Čelil kritice od některých místních. Šéf liberecké galerie končí ve funkci

ČTK Kultura ČTK, Kultura
5. 8. 2022 20:21
Po necelých dvou letech skončí ředitel Oblastní galerie Liberec. Pavel Hlubuček na funkci rezignoval k 1. srpnu, oznámil v pátek mluvčí krajského úřadu Jan Mikulička. Liberecký kraj koncem srpna vyhlásí výběrové řízení na nového šéfa.
Pavel Hlubuček vedl libereckou galerii od listopadu 2020.
Pavel Hlubuček vedl libereckou galerii od listopadu 2020. | Foto: ČTK

Co jej k rezignaci vedlo, Hlubuček zatím nesdělil. Už přes rok byl ale terčem kritiky některých lidí z odborných kruhů, výtvarníků či příznivců výtvarného umění.

"Od loňského prosince jsme, i na základě jednání s výtvarnou a návštěvnickou veřejností, nastavili způsob komunikace a vzájemného informování s vedením galerie," komentuje Hlubučkovo rozhodnutí náměstkyně hejtmana pro kulturu Květa Vinklátová z hnutí Starostové pro Liberecký kraj. "V plánu byla také v průběhu listopadu schůzka s veřejností. Rezignace nás překvapila, ale pan ředitel má na takové rozhodnutí právo," dodává.

Do čela páté největší galerie v zemi nastoupil Hlubuček v listopadu 2020. Vystřídal kunsthistorika Jana Randáčka, jenž má nyní na starosti uměleckou sbírku Evropského parlamentu.

To, jak Hlubuček galerii řídil, se však nelíbilo některým lidem z oboru. Loni na podzim jich zhruba tři desítky podepsaly otevřený dopis adresovaný vedení Libereckého kraje. List iniciovaný zdejším grafikem Janem Měřičkou a nakladatelem i spisovatelem Romanem Karpašem žádal ředitelovo odvolání.

Stěžovali si, že Hlubuček nemá žádnou koncepci, a kritizovali jím učiněné personální změny. Měřička s galerií dříve spolupracoval. "Máme galerii rádi, za mnoho jí vděčíme, a není nám jedno, co se v ní děje. Prostě jsme nemohli jinak," citoval z dopisu server IDnes.cz.

Podle Libereckého deníku list zmiňoval propuštění kurátorky Zuzany Štěpanovičové, která v galerii pracovala 16 let, nebo odchod vědecké badatelky Anny Habánové. "Je vidět, že skupina, která se ozvala, má zájem o galerii. Na setkání jsme se snažili si záležitosti vysvětlovat. Je potřeba to řešit v širších souvislostech," reagoval tehdy Hlubuček.

V prosinci následovala schůzka s protestujícími, kde ředitel představil svou vizi rozvoje instituce a výstavní plán. Na základě toho se vedení kraje, který galerii zřizuje, rozhodlo Hlubučka ve funkci ponechat.

Oblastní galerie Liberec spravuje pátou největší sbírku výtvarného umění v Česku. Vlastní okolo 2000 obrazů, přes 16 tisíc grafik i kreseb a zhruba 3000 plastik nebo dalších předmětů.

Od roku 2014 sídlí v bývalých lázních na promenádní Masarykově ulici, na jejichž nákladnou rekonstrukci přispěla Evropská unie. Před pandemií koronaviru galerii ročně navštívilo přes 40 tisíc lidí, loni jich kvůli covidovým omezením bylo zhruba 23 tisíc.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 10 minutami

Čína hrozí silou, pokud budou USA podporovat "separatisty" z Tchaj-wanu

Čína pohrozila použitím síly, pokud Spojené státy budou bránit Pekingu v jeho snaze o sjednocení Tchaj-wanu s pevninskou Čínou tím, že budou podporovat separatisty. Informovala o tom japonská tisková agentura Kjódó s odkazem na takzvanou Bílou knihu, kterou Čína pravidelně věnuje problematice obrany a vztahům s Tchaj-wanem. Peking, která je vnímán jako spojenec Moskvy, navíc označil Američany za hlavní strůjce krize na Ukrajině, uvedla agentura Reuters.

Čínský velvyslanec v Moskvě Čang Chan-chuej v dnešním rozhovoru pro ruskou státní tiskovou agenturu TASS obvinil Washington, že opakovanou rozpínavostí obranné aliance NATO a podporou sil, které se snaží přiblížit Ukrajinu spíše Evropské unii než Moskvě, zahnal Rusko do kouta.

Peking také kritizoval prohlubující se vztahy Washingtonu s Tchaj-pejí. Čína vydala Bílou knihu s názvem "Tchajwanská otázka a sjednocení Číny v nové éře" v době, kdy ostře reaguje na návštěvu předsedkyně americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové na Tchaj-wanu, která se uskutečnila minulý týden.

Zdroj: ČTK
před 24 minutami

Německá policie čelí kritice za to, že zastřelila nezletilého černocha v dětském domově

Německá policie čelí kritice za pondělní zásah v Dortmundu, při kterém její příslušník zastřelil nezletilého černocha. Uvedla to agentura DPA. Policie byla přivolána do dětského domova, protože mladík měl nůž. V Dortmundu se v úterý i ve středu uskutečnily demonstrace, jejichž účastníci požadovali vyšetření postupu policie.

Policejní hlídku přivolala v pondělí zaměstnankyně jednoho dětského domova v Dortmundu. Ohlásila, že viděla jednoho ze svěřenců s nožem. Na místě zasahovalo 11 policistů, kteří proti nezletilci použili oslňující granáty a slzný plyn. Když mladík zaútočil, jeden z policistů na něj vystřelil ze samopalu MP5 a pětkrát ho zasáhl.

Podle státní zástupkyně Carsten Dombertové je v případu stále mnoho nejasností. Podle ní se šestnáctiletý Senegalec léčil s psychickými problémy a neuměl dobře německy. Vyšetřovatelé také zvažují možnost, že si mladík chtěl nožem ublížit či spáchat sebevraždu. Podle Dombertové zatím nic nenasvědčuje tomu, že by v postupu policistů sehrála nějakou roli barva kůže útočníka.

V Dortmundu demonstrovaly stovky lidí za nezávislé prošetření události. Demonstranti se také pozastavují nad použitím samopalu při zásahu, kde bylo 11 policistů. Podle kriminologa Thomase Feltese tato okolnost mohla zvýšit napětí. Německá asociace právníků DAV kritizuje, že případ vyšetřují policisté z nedalekého města Recklinghausen a nikoli nezávislý orgán.

Zdroj: ČTK
před 41 minutami

Mihálik přestoupil z Plzně do Slovácka

Fotbalista Ondřej Mihálik přestoupil z Plzně do Slovácka. Pětadvacetiletý útočník podepsal s týmem z Uherského Hradiště tříletou smlouvu. Úřadující vítěz domácího poháru o tom informoval na klubovém webu.

"V hledáčku jsme Ondřeje měli již delší dobu, a když se teď naskytla příležitost přestup zrealizovat, tak jsme pro to udělali maximum. Jsem rád, že jsme se dohodli. Je to šikovný hráč, který nám může hodně pomoct," uvedl sportovní ředitel Slovácka Veliče Šumulikoski.

Bývalý mládežnický reprezentant v minulosti vedle Plzně nastupoval i za Jablonec, nizozemský Alkmaar nebo České Budějovice. V české lize odehrál 128 zápasů s 22 vstřelenými brankami.

"Slovácko se poslední tři sezony drží na špici ligy. Věřím, že týmu pomohu jak v ligové soutěži, tak i právě v boji o pohárovou Evropu. Jsem rád, že Slovácko projevilo o můj příchod zájem a rychle jsme se domluvili," řekl Mihálik.

Další zprávy