Foto: Lenost, smysly, vztahy. Finalisté Chalupeckého ceny

Pětice adeptů Ceny JIndřicha Chalupeckého představuje svá díla ve Veletržním paláci.
Slavnostní vyhlášení vítěze, proběhlo 20. listopadu 2014 ve Studiu Hrdinů - a cenu si odnesl Roman Štětina. Vystavená díla finalistů si můžete prohlédnout v pátém patře Veletržního paláce až do 4. ledna.
Štětina připravil celovečerní film s názvem Ztracený případ. Použil detektivní seriál Columbo a výsledkem je snímek, kde jsou použity záběry ze všech dílů od roku 1968 po poslední natočený o 35 let později stále s týmž protagonistou. Autor říká, že chtěl poukázat i na snahu filmového průmyslu udržet úspěšnou postavu ve hře co nejdéle.
„Nový laureát získá sto tisíc korun na realizaci výstavy a šestitýdenní stipendijní pobyt v New Yorku. Úplnou novinkou 25. ročníku je hmotná trofej navržená předním českým designérem Maximem Velčovským, která bude udělena vůbec poprvé v historii soutěže,“ říká Lenka Lindaurová, ředitelka Společnosti Jindřicha Chalupeckého.
Foto: CJCH
Vojtěch Marek Vojtěch Marek
Aktualizováno 20. 11. 2014 21:28
Pětadvacátý ročník prestižního ocenění pro české výtvarné umělce Cena Jindřicha Chalupeckého je ve finále - cenu získal Roman Štětina. Podívejte se na expozici nominovaných ve Veletržním paláci.

Fotogalerie - O jubilejní vítězství a také první zhmotnělou trofej v historii Ceny Jindřicha Chalupeckého se letos ucházeli Martin Kohout, Richard Loskot, Lucia Sceranková, Roman Štětina a Tereza Velíková. Slavnostní ceremoniál, kde porota vyhlásila jméno nového laureáta, jímž se stal Roman Štětina, se uskutečnil 20. listopadu 2014 ve Studiu Hrdinů ve Veletržním paláci v Praze pod režijní taktovkou Jana Nebeského.

O vítězi prestižního klání rozhodla sedmičlenná odborná porota v čele s Holly Block, kurátorkou a ředitelkou The Bronx Museum of the Arts v New Yorku. Členy poroty dále byli historička umění Milena Bartlová, výtvarník Jiří Kovanda, teoretička umění a ředitelka Slovenské národní galerie Alexandra Kusá, Islanďan Gunnar B. Kvaran, ředitel The Astrup Fearnley Museum of Modern Art v Oslu, teoretička umění a kurátorka Pavlína Morganová a Marina Šerbenko, kurátorka a odborná poradkyně v Bottega Gallery a Shcherbenko Art Centre v Kyjevě.

Navíc v rámci slavnostního ceremoniálu proběhl také křest knihy Mezera, která nese podtitul Mladé umění v Česku (1990 – 2014). Ojedinělá publikace vznikla ke čtvrtstoletí Ceny Jindřicha Chalupeckého, není však jen o její historií. Dosavadní laureáti, finalisté a další významné osobnosti české scény formují rámec knihy, která se pokouší ve zkratce nabídnout současné umění v kontextu posledních pětadvaceti let.

„Každá etapa je zachycena prostřednictvím „kroniky“ doby, v níž se objevují různé události na české výtvarné scéně orámované politickou a ekonomickou situací,“ popisuje knihu Lenka Lindaurová, která je autorkou celé myšlenky a editorkou publikace.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Chemičku Deza z holdingu Agrofert znovu prověřuje Česká inspekce životního prostředí, píše server

Podle serveru iRozhlas unikly z areálu chemičky začátkem letošního roku do ovzduší neznámé látky. "A v okolí závodu byl podle místních obyvatel cítit několik hodin silný zápach. Deza jakékoliv pochybení odmítá," píše server.

Jméno chemičky se v médiích objevilo i ve spojitosti s otravou řeky Bečvy, kdy do ní podle České inspekce životního prostředí unikly kyanidy, které poškodily vodní biotop asi na 40 kilometrech toku od Valašského Meziříčí po Přerov. Do kafilerie tehdy odvezli rybáři více než 40 tun ryb.

Viníka ekologické havárie úřady zatím nenašly, Deník Referendum ale v listopadu napsal, že se v den otravy se v Deze, která patří do holdingu Agrofert, stala havárie. Podle deníku se incident stal v kaustifikační jednotce, odkud unikla směs látek. Mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka poté řekl ČTK, že šlo o provozní událost, která neměla charakter havárie a z podstaty nemohla být příčinou otravy.

Zdroj: Domácí , ČTK
Další zprávy