O Cenu Jindřicha Chalupeckého usiluje víc finalistů, nově jsou mezi nimi cizinci

Magdalena Čechlovská Magdalena Čechlovská
15. 1. 2019 15:02
Bývalo zvykem, že každoročnímu udílení Ceny Jindřicha Chalupeckého pro umělce do 35 let předcházelo vyhlášení pěti finalistů. Tentokrát porota vybrala finalistů šest, respektive osm. Vedle pěti umělců také jednu skupinu a ta má tři členky. Jejich jména pořadatelé oznámili dnes.
Na snímku jsou zleva Baptiste Charneux, Alma Lily Raynerová, Andreas Gajdošík, Pavla Malinová, Comunite Fresca (Markéta Filipová, Marie Štindlová, Dana Balážová) a Marie Lukáčová.
Na snímku jsou zleva Baptiste Charneux, Alma Lily Raynerová, Andreas Gajdošík, Pavla Malinová, Comunite Fresca (Markéta Filipová, Marie Štindlová, Dana Balážová) a Marie Lukáčová. | Foto: Valentýna Janů

Laureáta nejvýznamnější české ceny pro mladé umělce bude porota vybírat mezi Andreasem Gajdošíkem, Baptistem Charneuxem, Marií Lukáčovou, Pavlou Malinovou, Almou Lily Raynerovou a uměleckou skupinou Comunite Fresca. Tu tvoří Dana Balážová, Markéta Filipová a Marie Štindlová.

Markéta Filipová, Marie Štindlová a Dana Balážová tvoří kolektiv Comunite Fresca.
Markéta Filipová, Marie Štindlová a Dana Balážová tvoří kolektiv Comunite Fresca. | Foto: ČTK

"Nemohli jsme si pomoct, víc jsme redukovat nebyli schopni," říká porotkyně Vjera Borozan a líčí, jak probíráním 83 přihlášených portfolií dospěla osmičlenná porota během dvanáctihodinové diskuse k výběru. A prý si oddechli, když pořadatel soutěže, Společnost Jindřicha Chalupeckého, navýšený počet finalistů přijal. Ostatně chystá se jubilejní třicátý ročník a něco speciálního je namístě.

Zvláštností letošního ročníku jsou také jména dvou cizinců, kteří na české scéně již dlouho působí, a mají tak podle pravidel na cenu nárok. "Česká scéna byla dosud homogenní, to se mění," říká ředitelka Společnosti Jindřicha Chalupeckého Karina Kottová.

Poukazuje na to, že zřejmě jen s výjimkou umělecké dvojice Vasil Artamonov a Alexej Klyuykov, kteří se narodili v Rusku a cenu získali roku 2010, a dále Slováka Jána Mančušky, laureáta z roku 2004, se v soutěži "nečeský" živel dosud neobjevil.

Letos nominovaný Baptiste Charneux je francouzský umělec, člen nezávislého spolku Bubahof, který sídlí v pražských Strašnicích. Charneux se realizuje v drobných i velkoformátových keramických objektech a velkorysých instalacích. Velkou výstavu mu loni připravila pražská galerie Futura.

Alma Lily Raynerová pochází z izraelského Tel Avivu, vystudovala pražskou Akademii výtvarných umění, navštěvovala také UMPRUM a FAMU. Zabývá se sociopolitickými tématy, například problematikou znásilnění. Pracuje s textem, mluveným slovem a digitálními médii, svými projekty ráda zasahuje do veřejného prostoru.

Umění jako forma intervence do mediální sféry či sociálních sítí je vlastní Andreasi Gajdošíkovi, absolventovi brněnské Fakulty výtvarných umění. Vytváří performance či počítačové programy, které satiricky reagují na realitu. Představil se například v curyšském Cabaretu Voltaire při putovním bienále Manifesta v roce 2016.

Médium videa a videoinstalace jsou vyjadřovacím prostředkem také další nominované Marie Lukáčové, absolventky pražské UMPRUM. Je jednou ze zakladatelek feministické skupiny Čtvrtá vlna, která předloni rozpoutala veřejnou debatu o sexismu na univerzitách. Lukáčová nejčastěji vystavuje v nezávislých českých galeriích.

Pavla Malinová je figurální malířkou, absolventkou Fakulty umění Ostravské univerzity. Její malby často vystupují z dvojrozměrného plátna do prostoru, stávají se objektem. Syrový rukopis autorku přibližuje ke stylu art brut.

Ve finále Ceny Jindřicha Chalupeckého se ocitla ještě skupina Comunite Fresca, sdružující tři brněnské absolventky Fakulty výtvarných umění Vysokého učení technického. Trojice oživuje techniku fresky, formálně i obsahově tento původně starověký styl posouvá do současnosti. Umělkyně často pracují na zdech mimo galerie. Snaží se prý smířit širokou veřejnost s konceptuálním uměním.

Všichni finalisté se chystají na společnou výstavu, na jejímž základě mezinárodní porota vybere letošního laureáta. Výstava se uskuteční na podzim v Moravské galerii Brno. "Máme připraveno sedm sálů, nebojte, místa bude dost," glosuje rozšířené finále šéfkurátor Moravské galerie Ondřej Chrobák. Slavnostní vyhlášení vítěze se uskuteční na přelomu listopadu a prosince.

Doprovodnou výstavu obstará britská umělkyně Tai Shaniová, jejíž instalace podle pořadatelů připomínají vizualitu českých surrealistů Toyen a Jindřicha Štyrského. Tai Shaniová bude na podzim vystavoval v brněnském Pražákově paláci.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Festival Malá inventura začal udílením cen České divadelní DNA

Asociace nezávislých divadel Českých republiky, režisér Jakub Čermák za inscenaci souboru Depresivní děti touží po penězích a Divadlo X10 se stali držiteli cen Česká divadelní DNA za mimořádný počin na poli nového divadla. Ocenění za dlouhodobý přínos, rozvoj a podporu nového divadla získal časopis Svět a divadlo, cenu za podporu a prezentaci české kultury v zahraničí obdržela předsedkyně občanského sdružení Tanec Praha Yvona Kreuzmannová. Předáním cen ve čtvrtek večer v pražském divadle Studio Hrdinů začal 18. ročník festivalu Malá inventura. Ten na více než 20 místech v Praze nabídne pět desítek inscenací, potrvá 10 dnů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Irský premiér Leo Varadkar podal demisi

Irský premiér Leo Varadkar ve čtvrtek podal demisi. V čele vlády nicméně zůstane do doby, než se podaří zvolit jeho nástupce. V Irsku se na počátku února konaly předčasné parlamentní volby. Tři velké strany získaly zhruba stejný počet mandátů a cesta k vytvoření nové vlády je vzhledem k jejich vzájemné nevraživosti složitá. Kvůli rozložení sil není vyloučené ani to, že se budou konat další předčasné volby.

Poslanci takzvaného Dáilu, tedy dolní komory irského parlamentu, se ve čtvrtek sešli na ustavující schůzi. Podle očekávání se žádné ze tří velkých stran nepodařilo získat dostatek hlasů, aby byl její kandidát zvolen novým premiérem.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Tesla může vykácet část lesa na pozemku pro továrnu u Berlína, rozhodl soud

Americký výrobce elektromobilů Tesla může pokračovat v kácení lesa na pozemku nedaleko Berlína, kde chce vybudovat první továrnu v Evropě. Rozhodl o tom dnes berlínský vrchní správní soud, který zamítl stížnosti dvou ekologických organizací. Proti rozhodnutí se nelze odvolat, informovala agentura DPA.

Přípravu pozemku na výstavbu továrny v braniborské obci Grünheide, která leží několik kilometrů jihovýchodně od německé metropole, pozastavil vrchní správní soud v pondělí, aby mohl posoudit stížnosti ochránců přírody. Dnes rozhodl, že americká firma splnila všechny zákonné požadavky nutné ke kácení lesa. Před začátkem vegetačního období hodlá Tesla vykácet borovicový les na rozloze 90 hektarů.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Nové Mexiko žaluje internetovou společnost Google, firma prý sbírala osobní údaje školáků

Generální prokurátor Nového Mexika Hector Balderas zažaloval americkou internetovou společnost Google. Tvrdí, že firma v tomto státě získala osobní údaje školáků, čímž porušila jejich právo na soukromí. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Google podle Balderase využil řadu svých produktů, jako je například e-mailová služba Gmail, ke sběru informací o studentech ve věku do 13 let, a to bez souhlasu jejich rodičů.

Balderas již předloni podal podobnou žalobu na Google a několik dalších technologických podniků, ve které firmy obvinil z nezákonného sběru údajů z mobilních aplikací určených dětem. Firmy pochybení popírají, na rozhodnutí soudu se stále čeká.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 3 hodinami

Bývalý poradce prezidenta USA Trumpa byl odsouzen na 40 měsíců do vězení

Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa byl odsouzen ke 40 měsícům vězení. Roger Stone byl loni shledán vinným v sedmi bodech obžaloby včetně lhaní Kongresu, ovlivňování svědka a maření vyšetřování. Prokuratura původně požadovala trest v rozmezí sedmi až devíti let.

Trump navržený trest kritizoval jako příliš přísný a ministr spravedlnosti William Barr doporučil nižší trest.

Podle dnešního rozsudku dostal Stone 18 měsíců za ovlivňování svědka, 12 měsíců za lhaní a 40 měsíců za maření vyšetřování. Tresty si bude odpykávat souběžně. K verdiktu patří ještě pokuta 20 tisíc dolarů (465 tisíc korun).

Trump na rozsudek reagoval sdělením, že bude případ sledovat a v určité chvíli učiní patřičné rozhodnutí. Stone má podle něj velkou šanci na "naprosté očištění".

Zdroj: ČTK
Další zprávy