára Rissmannová. O babičce se však u Mahlerových nikdy nemluvilo, a proto po Konradově nečekané smrti zůstane řada nezodpovězených otázek.

Pochopení rodinné minulosti leží na Klářině vnučce, která se rozhodne babičku najít. Hlavní hrdinka a vypravěčka románu žije v Londýně, kam odešla po listopadu 1989 a kde nyní čeká své první dítě. Nadcházející mateřství ji v myšlenkách vrací do dětství v Československu.

Autorčin vytříbený jazyk kontrastuje se syrovostí, s níž jsou líčeny životní milníky jednotlivých postav. Umožňuje tak zevrubně prozkoumat téma ztráty a vykořenění, které v mnoha variacích dominuje celému románu, uvádějí porotci ceny.

Společnost Josefa Škvoreckého byla založena v roce 1989. Literární nesoucí Škvoreckého jméno si klade za cíl ocenit a podpořit nejlepší české spisovatele. Letošními finalisty byli ještě Ivan Binar, Petra Hůlová, Jiří Kratochvil, Ivana Myšková a Jiří Šimáček.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Právě se děje

Aktualizováno před 2 hodinami

Porota shledala expolicistu Chauvina vinným ve všech třech bodech žaloby v případě vraždy a zabití Afroameričana Floyda. Verdikt přečetl soudce

Floyd zemřel loni v květnu poté, co mu běloch Chauvin devět a půl minuty klečel na krku, i když si Floyd stěžoval, že nemůže dýchat. Případ vyvolal celosvětové protesty proti rasismu, násilí a debatu o rasismu a postupech policie v USA.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Ukrajinský prezident Zelenskyj vyzval ruského prezidenta Putina, aby přijel na východní Ukrajinu a projednal s ním snížení napětí

Zdroj: ČTK
Další zprávy